Získat euro-volební průkaz? Pěkná věda v době počítačů
05.06.2009 10:00 Původní zpráva
Vybrat správnou stranu a vhodit hlas pro ni do urny? Kdepak. Získat v Česku volební průkaz pro euvolby je pěkná věda. V době počítačů a lidí cestujících za prací nabízí zákon o evropských volbách složitý systém a nereálné termíny. Volit české poslance je daleko snazší. Když chcete volit kdekoliv, můžete si to zařídit jen dva dny před volbami.
Ještě před dvěma měsíci cestovala Michala Hrnčiříková po institucích v Bruselu, Štrasburku a Frankfurtu, aby zjistila, jak se "dělá politika" na evropské úrovni. A těšila se přitom, že svým hlasem v červnových eurovolbách také ovlivní složení českých poslanců.
ČTĚTE TAKÉ: Eurovolby bojují s nezájmem lidí: Vždyť čas má i vrah
Jenže víkendové volby se nakonec odehrají bez její účasti. Třiadvacetiletá studentka z Plzně tráví totiž pracovní týden na univerzitě v Praze. A když se minulý týden chtěla informovat, za jakých okolností je možné získat voličský průkaz, dozvěděla se, že jde s křížkem po funuse.
"Prý jsem měla přijít dříve. Podle úřednice už není možné vystavit mi voličský průkaz," krčí rameny Hrnčiříková nad zjištěním, že voličské průkazy týden před volbami už nevyřídíte.
Prázdné tři týdny
Získat voličský průkaz? Problém... |
* průkaz vydává obecní úřad, u něhož je volič zapsaný, či zastupitelský úřad * o průkaz je nutné zažádat písemně; žádost lze zaslat poštou (v tom případě musí být podpis ověřený úředně) nebo donést osobně na úřad * nejpozději tak musí žadatel učinit 15 dnů před dnem voleb; to znamená, že letos uplynula tato lhůta už 21. května v 16 hodin * kdo si po 26. dubnu změnil místo trvalého pobytu, musí volit v předchozím místě bydliště nebo si musí zařídit voličský průkaz |
Hlasování do evropských struktur se tím liší od běžných parlamentních voleb. "Tam stačí zažádat i dva dny předem. V tomto případě je však nutné stihnout výměnu informací s ostatními členskými zeměmi, aby například někdo nevolil ve dvou státech," zní zdůvodnění z odboru všeobecné správy ministerstva vnitra, které průkazy vydává.
A pracovníci odboru ještě dodávají, že všechny pokyny, jak si voličský průkaz obstarat, visí v dostatečném předstihu na webu resortu.
Jste-li ve světě, máte smůlu
Jenže voliče, kteří chtějí hlasovat jinde, než mají hlášený trvalý pobyt, nikdo do Bruselu nehlásí. Přitom si potřebné povolení musejí oběhat minimálně půl měsíce před samotnými volbami. Stejně obtížné to mají ti, kdo se náhodou v měsících kolem voleb stěhují z jedné obce či města do jiného.
Nad termínem u průkazů kroutí hlavou i úředníci na radnicích. "Je to pro všechny země unie stejné. Ten termín jsme jen převzali do našeho zákona. Země si upravují jen volební dny. Také tomu nerozumím," říká právnička Alena Daubnerová z olomouckého magistrátu.
Jediným úkonem, který úřad při vydání průkazu dělá, je totiž podle ní, že voliče škrtne v seznamu.
Ještě přísnější zákon je, pokud jste delší dobu v cizině a chcete volit zástupce do Bruselu.
Když volíte v některé z evropských zemí, musíte začít "úředničit" už maximálně měsíc a půl doředu. Pak si téměř jako za odměnu s nadbytečným úřadováním můžete vybrat - volit buď cizí poslance, nebo vlastní.
Úřady v EU jarní zařizování letních voleb zdůvodňují právě tím, že si musejí vzájemně nahlásit cizince, kteří chtějí volit, ale nebudou v termínu "doma".
A zcela mimo hru jsou pak krajané. Ti jindy běžně, byť s potížemi a pouze na ambasádách, volí do českého parlamentu.
"Krajané žijící například v USA nemohou volit vůbec. Museli by přijet a volit na území Česka nebo EU," doplnila Daubnerová.
Foto: archiv TÝDNE.CZ
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.