Rath chce <span>zablokovat radar</span>: Brdy budou národní park
Domácí
20. 1. 2009 07:52Vojenský prostor v Brdech.
Rath zdůraznil, že jakákoli stavba v chráněném území je velmi problematická a že by to pomohlo i proti radaru. Pochybnosti o jeho plánu vyjádřili mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar a ministerstva obrany Andrej Čírtek.
ČTĚTE TAKÉ: Obce u plánovaného radaru dostaly první peníze
"Uložili jsme náměstkovi hejtmana Miloši Peterovi, aby začal projednávat možnost ochrany přírody v Brdech. Z celého území Brd udělat něco jako chráněnou krajinnou oblast a do budoucna něco jako národní park," řekl Rath.
Vybudování americké radarové základny v Brdech už loni v prosinci odmítli středočeští zastupitelé. Zamítavé stanovisko tehdy přijali na návrh KSČM jako doplňující usnesení k programovému prohlášení menšinové krajské vlády, již tvoří ČSSD.
O Rathově plánu pochybuje mluvčí ministerstva životního prostředí Kašpar. "Národní parky se schvalují zákonem a chráněné krajinné oblasti vyhlašuje ministerstvo životního prostředí. Pokud jde o území s nižším stupněm ochrany, lze tam při splnění určitých podmínek stavět, ale hlavně, tohle je případ území, které je ve vojenském újezdu," upozornil. Mluvčí ministerstva obrany Čírtek doplnil, že území vojenských újezdů je vyňato ze samosprávy a není součástí žádného kraje.
Radar by měl monitorovat střely vypálené z některých zemí, jako je třeba Írán či KLDR. Proti těmto střelám by navedl rakety, jež by měly být umístěny v Polsku a střely by zničily.
ČTĚTE TAKÉ: Pentagon zkoumá náhrady za základny v Česku a Polsku
Proti zvažovaným základnám USA v Česku a Polsku ostře protestuje Rusko, dlouhodobě je podle průzkumů veřejného mínění odmítají i zhruba dvě třetiny občanů Česka.
Smlouvy umožňující vybudovat americkou základnu v Brdech schválil loni v listopadu Senát. Poslanecká sněmovna, kde převažují její odpůrci hlavně z ČSSD a KSČM, ale i menších vládních stran, o nich ještě nehlasovala.
Foto: Petra Mášová, Karel Šanda
Autor: ČTK