Kauza
Mandátový výbor projedná žádost o vydání poslance Roznera
04.02.2019 14:47
Sněmovní mandátový a imunitní výbor se v úterý opět sejde nad policejní žádostí o vydání k trestnímu stíhání poslance SPD Miloslava Roznera kvůli jeho výrokům o romském táboře v Letech u Písku. Výbor si přizval policejního vyšetřovatele a dozorujícího státního zástupce. Bude se moci vyjádřit i samotný poslanec Rozner, který je členem výboru, ale z projednávání tohoto bodu je vyloučen. Předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM) řekl, že snahou výboru bude v úterý projednávání policejní žádosti dokončit a vydat doporučení Sněmovně.
Grospič již dříve řekl, že výbor se rozhodl vyžádat si příslušný spis, protože policejní žádost je velice stručně napsaná.
Rozner v minulosti při kritice rozhodnutí někdejší vlády o odkupu vepřína nedaleko pietního místa v Letech použil spojení "neexistující pseudokoncentrák". Sešlo se kvůli tomu několik trestních oznámení. Policisté chtějí Roznera stíhat pro podezření z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Podle SPD existují pochyby o objektivitě vyšetřování případu, poslanci hnutí deklarovali, že budou proti vydání Roznera.
Policie nejprve trestní oznámení odložila. Městské státní zastupitelství jí ale vrátilo případ k opětovnému prověření. Proto chtěl výbor vyslechnout oba žalobce. Dohledový státní zástupce se však kvůli dlouhodobě plánované dovolené omluvil.
Podle historiků vznikl tábor v Letech v roce 1940 nejdříve jako kárný pracovní pro muže, kteří nemohli prokázat zdroj obživy. Měli v něm končit i kočovníci. V roce 1942 se tábor změnil na sběrný tábor pro Romy. Prošlo jím 1308 romských mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo, přes pět stovek skončilo v Osvětimi. Nacisté podle odhadů odborníků vyvraždili 90 procent českých a moravských Romů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.