Občanští demokraté, TOP 09 a Věci veřejné se kloní k názoru, že předseda Poslanecké sněmovny by měl reprezentovat sněmovní většinu. Křeslo si ale nárokuje i ČSSD, která sněmovní volby vyhrála. Další jednání bude ve čtvrtek časně ráno, ač lídři původně předpokládali, že schůzky budou jednou týdně.
Skutečnost, že jsou debaty o koaličním programu komplikované, naznačili předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg i Nečas. "Budeme zasedat minimálně obden, někdy dokonce dny po sobě. Paralelně poběží vyjednávání v sedmi skupinách," uvedl lídr ODS.
Možnost, že by ČSSD měla křeslo předsedy sněmovny, závisí podle předsedy VV Radka Johna na způsobu komunikace sociální demokracie s ODS, TOP 09 a VV. Byla by to podaná ruka od možné koalice, uvedl John a zkritizoval úterní vyjádření místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, který se do VV ostře opřel. Podle prvního místopředsedy ODS Davida Vodrážky nezaznělo žádné jméno, koho by možná budoucí koalice ze svých řad do čela dolní komory navrhla.
ČTĚTE TAKÉ: Za neúspěch může Paroubek, píše ČSSD v analýze
Návrh na dělení ministerstev: ODS 7, TOP 09 a VV po 4
"Jsem přesvědčen o tom, že uplatnění zásady 'většina bere vše' nepomůže zlepšení politické kultury v Poslanecké sněmovně," reagoval v tiskové zprávě Sobotka. Podle něho všechny tři strany popírají svá původní prohlášení a nerespektují fakt, že volby vyhrála ČSSD a má i největší klub ve sněmovně.
Na jednání podle Nečase zazněly postoje stran k počtům ministerstev. "Žádná křesla jsme si nedělili, nedělíme, všechna čísla médií o poměrech jsou nepravdivá a naprosto neaktuální," zdůraznil lídr ODS. Na serverech se objevily údaje sedm křesel ODS, po čtyřech TOP 09 a VV nebo sedm ODS, pět TOP 09 a tři VV.
Vláda by měla být počtem členů nejmenší v dějinách, uvedl pouze Nečas. Měla by prý být menší než koaliční kabinet vedený tehdejším předsedou ODS Mirkem Topolánkem. Podle Johna odpadnou ministři bez ministerstev. Jedna strana by navíc nesměla být přehlasována v otázce, která pro ni bude zcela nepřijatelná.
Lídři ODS, TOP 09 a VV veřejných měli dnes hodnotit závěry prvního týdne jednání o možné společné vládní koalici, na některé věci se ale vůbec nedostalo. Ve čtvrtek ráno by se vyjednavači podle Vodrážky měli bavit o otázkách životního prostředí a mohla by začít i diskuse o boji proti korupci.
Podle Nečase se věnovali hlavně školství; školnému na vysokých školách a platům učitelů. U školného jsou rozpory, pokud jde o jeho podobu, v platech učitelů v tom, kde na ně vzít. Nečas věří v kompromis. Hovořil o půjčkách s odloženými splátkami, John o odloženém školném pro chudší lidi. Naopak se nedebatovalo třeba o daních, na nichž se ODS a TOP 09 neshodnou s VV, která chce zvýšit o procento firemní daň a zavést druhé daňové pásmo pro bohatší lidi.
Dlouho lídři řešili také otázku úspor na ministerstvu obrany, VV chce vzít deset miliard. Podle Schwarzenberga se strany budou snažit najít "vatu", desetimiliardové škrty ale možné nebudou. Podle Johna budou experti stran konkrétně probírat armádní rozpočet, což potrvá několik týdnů.
Poprvé se devítka zástupců možné koalice sešla přesně před týdnem, krátce poté zahájily práci odborné týmy. V pátek pak prezident Václav Klaus pověřil Nečase vedením rozhovorů o sestavení většinové vlády, která by měla v Poslanecké sněmovně podporu 118 poslanců.
Foto: ČTK