Televize Barrandov
Vondráček v Duelu Jaromíra Soukupa: Babiš se nešel do politiky obohatit
04.10.2018 23:45 Původní zpráva
Ve čtvrtečním pořadu televize Barrandov Duel Jaromíra Soukupa se představil předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). S generálním ředitelem televize Barrandov Jaromírem Soukupem probírali aktuální témata, která hýbou společností.
Moderátor pořadu Jaromír Soukup v úvodu pochválil premiéra Andreje Babiše za to, že v EU prosadil zavedení tzv. reverse charge, která členským státům umožní používat v boji proti daňovým únikům obecný systém přenesené daňové povinnosti. "Byl bych rád, aby daně byly co nejmenší, jsem pravicově smýšlející člověk. Ale co se povedlo Andreji Babišovi, je nebývalý mezinárodní úspěch," řekl host pořadu Radek Vondráček.
Poté Jaromír Soukup s humorem jemu vlastním nastolil téma smysluplnosti přímé demokracie. Ilustroval jej na aktuálním příkladu z Brna, kde se v anketě vybírá jméno pro nové nádraží; do finální desítky návrhů se kromě seriózního názvu Brno - hlavní nádraží dostaly i například nepochybně ironicky míněné Šalingrad či Praha-venkov a Vídeň-sever. "Tak má to smysl? ptal se pobaveně Soukup Vondráčka. "Má, to je totiž prostě Brno. Slovní humor je pro tohle město typický. Já o tom mluvil s předsedou rakouského parlamentu a musím říct, že ho to pobavilo," odvětil Vondráček s tím, že přímou demokracii považuje za správný směr.
Pak se Jaromír Soukup dotkl kauzy lithium. Tanec kolem nerostného bohatství v okolí Cínovce promluvil už do loňských parlamentních voleb, kdy Babišovo hnutí ANO využilo diskutabilní tah ministra za ČSSD o sepsání memoranda na průzkum a těžbu, po kterém veřejnost ovládla obava z vyvedení zisků z případné těžby mimo struktury České republiky. Tento čtvrtek premiér Babiš oznámil, že klíčová povolení pro projekt těžby lithia u Cínovce zatím zdaleka vydána nejsou. Jde především o posouzení vlivu záměru na životní prostředí (EIA), stanovení dobývacího prostoru a povolení hornické činnosti. "Nerostné bohatství je něco, čeho si musíme vážit, být rádi, že jej máme. A musíme se snažit, abychom z něj vytěžili jako republika co nejvíc," uvedl předseda Poslanecké sněmovny Vondráček.
Pak se oba aktéři pořadu zabývali předvolebními sliby, kterými politici masírují obyvatele Česka. Jaromír Soukup si na Vondráčka připravil složku s fotografiemi několika pozoruhodných ukázek, kam až může předvolební kampaň klesnout. "Mě to letos děsí, je to strašné, ale možná se mýlím," pousmál se Soukup nad některými hrůzami křičícími z billboardů. "Vždy mě rozčiluje, když se ve volební kampani slibuje něco, co například město nemůže splnit či ovlivnit. Ale jediným soudem je občan, on je hegemon, tak je na jeho úvaze, zda po takové kampani a po takových slibech bude daný subjekt mít jeho důvěru," poznamenal Vondráček.
"Splňuje Miloš Zeman slib, že po volbách bude pokornější?" ptal se Jaromír Soukup Vondráčka. "Vyvolej konflikt a zjistíš pravdu," odvětil Vondráček bonmotem s tím, že si myslí, že se prezident republiky v dobrém slova smyslu nezmění. Debata se dotkla i hříček kolem nového ministra zahraničí Tomáše Petříčka, kterého Zeman přislíbil jmenovat - na rozdíl od jiného kandidáta ČSSD Miroslava Pocheho, kterého Zeman odmítl potvrdit do úřadu, a proto post českého šéfdiplomata dosud zastává místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). "Jsem rád, že se to podařilo dohodnout a vše urovnat, pomůže to České republice," řekl Vondráček k Zemanově slibu o jmenování Petříčka. Soukup se na adresu případu Poche Vondráčka následně zeptal, zda to prezident republiky přehnal, když odmítl kandidáta ČSSD jmenovat ministrem zahraničí. "Jak já vnímám Ústavu ČR, tak dle mého navádí a směruje ty, kterých se to týká, aby se domluvili. Dohoda je vždy preferována v rámci ústavy. Případné podání žaloby na prezidenta je věc opravdu extrémní; rozhodně bychom řešení neměli do konce roku..." řekl Vondráček s tím, že je zastáncem praxe, aby si koaliční partneři nekádrovali kandidáty. "ČSSD navrhla, my to respektovali, ale pak se do věci vložil Miloš Zeman...," usmál se Vondráček.
Moderátor Jaromír Soukup poté nastolil téma proměny politiky a začal u komunistů. "Kdyby nebyli demokratičtí, už by je soud zakázal," shodli se Vondráček a Soukup. "Ale musíme být ostražití. Utrpěli porážku, mají nejhorší volební výsledek. Ale jednáme s nimi, a vždy transparentně. Sice nám pořád podsouvají nějaké tajné dohody, ale není to pravda. Ukažte mi jediný deal, který jsme s nimi udělali?" řekl Vondráček s tím, že mu u komunistů pořád chybí omluva za věci spáchané v minulém režimu. Soukup na to konto poznamenal, že mu připadá krok ANO ohledně spolupráce s KSČM (strana předsedy Vojtěcha Filipa toleruje menšinovou vládu ANO a ČSSD - pozn. red.) logický. "Sice se říká, že s komunisty se nemluví, ale přitom se dobře ví, že v parlamentu se s komunisty baví každý," poznamenal Soukup a Vondráček mu přitakal.
Pak probrali pozici Andreje Babiše. "Dle mého bylo rozhodnutí Andreje Babiše o vstupu do politiky správné. Nešel se do politiky proto, aby se obohatil. Ale problém je dle mého v tom, že se ostatní boháči snaží Babiše napodobit a mnozí vstupují do politiky zejména kvůli snaze rozšířit portfolio svého podnikání," uvedl Jaromír Soukup s tím, že Babiše nepochybně provází téma střetu zájmů. "Babiš to nedělá proto, aby se obohatil, na tom trvám. Vyhověl všem zákonným požadavkům, převedl Agrofert do svěřeneckého fondu. Pan premiér je pod obrovským dohledem, ať už ze strany médií, nevládních organizací, či opozičních politiků. Dle mého obstál," řekl Vondráček.
Pokud si nechcete nechat ujít další zajímavá témata, která hýbou politickou scénou, sledujte Duel Jaromíra Soukupa, který slibuje exkluzivní živý přenos, ostrou výměnu názorů, výjimečné hosty a nový styl politické debaty, kde hlavní úlohu hraje to, co zajímá a trápí diváky. Již příští týden ve čtvrtek v televizi Barrandov od 21.25.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.