Nový průzkum
ČSSD klesá ke dnu, odejde Sobotka? Nikdy neudělal, co se čekalo
13.06.2017 07:30 Původní zpráva Aktualizováno 13.06. 08:46
Ze sociální demokracie se stává strana pohybující se v průzkumech okolo deseti procent. Potvrzuje to i nová volební prognóza agentury Médea Research, která jí přisoudila 11,4 procenta hlasů. Socialisté jsou nervózní, sžírají je hádky, ovšem navenek se tváří, že bude zase všechno dobré. Ve skutečnosti tomu ale sami příliš nevěří.
Sociální demokracie se pod vedením Bohuslava Sobotky blíží k pověstnému dnu. Její preference jdou setrvale dolů, předminulý víkend jí průzkum agentury Kantar TNS pro Českou televizi přisoudil deset procent. Sestupný trend potvrzuje i květnový výzkum, jejž provedla Médea Research - v předminulém týdnu oslovila 1014 respondentů. Podle její volební prognózy by sice sociální demokraté skončili ve volbách druzí, ale získali by jen 11,4 procenta hlasů. Hnutí ANO Andreje Babiše by ovšem bralo 35,6 procenta.
Také ostatní průzkumy ukazují, že se Sobotkova strana v přízni voličů neustále propadá. Sociální demokraté se sice navenek tváří, že se zase tak moc neděje, a stále dokolečka slibují, že se vše obrátí po dokončení sestavování kandidátek, programové konferenci příští týden, startu kampaně a podobně. Jenže v rozhovorech mimo záznam sami připouštějí, že tomu příliš nevěří.
"Ty preference jsou samozřejmě velký problém, nálada v regionech už je dost špatná. Pokud dostaneme deset procent, je to v podstatě konec. Navíc nevíme, jak to změnit. Pořád se nic neděje. Volební manažer Birke to nedělá dobře, organizačně na tu kampaň nestačí," shrnul pro nové vydání časopisu TÝDEN jeden z krajských lídrů to, o čem se v ČSSD mluví zcela běžně, jen ne nahlas.
Anketa:
Vítáte, že se Bohuslav Sobotka rozhodl odejít z čela ČSSD?
Také za fasádami Lidového domu to vře. Hádky za zavřenými dveřmi jsou běžné. Ze sestavování kandidátních listin v jednotlivých krajích se stala fraška. V centrále socialistů donedávna fungovaly prakticky dva volební týmy, které šly ostře proti sobě. Jedním z nápadů, jak stranu pozvednout, byla i možnost změnit oficiální logo strany. V tom všem má nějakým způsobem prsty předseda Bohuslav Sobotka. Muž, od kterého se na středeční tiskové konferenci očekává jediné: rezignace na post předsedy strany a pozici volebního lídra. Ale znáte Sobotku a jeho nečekané myšlenkové zvraty na poslední chvíli. Nakonec to ještě může dopadnout úplně jinak.
Dva volební týmy
Když se stal v lednu novým volebním manažerem ČSSD náchodský starosta, poslanec a dnes i místopředseda strany Jan Birke, bylo to pro mnohé překvapení. O někdejším blízkém spolupracovníkovi bývalého předsedy Jiřího Paroubka se totiž v této souvislosti příliš nemluvilo. Na post šéfa voleb Sobotka dlouho počítal s bývalým státním tajemníkem pro evropské záležitosti Tomášem Prouzou. Předseda ČSSD i jeho klíčový poradce - někdejší šéf ČSSD a eurokomisař Vladimír Špidla - v něm viděli naději strany do budoucna. Jenže Prouza měl problémy s bezpečnostní prověrkou. A když se nestal ministrem průmyslu po Janu Mládkovi, jak mu Sobotka slíbil, práskl dveřmi a z politiky se úplně stáhl.
