Předseda ODS Mirek Topolánek uvedl, že byl připraven z vedení ODS odejít, v takovém případě by ale podle jeho názoru spolu s ním měli jít i někteří další lidé. "Mé podmínky tedy byly daleko širší změny. Pokud už tedy před uzavřením kandidátek chceme zvyšovat svoji důvěryhodnost a řekneme si, že ji zvýšíme odchodem Mirka Topolánka, tak potom nemůže odejít sám.
Řešit to měl příchod nových lidí, kteří by doplnili kandidátky," řekl v rozhovoru pro čtvrteční Hospodářské noviny. Kdo měli být podle něj další kandidáti na odchod, neřekl.
ČTĚTE TAKÉ: Sobotka: Topolánek je odpovědný za výsledek ODS
Topolánek uhájil svůj post v rozpolcené ODS
"Toto řešení jsme chtěli předložit výkonné radě, ale neshodli jsme se na tom. Nedohodli jsme se ani na tom, kdo by měl být lídrem, ani na rozsahu změn. Bez těchto splněných podmínek jsem se nakonec rozhodl zůstat," uvedl.
Topolánek tak nakonec v úterý po dvanáctihodinovém jednání stranického grémia v čele ODS setrval a vyjádřil odhodlání vést ji do voleb. Nejužší vedení ODS jeho rozhodnutí respektuje. Tlaku na odchod čelí kvůli svým kontroverzním výrokům mimo jiné na adresu církve, Židů či homosexuálů. Už několikrát se za ně omluvil a zdůraznil, že byly dezinterpretovány. Ve čtvrtek se schází výkonná rada ODS. Topolánek se prý neobává, že by něco v jeho roli měnila. Předseda Senátu Přemysl Sobotka, který jako první Topolánka veřejně vyzval k odchodu, míní, že šéf strany bude muset své výroky vysvětlovat i na tomto jednání širšího vedení.
Topolánek Sobotkovi způsob, jaký pro výzvu k jeho odchodu zvolil, vyčítá. "Do té doby to byl sice skandálek, nicméně provincionálního ražení. Po vystoupení Přemysla Sobotky se z toho ale stal problém ODS. A v tomto smyslu jsem nakonec vybral řešení zůstat," řekl. Jeho odchod v takové situaci by prý umocňoval dojem, "že v ODS dochází k jakýmsi pučům, polopučům, nestandardním řešení". "A v tom smyslu pokládám své rozhodnutí za správné," řekl. Na dotaz, zda tedy šlo o "pokus o puč", odpověděl, že to říct neumí, "ale zvenku to tak vypadá". "Zajímá mě motivace Přemysla Sobotky," dodal předseda ODS.
Senátor a bývalý Topolánkův spojenec Alexandr Vondra soudí, že by bylo lepší pověřit úlohou volebního lídra například místopředsedu strany Petra Nečase. V České televizi Nečas řekl, že Topolánkovo setrvání v čele ODS bere na vědomí. V úterý prý ale patřil k těm, kteří měli odlišný názor než Topolánek a vyslovoval se pro jeho odchod. "Ano, já jsem včera vyjádřil názor, že jsem přesvědčen, že jeho odchod by občanské demokraty ve volbách posílil a současně by zvýšil jejich šance na volební vítězství," řekl Nečas.
Foto: Robert Sedmík