Praha bude mít svého protikorupčního ombudsmana
30.04.2010 18:47
Protikorupční strategii už dříve připravila bývalá náměstkyně primátora Markéta Reedová. Její návrh ale vedení města neschválilo, Reedová poté rezignovala.
Náměstek primátora Milan Richter (ODS), který schválený materiál předkládal, se snažil zastupitelům ukázat, že jeho návrh je lepší než materiál bývalé náměstkyně. Jeho strategie údajně obsahuje 70 konkrétních opatření, zatímco dřívější Reedové návrh jich měl jen asi 24. Poukazoval také na to, že Reedová se dnešního projednávání strategie nezúčastnila, podle něj ve stejnou dobu vystupovala v televizním vysílání.
PSALI JSME: Praha: Dvacet tisíc za rozvoz pozvánek není moc
Pražský magistrát zametl Opencard pod koberec
Kromě protikorupčního ombudsmana navrhuje materiál například to, aby členy komisí, které posuzují uchazeče o zakázky města, mohli být i běžní občané. Snížit by se měly také limity, které mají ředitelé magistrátních odborů při vypisování výběrových řízení. V současnosti mohou vypsat zakázky až do výše 20 milionů korun, podle materiálu by limit činil šest milionů korun. "Všechny veřejné zakázky a smlouvy nad šest milionů korun bude muset schválit rada města," uvedl Richter.
Z výběrových řízení by nově měly být vyřazeny firmy a společnosti s nejasnou majetkovou strukturou. Dodržování protikorupční strategie by měl kontrolovat pravidelný externí audit.
Na návrh starosty Prahy 6 Tomáše Chalupy (ODS) byl rozšířen etický kodex zastupitele. Nově budou muset zastupitelé uvádět nejen své příjmy z působení v představenstvech a dozorčích radách společností, ale i příjmy z činnosti v občanských sdruženích a organizacích, které jsou například příjemci grantů a dotací.
Podle Richtra má nyní Praha v protikorupčních opatřeních náskok před ostatními kraji. "Jsem o dvě koňské délky dál," poznamenal. Richter chce většinu opatření realizovat do konce září tohoto roku.
Ombudsmana se Pražané dočkají ale až v příštím roce, do konce tohoto roku musí úřad vypracovat podklady, které určí například, jaké bude mít ombudsman pravomoci, povinnosti vůči veřejnosti nebo do jakých interních materiálů bude mít přístup.
Všichni opoziční zastupitelé se schválením materiálu souhlasili, měli ale několik připomínek. Zastupitelka Petra Kolínská (SZ) kritizovala strategii za to, že sice umožňuje zveřejňování hlasování jednotlivých členů rady na internetu, ale pouze pokud o to některý z radních požádá.
ČTĚTE TAKÉ: Praha má se svým webem světový úspěch. Porazila i New York
Praha strategii schválila několik měsíců poté, co byla zveřejněna prověrka projektu opencard. Ta ukázala na chyby například při vypisování výběrových řízení, zadávání veřejných zakázek a uzavírání nevýhodných smluv. Projekt v současnosti vyšetřují policisté z útvaru odhalování korupce a finanční kriminality.
Foto: Jan Zátorský, Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.