V sociální demokracii po něm ale zůstalo "dědictví". Vzhledem k tomu, že se s Prouzou na post volebního manažera počítalo takřka jistě, připravil si už vlastní témata kampaně, rozpočet a také lidi, jež chtěl mít ve volebním týmu. Jistě nikoli náhodou takové, kteří konvenovali Sobotkovi. Konkrétně Marcela Tomana, jenž v minulosti na kampani ČSSD spolupracoval s tehdejším manažerem Janem Hamáčkem. Dále vlivného lobbistu Martina Hoferka, jenž měl vždy blízko k Sobotkovi a jeho příteli, vlivnému právníkovi Radku Pokornému. Zatřetí se počítalo s Martinem Charvátem, jenž před rokem odešel ze zavedené PR firmy Konektor.
Jenže když se ve funkci volebního manažera objevil Jan Birke, rozšlapal jim bábovičky. Rezolutně totiž prohlásil, že si chce udělat kampaň po svém a přivést si i vlastní tým. Bohuslav Sobotka ovšem trval na tom, že "u toho" zmíněné trio bude. Rozpory vyvrcholily v polovině dubna, kdy se špičky ČSSD pokusily Birkeho po pár týdnech ve funkci zbavit a nabídly vedení kampaně místopředsedovi Janu Hamáčkovi. Ten ale odmítl a Birke svoji pozici uhájil. Válka ve volebním štábu však pokračovala. Obě strany si blokovaly své návrhy a Sobotka mezi nimi obtížně hledal kompromisy. Řadoví socialisté začínali "brblat", že žádná kampaň není vidět, a vyčítali to Birkemu.
Ke zlomu došlo před pár týdny po oficiálním představení kampaně Agenda Česko 20+. Zemi zaplavily billboardy pětice socialistických lídrů. Kampaň přibližně za čtyři miliony korun vzbudila v ČSSD vlnu nevole. Zaprvé nic moc neříkala, zadruhé nebyly plakáty zrovna povedené, zatřetí jednotliví lídři "viseli" po Čechách a Moravě značně nelogicky. Nastalo prý
i několik humorných situací - plzeňský první místopředseda Milan Chovanec si například stěžoval liberecké lídryni Michaele Marksové, proč na něho shlíží v Plzni před oknem a zda by tam náhodou neměl být na plakátech on.
Dalším "skvělým" nápadem části socialistů bylo, že si vymění logo strany za "modernější". Nápad byl okamžitě zaražen, proti se postavil i sám Sobotka. Pár měsíců před volbami by to totiž znamenalo velké náklady navíc a socialisté by také mohli hodit do stoupy všechny plakáty a propagační předměty, které už mají vyrobené se stávajícím logem strany. I to ale dokresluje absurditu přemýšlení, v níž se sociální demokracie ocitla.
"Oni nám to nečtou..."
To vše dohromady by podle informací TÝDNE mělo v dohledné době znamenat konec Marcela Tomana a spol. ve volebním týmu. Volební manažer Jan Birke ujišťuje, že "teď už to přijde". V sobotu má proběhnout programová konference, ke které se teď socialisté hodně upínají. Po ní má už prý odstartovat ta "správná" kampaň naplno. Jenže i tady může jít spíše o přání, jež bývá otcem myšlenky. Ostatně nejlépe relevanci volebního programu shrnul jeho autor - moravskoslezský lídr a místopředseda strany Lubomír Zaorálek. "Oni nám to voliči nečtou. Víte, že na programech dělám, ale oni nám to nečtou. Já to říkám stokrát: Čtěte nám programy. My vám je sepíšeme, letní, zimní, podzimní... Ale oni nám je nečtou!"
Zajímavé bude sledovat i to, jakým směrem se ČSSD v kampani vydá. Socialisté se totiž devět měsíců plácají na místě a nejsou schopni vybrat ani vhodnou strategii. Takže zatímco jedni chtějí vytipovat pět tradičních levicových témat, na která se strana v kampani zaměří, jiní by rádi představovali ucelenou vizi moderního Česka, jak by vypadalo pod vládou ČSSD. Do toho volební manažer Birke vykládá, že vůbec nehodlají útočit na svého hlavního soupeře Andreje Babiše. Přičemž jediné, čím jsou dnes sociální demokraté viditelní, jsou ataky na Babiše. Pokud tedy nepočítáme veřejně pozorovatelné vnitřní boje o místa na kandidátkách.
