Prezident chce změny
Služební zákon úspěchem vlády není, kritizuje Zeman
13.08.2014 19:32 Aktualizováno 13.08. 21:10
Prezident Miloš Zeman nesouhlasí s tím, aby služební zákon počítal s pozicemi takzvaných politických náměstků. Vládě bude proto navrhovat změnu. Zrušení generálního ředitelství považuje za chybu, je ale ochoten se s tím smířit. Zeman to řekl ve středu v České televizi.
Na změně návrhu služebního zákona se minulý týden domluvila koalice s částí opozice. Vládní strany ustoupily opozičním ODS a TOP 09 a vyhověly jejich požadavku nezavádět generální ředitelství státní služby. Většina kompetencí má připadnout ministerstvu vnitra, kde vznikne funkce náměstka pro státní službu. K dohodě mají připomínky komunisté a Úsvit. Přesnou podobu zákona nyní připravují legislativci, hotov má být do 25. srpna.
Zeman o dohodě prohlásil, že by ji "za úspěch nepovažoval". Vadí mu jak zrušení generálního ředitelství, tak i zavedení takzvaných politických náměstků. Ti podle prezidenta nebudou mít na ministerstvu co dělat.
"Vládě a parlamentu položím jednoduchou a prostou otázku, co ten politický náměstek vlastně bude dělat, když nebude mít zodpovědnost za žádný úsek řízení ministerstva," poznamenal Zeman. Na každém ministerstvu tak podle něj budou jeden až dva "nicnedělající" politici, kteří si budou pouze "česat pěšinku" a brát stotisícové platy.
Kvůli zákonu se střetli dosavadní spojenci premiér Bohuslav Sobotka a ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (oba ČSSD). Dienstbier nejprve odmítl, aby se "jeho" legislativci na přepracování zákona podíleli. Po schůzce se Sobotkou svůj postoj zmírnil.
Dnes Dienstbier sdělil, že kvůli přepracování zákona povolal z dovolené svou náměstkyni Kateřinu Valachovou, aby se za Legislativní radu vlády zúčastnila úterního setkání odborníků a politiků. Dienstbier dodal, že podle informací jeho úřadu přímo pod ministerstvem vnitra funguje veřejná správa v Bulharsku, Litvě a Lotyšsku. "V ostatních zemích jde buď o generální ředitelství při úřadu vlády (Rakousko, Polsko, Slovensko, Malta, Velká Británie), nebo jde o přímou součást specializovaného ministerstva pro veřejnou správu (Francie, Chorvatsko, Itálie, Řecko, Lucembursko, Rumunsko, Maďarsko)," uvedl úřad ministra Dienstbiera.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.