Přátelé Miloše Zemana založili novou politickou stranu
17.10.2009 14:28 Původní zpráva Aktualizováno 17.10. 18:57
Sdružení Přátelé Miloše Zemana založilo Stranu práv občanů. Rozhodlo se tak poté, co se pro tento krok vyslovily více než dvě třetiny ze 400 účastníků pražského sjezdu. Sebere nová partaj hlasy ČSSD a KSČM? Politologové si myslí, že ano. Lídři sociální demokracie a komunistů se toho však neobávají.
Zeman, který vyloučil kandidaturu za novou stranu do sněmovny, oznámil, že za úspěch bude považovat proniknutí do dolní komory parlamentu v jarních volbách. Sám se hodlá na kampani strany podílet a pravděpodobně se stane jejím předsedou.
"Já budu respektovat vůli členů strany," řekl Miloš Zeman. Člen přípravného výboru Strany práv občanů, bývalý ministr školství Eduard Zeman je o Zemanově předsednictví přesvědčen: "Podle toho, jak dnes vypadá nálada, je celkem nepochybné, že bude předsedou."
Přípravný výbor strany tvoří kromě Eduarda Zemana čtyři další bývalí ministři Zemanovy vlády - průmyslu Miroslav Grégr, zemědělství Jan Fencl, kultury Milan Kužvart a dopravy Jaromír Schling.
ČTĚTE TAKÉ: OBRAZEM: zemanovci zakládají novou stranu
Politologové soudí, že nový politický subjekt by mohl zamíchat politickým spektrem tak, že odebere hlasy ČSSD, která by se mohla ocitnout na druhé koleji za ODS.
Reakce levicových politiků: ze Zemana strach nejde
Podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha je ještě brzy na nějaké hodnocení či spekulace o tom, jak by nová strana mohla zamíchat volebními kartami.
"Je třeba vyčkat, až bude představeno vedení této strany, jak strana bude představena programově. Také záleží, jakou roli tam bude hrát paní Bobošíková, neboť ta by to tlačila více doprava a nacionalisticky. Myslím si, že v současné době už není poptávka po nových stranách. Založení nové strany nic neřeší, když ji navenek politicky reprezentují známé starší tváře," uvedl Zdeněk Škromach.
Předseda KSČM Vojtěch Filip ve své reakci uvedl, že se domnívá, že vznik této strany je čistší než nedávný vznik TOP 09. "Nepochybně dojde k určitému rozštěpení síly na levé části politického spektra. Domnívám se, že prostor pro KSČM zůstane stejný. Dá se očekávat, že odebere některé voliče ČSSD a Nezávislým, spíše však z politického středu a ne z našeho jádra. Je předčasné dělat nějaké závěry, je třeba počkat na jejich program. Strach z nového politického uskupení rozhodně nemám," reagoval Vojtěch Filip.
Názor politologa: Nic významného nedokážou
Šlouf: Ostrá kampaň
Rodící se Strana práv občanů brzy podá na ministerstvo vnitra žádost o registraci, pak začne budovat svou strukturu v krajích. A vyrazí do předvolební kampaně. „Ostřejší kampaň začne někdy v březnu, do té doby budeme připraveni," říká myšlenkový otec zemanovců Miroslav Šlouf.
Kde vezmete peníze? Tam, kde ostatní strany, oslovíme veřejnost, co nejširší typ občanů. Budou nám muset pomoci příspěvky. Taky oslovíme sponzory.
Uvažujete i o půjčce u nějakého bankovního domu? Když nebude zbytí a když uvidíme, že se věci pro stranu pozitivně vyvíjejí, nepochybně nějakou banku oslovíme.
Máte už promyšlenu předvolební kampaň? Určitě mě nepodceňujete, že to nemám promyšlené a že nechám ležet Zemáka v garáži.
Budete se nějak výrazně vymezovat vůči ČSSD? My se nebudeme vymezovat vůči nikomu. Spíš budeme mít snahu pragmaticky navrhovat řešení problémů ve společnosti.
Kdo bude na kandidátkách? Kandidátky budeme muset začít budovat na základě toho, kdo se k nám hlásí. Myslím, že bychom je měli opřít hlavně o komunální politiky, kteří už mají nějakou zkušenost. Jména vám teď neřeknu. |
Politolog Jiří Pehe vidí šance nové partaje skepticky: "Domnívám se, že mediální zájem o tuto novou stranu přesahuje její reálné možnosti. Tvoří ji až na výjimky zajímavé politické muzejní kusy. Nevidím, kde by ta strana mohla vzít potřebných pět procent, aby se dostala do sněmovny."
Pehe pochybuje o politické přitažlivosti Miloše Zemana. Na Vysočině podle něj strávil hodně času a není jisté, kolik lidí ho stále podporuje.
"Miloš Zeman je politicky opotřebovaná figura, navíc když se k němu ještě přihlásí Miroslav Šlouf a lidé tohoto ražení. Mohou vzít nějaké hlasy KSČM a ČSSD a budou čerpat z voličstva, které se pohybuje na pomezí těchto stran. Hodně se mluví o tom, že by uškodili sociální demokracii, já se domnívám, že by více voličů vzali komunistům," tvrdí politolog.
"Nejsem si však jist, zdali jim to bude stačit k něčemu významnému. Šlouf oslovuje spíše levici v ČSSD, okraj KSČM, je to lobbista, který se neváhá, když je potřeba, spojit s Václavem Klausem nebo ODS, je tam míra politického cynismu," dodává.
Foto: Robert Zlatohlávek, archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.