Žabomyší spory
Premiér, předseda strany a hlavní volební lídr Bohuslav Sobotka se ve "svém" Jihomoravském kraji pro všechny případy dal napsat na pozici lídra i na druhé místo kandidátky. Jinak by totiž úplně z kandidátky vypadl, kdyby ho tamní sociální demokraté v referendu lídrem nezvolili. Takže si to raději pojistil. Tamní socialisté nakonec Sobotkovi dali dvaašedesát procent, lídrem se stal. Nejde ani tak o to, že zisk necelých dvou třetin hlasů není nijak oslnivý. Sestavování kandidátky ale jasně ukázalo, že si předseda ČSSD příliš nevěří ani u lidí ve vlastním kraji.
Ještě markantněji se rozpory projevily v jihočeském regionu. Předsednictvo ČSSD pod Sobotkovou taktovkou z dvacátého místa vyškrtlo bývalého hejtmana a premiérova vnitrostranického kritika Jiřího Zimolu. Kvůli tomu kandidátku opustili (do uzávěrky tohoto vydání) tři lidé včetně lídra Stanislava Mrvky. Podle informací TÝDNE to ale nemá být konec. Na odchodu jsou podle zdrojů z ČSSD i další jihočeští socialisté, mluví se i o exministrovi Janu Mládkovi či o nové hejtmance Ivaně Stráské.
A selanka to není ani v Praze. O pozici lídra se tam o víkendu ucházeli místopředseda strany Petr Dolínek a Sobotkou preferovaný ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Podle očekávání zvítězil favorit pražského referenda Dolínek, což znamená, že Ludvík vůbec kandidovat nebude. Přitom se původně pozice nezpochybnitelného lídra vzdal kvůli výhodnějšímu místu na kandidátce pro svoji blízkou náměstkyni Lenku Tesku Arnoštovou a pustil se do boje. Když prohrál, nenechává na ČSSD ve veřejných výstupech nit suchou.
Bohuslav Sobotka má o čem přemýšlet. O rezignaci však dlouho dumat odmítal. Namísto toho vykládal, že musejí skončit "žabomyší spory" a začít kampaň. Pak se prý jeho strana vzpamatuje. O sesazení předsedy ČSSD však čím dál intenzivněji přemýšleli jeho straníci. Pod pokličkou držené výzvy k odstoupení z pozice předsedy a volebního lídra podle informací TÝDNE prý zazněly na interním jednání třeba od Jana Hamáčka (byť to někteří popírají), s kritikou se přidával i Lubomír Zaorálek. Právě proto se prý Sobotka zprvu "šprajcnul". Na pozici lídra by prý raději viděl Milana Chovance, druhého muže ČSSD, jenž by tak automaticky převzal i stranu. Zatímco Sobotka by až do voleb zůstal v čele vlády. Předpokládalo by to ovšem, že premiér na stranické funkce rezignuje alespoň navenek dobrovolně.
Na středu Sobotka oznámil tiskovou konferenci. Pokud se chlapci a děvčata z ČSSD nakonec opravdu dohodnou, měl by na ní být ohlášen právě tento model. Faktem ale je, že vše řeší pouze trio Sobotka - Chovanec - Zaorálek a možné je úplně všechno. Jak poznamenal jeden z lidí blízkých vedení sociální demokracie: Za prvé Sobotka se nikdy dobrovolně nevzdal žádné funkce. Za druhé nikdy neudělal, co se od něj čekalo. Za třetí, vždycky měl na konci krizové situace v něčem štěstí, které mu pomohlo se udržet. Stačí vzpomenout na nataženou hůlku prezidenta Miloše Zemana na Hradě. Jakkoli se tedy dnes někteří socialisté tváří, že je "hotovo", může to dopadnout všelijak.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.