Vizitka <span>vlády Mirka Topolánka</span>: reforma, radar i EU
Domácí
24. 3. 2009 19:15Topolánkova vláda se musela vyrovnat i s finanční krizí.
Reforma veřejných financí:
Především v roce 2007 byla ústředním bodem činnosti vlády příprava reformy veřejných financí. Reforma daňové, sociální a zdravotnické oblasti ale měla kromě opozice výrazné kritiky i v samotné ODS a mezi lidovci. Vláda nakonec v srpnu 2007 svůj návrh v parlamentu prosadila, opozice jej napadla u Ústavního soudu, který kromě změny ve vyplácení nemocenské ponechal reformu v platnosti. Vláda se také věnovala druhé fázi reformy, která se týká hlavně sociální a zdravotní oblasti a důchodového systému.
Hospodářská krize:
Jedním z hlavních témat poslední doby jsou dopady celosvětové ekonomické krize na české hospodářství. Opozice i někteří experti vládě vyčítají, že blížící se krizi podcenila a zpočátku její dopad na ČR bagatelizovala. Letos v lednu byla ustavena Národní ekonomická rada vlády jako odborný poradní a konzultační orgán, který předložil ministrům své návrhy na řešení krize. Na základě těchto návrhů vznikl vládní národní protikrizový plán, který premiér Topolánek představil 18. února.
ČTĚTE TAKÉ: Vláda Mirka Topolánka právě padla. Rebelové ji potopili
Co po pádu vlády? Topolánek může vládnout do června
Předsednictví EU:
K nejdůležitějším úkolům tohoto volebního období nepochybně patří půlroční předsednictví Česka v EU, které Česko převzala od Francie letos 1. ledna. Kromě řady naplánovaných agend se vláda musela zabývat i nečekanými úkoly, jakými byla lednová krize v dodávkách zemního plynu z Ruska do Evropy, izraelská pozemní ofenziva do pásma Gazy či celosvětová hospodářská krize.
Radarová základna:
Jedním z mediálně nejsledovanějších témat, kterým se Topolánkova vláda zabývala, byla jednání o umístění radarové části americké protiraketové základny na českém území. Loni v květnu vláda schválila hlavní česko-americkou smlouvu o vybudování radarové základny, v září pak schválila smlouvu SOFA, která určuje podmínky pobytu amerických vojáků. Senát smlouvy již schválil, ve sněmovně se smlouvy zatím neprojednávaly - letos v březnu je vláda z jednání sněmovny stáhla.
Zahraniční politika:
Ve vztahu k zahraničí vládu krom předsednictví EU a jednání o radaru zaměstnával především proces schvalování tzv. lisabonské smlouvy. Sněmovna smlouvu sice letos i přes odpor části poslanců ODS schválila, nyní o ní bude jednat Senát, kde je její osud nejistý.
Velkou pozornost vzbudilo loni v květnu vládní rozhodnutí o uznání nezávislosti Kosova. Další zahraničněpolitickou událostí, která vyvolala mnoho polemik, byl vládní návrh na vyslání českých vojáků do zahraničních misí v letošním roce. Poslanecká sněmovna vládní plán loni v prosinci nepodpořila, vláda proto dočasně prodloužila misím mandát a nakonec ve sněmovně prosadila svůj pozměněný návrh. V roce 2007 byla jedním z témat neúspěšná kandidatura ČR na nestálého člena Rady bezpečnosti OSN.
Zdravotnictví:
Jedním z nejdiskutovanějších problémů byla reforma zdravotnictví dle návrhů ministra Tomáše Julínka (ODS). Julínek z ní prosadil jen část, především regulační poplatky, jejichž vybírání však parlament nedávno výrazně zredukoval (další reformní zákony vláda již odeslala do sněmovny). Ministr Julínek o některých svých dalších záměrech nepřesvědčil zcela ani koaliční partnery, zejména lidovce, a nakonec musel v lednu vládu opustit. Jeho nástupkyně Daniela Filipiová (ODS) oznámila, že hodlá v reformách pokračovat, avšak chce prosazovat jen to, na čem bude shoda. Nedávno vláda schválila balíček opatření k zajištění dostatku peněz pro zdravotnictví.
Ostatní:
Vláda mimo jiné zahájila privatizaci národního leteckého dopravce ČSA a pražského mezinárodního letiště v Ruzyni. Velkou pozornost budila i zakázka na nákup obrněných transportérů pro českou armádu, kterou získala rakouská společnost Steyr. Vláda také například zahájila reformu policie a školství.
Foto: Jan Schejbal, Robert Zlatohlávek, Robert Sedmík
Autor: ČTK