Lisabonskou smlouvu kolegové nakonec podpoří, říká senátor ODS Jaroslav Kubera, který rozhodně nepatří mezi její stoupence. V rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ mluví také o tom, že v případě pádu vlády by Mirek Topolánek mohl zamířit do Bruselu.
Lisabonskou smlouvu schválili ve středu poslanci. Nyní dokument, se kterým má ODS problém, putuje do Senátu. I proto je osud smlouvy nejistý, ODS má v horní komoře parlamentu většinu. Podle Jaroslava Kubery se však v ODS nakonec najde dost ochotných rukou, které smlouvu podpoří.
Co říkáte tomu, že třiatřicet poslanců ODS smlouvu podpořilo?
Jsem z toho zklamaný. V ODS je to zahrávání si s ohněm. Ta finta je jednoduchá. Sněmovna si myslí, že vyvinula tlak na senátory, aby ji také schválili. Vzhledem k tomu, že v Senátu není potřeba ústavní většina, ale při hlasování se vychází z přítomných senátorů, stačí, aby několik senátorů ODS vytáhlo své hlasovací karty ze zařízení (tedy se odhlásí a sníží kvórum pro přijetí - pozn. red.), a ta smlouva projde. Hra je takto rozehraná. Najdou se tací, kteří to za slib čehosi udělají.
ČTĚTE TAKÉ: Sněmovna schválila Lisabon: proti bylo 37 poslanců ODS
Lisabonská smlouva v Senátu? Možná až v dubnu
Komunisti jsou také proti, budete s nimi jednat?
Co udělají komunisti v Senátu, netuším. Určitě se s nimi budeme bavit, i když mají jiný důvod, proč smlouvu odmítnout. Jejich představa o referendu je ale naivní. Ta smlouva je taková, že se o ní prakticky referendum nedá uspořádat. referendum musí mít jednoduchou otázku a tady se nedá jednoduchá otázka položit.
Jak velký problém je schvalování lisabonské smlouvy v ODS?
Někteří poslanci i senátoři to považují za velmi vážnou věc. Já dokonce tvrdím, že je to nejvážnější hlasování, které jsem v politice zažil. Může to mít následky i v senátorském klubu ODS, ale rozhodně nebudou tak dramatické jako u poslanců.
Může to znamenat definitivní ztrátu většiny ve sněmovně?
Pokud se Jiří Paroubek pokusí vyvolat další hlasování o nedůvěře, může se stát, že se k tomu zklamaní poslanci ODS připojí. Ale je to otázka času. Když to vydrží ještě chvilku, tak předčasné volby nemají smysl, protože v roce 2010 jsou volby řádné.
Nesměřuje vše k tomu, aby byl příštím eurokomisařem zvolen Topolánek?
Už Bohumil Hrabal říkal, že všechno je možné i nemožné. Jeho evidentně ta zahraniční politika začala bavit. Nakonec být eurokomisařem je dobrá věc, o tom by mohl mluvit Vladimír Špidla. Za pět set tisíc ho nikdo nekritizuje. Je to velké lákadlo, ale na druhé straně má Topolánek i doma své závazky. Bude záležet na tom, jak se rozhodne a co se bude dít v české politice.
ČTĚTE TAKÉ: Klaus unii v projevu nešetřil. Europoslanci odcházeli
Lisabon? Nemáme správné znění, řeknou senátoři ODS
Nebylo pro ODS smolné, že se dostala k vládě ve chvíli, kdy premiér za Česko podepisoval závazek k unii?
Pro ODS bylo hlavně špatné, že se dostala k vládě v době začínající krize. Topolánkův podpis o přistoupení k Evropské unii má asi takovou váhu, jako když převezmu doporučený dopis. Nic nás k přijetí Lisabonu nezavazuje. Smlouva navíc bude ratifikována, až na ní bude podpis prezidenta. Že to nepodepíše, o tom já vůbec nepochybuju. Pro nás je to příležitost podat další ústavní stížnost. Kromě toho je ve hře i německý ústavní soud, který také smlouvu nyní posuzuje.
Foto: Lucie Pařízková, archiv Týdne