Kauza Čapí hnízdo
V Česku lze ovlivňovat politiku i skrz policii, říká Komárek
28.01.2019 22:22 Původní zpráva
Někdejší elitní policista Jiří Komárek dlouhé roky honil zločince společně s Robertem Šlachtou na Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Po kontroverzní reorganizaci policie v roce 2016 na protest odešel a zastává se premiéra Andreje Babiše (ANO) v dotační kauze Čapí hnízdo. Komárek v pondělí poprvé otevřeně promluvil do médií, a to v TV Barrandov v pořadu Jaromíra Soukupa Moje zprávy.
V kauze Čapí hnízdo, mířící na premiéra Andreje Babiše, figuruje nespočet lidí. Bývalý policista Jiří Komárek, který jako první kauzu zpochybnil, veřejně prohlašuje, že premiérovu trestní kauzu v pozadí řídí mafie.
"Čekal jsem, že co se týče kauzy Čapího hnízda, bude fungovat spravedlnost, což se zatím nestalo. Jsem toho názoru, že to bylo objednané na zakázku a pan Nevtípil konal na zakázku zadavatelů," uvedl Komárek hned v úvodu pořadu. Několikrát ale zdůraznil, že je stále vázán mlčenlivostí, konkrétně tedy hovořit nemohl. Dodal však, že v Česku je možné ovlivňovat politické záležitosti i skrz policii.
Komárek v pořadu vysvětlil, proč odešel z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. "Odešel jsem dobrovolně. Ztratil jsem důvěru v policii a v ministerstvo vnitra," uvedl. Moderátor Soukup se několikrát zeptal, zdali šlo o odchod z nátlaku, nicméně Komárek jeho domněnku nepotvrdil.
Rozhovor se dostal i k pražské vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové. "Jak hodnotíte její práci a výsledky?" zeptal se Komárka Soukup. "Do mého trestního stíhání a reorganizace policie jsem věřil tomu, že je ve svém oboru nejlepší. Potom se ale začaly dít podivuhodné věci, které mě přesvědčily o tom, že si tu politiku dělá podle svého," podotkl. Doplnil, že když za Bradáčovou šel s trestním oznámením o tom, že je nelegálně sledován tajnou službou, nic se nestalo a celá záležitost nebyla vyřešena. Rovněž se vyjádřil i k samotné reorganizaci policie. "Tam šlo hlavně o to odstranit Šlachtu. Neměli jiný důvod, tak si vymysleli reorganizaci," uvedl.
Kauza Šuman
Soukupa také zajímalo, jaký má Komárek názor na kauzu Šuman, tedy twitterový účet, který postupně zveřejňoval dokumenty a nahrávky týkající se Andreje Babiše a kauzy Čapí hnízdo. "Jsem toho názoru, že se jednalo o zahraniční tajnou službu UZI. Sám jsem na takového ′šumánka′ narazil," poznamenal. Komárek je rovněž přesvědčený o tom, že například novinář Přibyl, který před časem mluvil s Babišem, rozhovor úmyslně nenahrál. "Nevěděl o tom, jeho telefon byl napíchnutý podobně jako můj," řekl.
Bývalý policista nyní působí na generálním finančním ředitelství. Poprvé zpochybnil kauzu Čapí hnízdo během své vlastní trestní kauzy. Byl nepravomocně odsouzen za to, že policejního prezidenta obvinil z "brutálního úniku informací" v jedné z kauz Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.
Komárek u soudu řekl, že skupina právníků někdejšího vlivného zákulisního hráče Iva Rittiga zjišťovala informace ohledně razie na pražské policejní správě. Podle něj se mimo jiné zajímali o to, zda mezi zadržených skočil i detektiv Pavel Nevtípil - komisař, který se věnuje kauze Čapí hnízdo, a Babiše a ostatní obvinil z dotačního podvodu. Jeho tvrzení však zpochybňuje již zmíněná Lenka Bradáčová, která v médiích uvedla, že netuší, kde dané informace zjistil.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.