Nadprůměrné výdělky
V pražských bytech pro chudé bydlí desítky soudců a žalobců
12.04.2017 11:15 Původní zpráva
Česká pirátská strana získala dokumenty, ze kterých vyšlo najevo, že soudci a žalobci, jejichž příjmy se běžně pohybují okolo 100 tisíc korun měsíčně, platí za pražské městské byty velmi nízké nájemné. Podle dokumentů je stojí jeden metr čtvereční přibližně 60 korun, což je cena určená pro lidi v sociální tísni. Jiné městské byty pro srovnání stojí v průměru 100 korun za metr čtvereční. Soukromé pronájmy vyjdou Pražany v průměru na 130 korun za metr čtvereční.
Na Českou pirátskou stranu se obrátila obyvatelka Prahy, která sháněla sociální bydlení. Byt ale nezískala a následně zjistila, že levné byty využívají k bydlení soudci, podnikatelé nebo i manažer televize.
Dokumenty, které dokazují, že soudci skutečně bydlí v magistrátních bytech, kde se jejich nájemné pohybuje mezi 60 a 69 korunami za metr čtvereční, převzal od Pirátů server Seznam.cz. Listiny prý obsahují přehledné tabulky, v nichž je možné se dočíst, kde který soudce bydlí.
Magistrát potvrdil, že soudci jeho byty využívají. Mluvčí magistrátu Vít Hofman se pak k celé záležitosti vyjádřil s tím, že výše nájmu je soukromá věc soudců a ke konkrétním jménům odmítl sdělit podrobnosti.
Politikům se stav nelíbí
"Podle mě není úplně sociálně spravedlivé, když ti, kteří mají vysoké příjmy, dostávají navíc ještě dotované sociální bydlení," řekl pražský zastupitel za Piráty Jakub Michálek.
Piráti se případem zabývají dál. O zvýšení nájmu se snaží na dvou výborech magistrátu. Ten zatím nepodnikl konkrétní kroky, ale má prostředky k tomu, aby nájem navýšil. "V případě, že mají smlouvu na dobu neurčitou, tak je tam možnost jim to zvýšit o dvacet procent," řekl Michálek. Magistrát chce podle radního Radka Lacka z hnutí ANO změnit, komu budou byty přidělovány, a zkontroluje rovněž staré smlouvy.
Lacko zároveň dodal, že výši nájemného schvalovala rada města podle zákona. Není proto podle něj možné tvrdit, že by soudci a žalobci měli nárok na sociální bydlení. "Nicméně Praha jako pronajímatel si je vědoma skutečnosti, že byty mohou užívat osoby, které pomoc města se zajištěním bydlení nepotřebují," uvedl pro Lacko.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.