Náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček končí. Oznámil to dnes odpoledne na tiskové konferenci ODS. Vadí mu především okleštění a rozdělení pravomocí. ODS se večer shodla, že bude trvat na Pecinově odchodu z vedení úřadu.
"Odvolání Martina Peciny z postu ministra vnitra je nevyhnutelné. ODS požaduje jeho odchod z vlády," potvrdilo širší vedení občanských demokratů pozdě večer. Důvodem je podle oficiálního vyjádření nekompetentnost, porušování zákonů, ohrožení důležitých projektů, politizace rezortu a nerespektování mandátu vlády Jana Fischera.
ODS navíc chce, aby se v pondělí sešli předsedové všech demokratických parlamentních stran s premiérem Fischerem a jednali o dalším mandátu jeho vlády a změnách v ní.
Předseda ČSSD Jiří Paroubek už toto pozvání odmítl, sociální demokracie za Pecinou stojí. Langer prý ale věří, že Paroubek na jednání nakonec přijde. ČSSD označila dnešní reakci ODS na Zajíčkův odchod z vnitra za hysterickou a neadekvátní.
Změny ve vládě by ale mohly být větší, ČSSD zmiňuje výměnu ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové.
Langer: Zajíčka vyštípali
Náměstek Zajíček oznámil své rozhodnutí odejít z resortu odpoledne na tiskové konferenci. "Je to naprosto nekompetentní, politicky motivovaný krok, jak vyštípat Zajíčka z ministerstva vnitra a rozbít projekt eGovernmentu, na kterém se tam tři roky pracuje," tvrdil jeho bývalý šéf a místopředseda ODS Ivan Langer. "Kdybych to zjednodušil, ministr Martin Pecina chce z náměstka pro eGovernment udělat náměstka pro 'í'."
Podle Langera je problém především v oddělení kompetencí za jednotlivé části probíhajících projektů elektronizace státní správy. Krok ministra Peciny se údajně může projevit i na schopnosti dořídit dva projekty - datové schránky, které mají být spuštěny během několika týdnů, a projekt základních registrů veřejné správy.
ČTĚTE TAKÉ: Co přijde po Janotovi? Pecinův protikorupční balíček
Pecina školí Langera
"Mám pro to, co se děje, pouze dvojí možné vysvětlení. Buď je to absolutní nekompetentnost, nebo je to politická účelovost," dodává Langer. "Těch personálních změn za těch několik měsíců 'úřednického' ministra s pozastaveným členstvím v ČSSD je přespříliš."
Pecina: Nikoho jsem nenutil
Pecina odmítl, že by Zajíčka donutil k odchodu. "Chci zdůraznit, že pan náměstek Zajíček odchází z vlastního rozhodnutí, já jsem jeho odchod neinicioval," uvedl na webu ministerstva.
"Existuje zde riziko, že v případě, že Pecina zůstane ve své funkci, bude pokračovat v politice sociální demokracie v této vládě, tak ta vláda nemůže mít naši důvěru," varoval šéf ODS Mirek Topolánek. "Ale tím nechci (premiéra) Jana Fischera nějak vydírat a necháváme si pro ta další rozhodnutí čas," dodal.
Omezení Zajíčkových pravomocí ostře kritizoval. "ODS považuje tento krok za nepřijatelné překročení mandátu této vlády, jejího programového prohlášení a všech předchozích dohod," prohlásil.
Podle Topolánka Pecina politizuje ministerstvo podle zájmů ČSSD, což ODS pokládá za porušení principu fungování úřednické vlády. Současný spor není prvním střetem mezi ODS a Pecinou. Už dříve bývalý minstr vnitra a místopředseda ODS Ivan Langer tvrdil, že Pecina nekompetentně zasáhl do rozpočtu i struktury ministerstva a udělal to bez vědomí premiéra. Občanští demokraté také kritizovali jmenování Jiřího Komorouse Pecinovým náměstkem, podle nich to byla politická objednávka Lidového domu.
Fischer: Je to věc ministra
Premiér Jan Fischer ve sněmovně vzápětí řekl, že o odchodu Zajíčka bude s Pecinou mluvit zítra. Až se ministr vrátí ze zahraničí. "Pana Zajíčka si vážím, jeho zásluhy na zavedení e-govermentu, jsou velké. Pokud mám informace tak jde spíš o systémový krok, kdy se ministr Pecina rozhodl, že zúží panu náměstkovi obor jeho působnosti čistě na e-goverment. Ten z toho vyvodil pro sebe závěry a rezignoval. Personální věci jsou ale v kompetenci ministrů," řekl premiér.
O Zajíčkově odchodu jako první informoval server Lidovky.cz.
Foto: archiv Týdne a ČTK