Sněmovna schválila zavedení takzvaného vázaného mandátu vlády. Pokud by platila lisabonská smlouva, předání pravomocí do Bruselu by musel schválit celý parlament.
Schválení této normy si stanovili senátoři ODS jako podmínku pro následnou ratifikaci smlouvy v horní komoře. Bez hlasů z ODS nelze schvalování smlouvy dokončit.
ČTĚTE TAKÉ: Sněmovna schválila Lisabon: proti bylo 37 poslanců ODS
Podmínka je splněna, ovšem další schůze senátu, která začíná příští čtvrtek, se Lisabonem opět nebude zabývat.
Příští týden? Určitě ne
Oficiálně schvalování smlouvy senátoři na svém programu nemají. A ani lidovci, kteří ji požadují co nejrychleji schválit, program o mimořádný bod doplňovat nebudou. On-line deníku TÝDEN.CZ to potvrdil předseda senátorského klubu KDU-ČSL Rostislav Slavotínek.
"Bylo by to stále riskantní. Musíme počkat na ODS, jinak by se mohlo stát, že Senát smlouvu odmítne," řekl Slavotínek. Předseda lidovců Jiří Čunek přitom prosazoval mimořádnou schůzi už před Vánocemi, naposled řekl, že jeho strana chce schválit Lisabon ještě v březnu.
Pro přijetí Lisabonské smlouvy musí hlasovat třípětinová většina, tedy 48 senátorů. Senátoři ČSSD, lidovců, KSČM i Klubu otevřené demokracie mají dohromady pouze 45 hlasů. A navíc není jisté, zda by komunisté zvedli ruku pro Lisabon, kdy navrhují nejprve vyhlásit referendum.
Studujeme nález soudu
Senátoři z evropského výboru nechali evropskou smlouvu zatím u ledu. Našli si i důvod. Musí prostudovat nález Ústavního soudu z loňského roku, který na jejich popud rozhodoval o tom, zda není smlouva protiústavní. "Seznamují se s jeho závěry, smlouva přijde na program zhruba v polovině května," řekl pro TÝDEN tiskový tajemník Senátu Petr Kostka.
V ODS vzbudilo velké emoce už schválení Lisabonu ve sněmovně minulý měsíc. I když si strana na kongresu uložila, že dokument neschválí dříve než smlouvy o radaru v Brdech, poslanci premiérovi pomohli. A mnozí spekulují, že stejně tak se zachovají někteří senátoři.
V úterý navíc musel premiér a předseda ODS Mirek Topolánek stáhnout radarové smlouvy z programu sněmovny, protože nyní koalice nemá díky cestujícím ministerům a dvěma nemocným poslancům v dolní komoře většinu. Opozice by tak dokumenty o americkém vojenském zařízení šmahem odmítla.
ČTĚTE TAKÉ: Lisabon odklepne i Senát, prorokuje Kubera
Poslankyně Alena Páralová, jedna ze zakladatelek strany už prohlásila, že pokud politici ODS zvednou ruce pro Lisabon i v Senátu, z ODS odejde. A pražský primátor Pavel Bém zase nejnověji kritizoval, že pokud vláda odkládá schválení radaru, senátoři Lisabonu nepomohou.
Senátoři ODS, kteří proti ratifikaci brojí, už dnes plánují podání další stížnosti k Ústavnímu soudu. A také spoléhají na prezidenta Václava Klause, který se evropský dokument zdráhá podepsat.
ČTĚTE TAKÉ: Lisabon? Nemáme správné znění, řeknou senátoři ODS
Foto: ČTK, Jan Schejbal