
Rath zdůraznil, že jakákoli stavba v chráněném území je velmi problematická a že by to pomohlo i proti radaru. Pochybnosti o jeho plánu vyjádřili mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar a ministerstva obrany Andrej Čírtek.
ČTĚTE TAKÉ: Obce u plánovaného radaru dostaly první peníze
"Uložili jsme náměstkovi hejtmana Miloši Peterovi, aby začal projednávat možnost ochrany přírody v Brdech. Z celého území Brd udělat něco jako chráněnou krajinnou oblast a do budoucna něco jako národní park," řekl Rath.
Vybudování americké radarové základny v Brdech už loni v prosinci odmítli středočeští zastupitelé. Zamítavé stanovisko tehdy přijali na návrh KSČM jako doplňující usnesení k programovému prohlášení menšinové krajské vlády, již tvoří ČSSD.

Radar by měl monitorovat střely vypálené z některých zemí, jako je třeba Írán či KLDR. Proti těmto střelám by navedl rakety, jež by měly být umístěny v Polsku a střely by zničily.
ČTĚTE TAKÉ: Pentagon zkoumá náhrady za základny v Česku a Polsku
Proti zvažovaným základnám USA v Česku a Polsku ostře protestuje Rusko, dlouhodobě je podle průzkumů veřejného mínění odmítají i zhruba dvě třetiny občanů Česka.
Smlouvy umožňující vybudovat americkou základnu v Brdech schválil loni v listopadu Senát. Poslanecká sněmovna, kde převažují její odpůrci hlavně z ČSSD a KSČM, ale i menších vládních stran, o nich ještě nehlasovala.
Foto: Petra Mášová, Karel Šanda