Sněmovna přerušila večer jednání o protikrizovém balíčku ke snížení rozpočtového schodku do pátečního rána. Poslanci ještě předtím přednesli pozměňovací návrhy a čeká se tak už jen na samotné hlasování. Stejná situace je i u jednání o návrhu na snížení platů ústavních činitelů o čtyři procenta.
Pro dolní komoru to bude velký pátek. Na přerušeném jednání mají zákonodárci rozhodnout o osudu protikrizového balíčku, u něhož se ani po celodenním jednání nedokázali dobrat hlasování.
JEDNÁNÍ VE SNĚMOVNĚ JSME SLEDOVALI ON-LINE, ČTĚTE ZDE
"Pro mě je důležité, aby se výsledný deficit pohyboval na úrovni zmíněných 163 miliard. Přijatelná je i ta částka o tři miliardy vyšší. Schodek ve výši 230 miliard bych netoleroval," zopakoval po skončení schůze ministr financí Janota.
ČTĚTE TAKÉ: Sněmovní folklor. Urážky poslanců odsouvají hlasování
Přestřelka o Janotův balíček: premiér varuje, ČSSD tlačí
Zároveň si postěžoval, že se nechal zviklat z původní podoby úsporného balíčku. "Honí se mi teď hlavou ty hraběnčiny rady, že by návrh nebyl vybalancovaný. Nyní se ukazuje, že v tomto stavu je vybalancovaný ještě méně," konstatoval Janota.
ČSSD: Názorové salto? Ale kdeže...
Že dohoda nad úsporným balíčkem nevzejde bez potíží, bylo jasné už od dopoledních jednání. Vedení ČSSD zopakovalo své požadavky, bez jejichž splnění by pro Janotův návrh nehlasovalo, a dohoda se zadrhla.
"Ještě po jednání v Kramářově vile pan Topolánek správně řekl, že není dohodnuto nic. Měl pravdu. Prosím tedy, aby média informovala seriózně a neházela dnešní krach na nás," vysvětloval Paroubek, že podle jeho názoru sociální demokracie žádný názorový přemet nepředvedla.
Předseda ČSSD dodal, že na avizovaných podmínkách - tedy, aby balíček neobsahoval krácení podpor v nezaměstnanosti či omezení přídavků na děti -, bude trvat i zítra.
Reálně tak hrozí, že zítřek může být posledním dnem Fischerovy vlády. Premiér a někteří jeho podřízení se totiž nechali slyšet, že pokud balíček nezíská podporu napříč politickým spektrem, jsou připraveni podat demisi.
Lidovci přitom například chtějí do návrhu prosadit daň z hazardu. A pro takový výmysl by zřejmě nezvedl ruku ani jeden z poslanců ODS. "Je možná, že to tak skutečně skončí," připustil místopředseda ODS Petr Nečas.
ODS možná odejde ze sálu
Je ale možné i to, že vládní balíček úsporných opatření ve sněmovně v pátek uspěje, a to v podobě, kterou mu chce dát ČSSD. Místopředseda ODS Petr Nečas po čtvrtečním jednání o souboru úsporných opatření řekl, že ODS sice balíček s úpravami socialistů nepodpoří, mohla by ale umožnit jeho přijetí tím, že by se poslanci ODS hlasování nezúčastnili.
"Pokud by prošly pozměňovací návrhy ČSSD, ODS by pro zákon jako celek nehlasovala, řekl Nečas. "Jaká by byla ta forma, zda odejít ze sálu, zda se zdržet hlasování nebo zda hlasovat proti, se ještě budeme radit. Já osobně prosazuji to, abychom se nezúčastnili," dodal místopředseda ODS.
Občanští demokraté by svou neúčastí mohli snížit kvorum při konečném hlasování o balíčku. Většina z přítomných poslanců by pak balíček mohla schválit i bez ODS.
Miroslav Kalousek (TOP 09) ve čtvrtek navrhoval, aby poslanci mohli pokračovat v jednání do 21.00. Sněmovna to neschválila a skončila krátce po 19 hodině. Poslanci si odhlasovali, že i novelu o platech ústavních činitelů projednají stejně jako protikrizový balíček ve stavu legislativní nouze, tedy ve zkráceném řízení. Jednání o protikrizovém balíčku bude pokračovat v pátek od 9.00.
Foto: Jan Schejbal a Karel Šanda