Senát zamítl novelu, která má pod nátlakem odborů snížit zdanění zaměstnaneckých výhod na loňskou úroveň. Novela se má už v pondělí vrátit do sněmovny, která může senátní veto přehlasovat. Levicovým poslancům v tom přislíbili pomoc lidovci.
Odbory kvůli vyššímu zdanění benefitů už dvakrát pohrozily stávkou v dopravě. Přesto senátoři novelu odmítli, proti jich bylo celkem čtyřicet pět.
Které benefity podražily? | |
Mezi zaměstnanecké benefity, u kterých došlo na začátku roku ke zvýšení daně, patří například stravování v závodních jídelnách, hlídání dětí v podnikové mateřské škole, zlevněné jízdenky nebo přechodné ubytování ve firemních bytech. Zdroj: ČMKOS |
Zamítavé stanovisko senátorů z ODS zdůvodnil Jaroslav Kubera tím, že novela má z povinnosti platit DPH z ceny obvyklé vyjmout jen jednu skupinu obyvatel. „Novela vyjímá jenom tu jednu, největší lobbystickou skupinu v České republice, ale všechny ostatní skupiny v tom nechává."
Argument, že odbory chtějí zvýhodnit jednu část obyvatel je podle Štěcha hloupý. „DPH se týká všech a ten konkrétní bod se týká všech zaměstnavatelů a zaměstnanců ať už ve státním, veřejném nebo soukromém sektoru," míní odborový předák, který je dnes kritikem zákona, pro který před pár měsíci zvedl ruku. Svůj současný postoj vysvětluje tím, že předkladatel zákona, tj. ministr financí, zákonodárce s dopadem zákona dostatečně neseznámil. „Já jsem přesvědčený o tom, že 80 senátorů, co tady je, nevědělo, že tam ten problém je skryt. Byli jsme vystaveni v omyl," hájí se senátor.
ČTĚTE TAKÉ: Odbory v dopravě podpoří další svazy, ne však stávkou
Překvapení, odboráři zrušili stávku v dopravě
Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) to ale popírá: „My jsme věděli, o čem se v tom zákoně jedná, a chtěli jsme zabránit daňovým únikům. A že o tom nevěděl nejvyšší boss odborů, je pro mě šokující."
Senátoři ODS nešetřili ani vládu, která loni dopad zákona o DPH do státního rozpočtu odhadla na 750 milionů a dnes tvrdí, že dosáhne jen 10 milionů. Tomáš Julínek (ODS) označil kouzlení s čísly za „důkaz naprostého selhání vlády". „Je to neprofesionální. Vláda přeci nemůže šidit parlament. A je to i důkaz toho, že dnešní novela šla na ruku tlaku odborářů a politickému tlaku ČSSD, kterou za touhle stávkou vidíme," řekl po hlasování senátor.
„Co je na tom pikantní je to, že tatáž vláda to v prosinci předložila a teď v legislativní nouzi na nás tlačí, abychom z toho vyškrtli jedno písmeno týkající se zaměstnanců. Senát ale nemůže rozhodovat pod tlakem," uvedl Julínek. Do vlády se obul i další modrý senátor Jaroslav Kubera: „Vláda má přijít s tím, kde uspoříme, ale to ji nezajímá. Ona to má za pár a navíc mnozí, a z toho podezírám i Jana Fischera, neskončí jako úředníci, protože mají politické ambice."
Zamítavé stanovisko Senátu vrací novelu zpět do poslaneckých lavic. Předseda senátu Přemysl Sobotka slíbil, že legislativní proces nebude zdržovat, takže by novela měla do sněmovny dorazit již v pondělí. Tam bude k přehlasování senátorského veta zapotřebí alespoň 101 hlasů. Komunisti a sociální demokraté dají dohromady 96 hlasů, zbylých osm slíbili lidovci. Své hlasy však podmínili zrušením stávky, od níž odboráři nakonec ustoupili.
Novela se vrací poslancům
I když novela sněmovnou znovu projde, stále nebude mít vyhráno. Prezident Václav Klaus totiž avizoval, že dokument nepodepíše a označil hrozbu stávkou za "darebnou a falešnou". "Nejsme v situaci, kdy by bylo potřeba na něco takového přistupovat," řekl prezident.
Deník Mladá fronta Dnes přišel s informací, že Fischerova vláda ve snaze zabránit stávce předložila poslancům nepravdivé informace o dopadech daňového zvýhodnění režijních jízdenek na státní rozpočet.
Při vyčíslování, na kolik korun přijde ústupek odborářům, kabinet nevzal v úvahu kvalifikovaný názor ministerstva financí, podle kterého byla ve hře až miliarda korun. Ve zprávě pro poslance vláda údajně posunula desetinnou čárku a uvedla, že daňové zvýhodnění režijek a dalších zaměstnaneckých výhod stojí rozpočet jen "desítky milionů". Tato informace vyplývá z interního materiálu ministerstva financí.
"Argument, že dopad na státní rozpočet je v desítkách milionů, není ve shodě s tím, co ministerstvo financí předávalo premiérovi," potvrdil náměstek ministra financí Ivan Fuksa. Ministerstvo podle něj odhaduje, že zrušení nepopulárního vyššího zdanění benefitů letos přijde státní rozpočet na více než miliardu korun. "Jen na režijních jízdenkách by rozpočtový výpadek činil 750 milionů korun," řekl náměstek Ivan Fuksa, který tento týden zastupuje ministra financí Eduarda Janotu, jenž je na dovolené.
Foto: Karel Šanda, Robert Sedmík, Lucie Pařízková