Poslanci válčí s NKÚ: Jaký je to úřad?
15.01.2010 07:00 Původní zpráva
Politici chtěli poprvé v historii zkontrolovat nezávislý Nejvyšší kontrolní úřad a nemohou. Nejenže se před měsícem nedostali ani dovnitř do úřadu, kam je nepustil jeho prezident František Dohnal s tím, že porušují zákon. Nyní ale zjistili, že nemohou kontrolovat ani zvenčí. Nemají v ruce žádné dokumenty.
"Od jisté doby se chovám striktně podle zákona a oni si vyžádali dokumenty, které jim podle zákona nemohu vydat," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ Dohnal.
ČTĚTE TAKÉ: Pryč s Dohnalem. Poslanci mají plán, jak na šéfa NKÚ
Správní nebo ne-správní?
Poslanci se snaží zkontrolovat hospodaření NKÚ na podnět kolegia z loňského jara. To našlo nesrovnalosti při používání služebních aut, bytu a nákupu obrazů. Prezident všechna obvinění odmítá. Na Dohnala již v létě padla trestní oznámení a kárná žaloba. Poslanci se naposled usnesli, že dobré jméno úřadu je poškozeno a Dohnal musí okamžitě nechat hospodaření a instituci je nutno zkontrolovat.
Jenže nepodařilo se to ani napodruhé. Narazili na právní problém, ve kterém jde o to, co je vlastně Dohnalova instituce zač. Poslanci totiž chtěli kontrolovat NKÚ jako každý jiný správní úřad, na což mají právo, ovšem prezident jim odpověděl, že NKÚ není správní úřad.
ČTĚTE TAKÉ: Šéf NKÚ Dohnal odmítl kontrolu. Odporuje prý ústavě
"A že mi žádné dokumenty nedá ani nepošle, protože na ně nemáme ze zákona nárok. Je to nejednotný terminologický výklad právního řádu. Ani právníci nemají jasno. A my se v tom teď plácáme, protože jsme začali kontrolu podle zákona o NKÚ, který nám dává pravomoc kontrolovat," řekl předseda kontrolního výboru poslanec Vladimír Koníček (KSČM).
"Zákon říká, že z hlediska hospodaření je NKÚ správní instituce, z pohledu kontrolní činnosti nezávislý tribunál," vyhodnotil místopředseda výboru poslanec Libor Ježek (ODS). Spor o to, jaký typ úřadu Nejvyšší kontrolní úřad vlastně je, budou muset rozseknout právníci parlamentu, které poslanci požádají o jasný výklad.
Teoreticky ano, prakticky ne
Prezident NKÚ, který ve čtvrtek opět přišel na jednání výboru, kde se měl projednávat vnitřní audit jeho úřadu, poslancům žádné listiny nepřinesl. "Je sice v zákoně napsáno, že jsme i správní instituce, ale soudy říkají něco jiného. V případě ukládání pokut jsme u různých soudů prohráli všechny spory právě pro nejasné postavení úřadu," připustil Dohnal.
ČTĚTE TAKÉ: Černá díra v NKÚ: statisíce jdou i na propagaci
Kontrola NKÚ prakticky nepokračuje, navíc z "kontrolního týmu" poslanců a auditorů už musel odejít jeden z členů. Ve čtvrtek rezignoval na svůj post poslanec a někdejší finanční auditor Daniel Reisiegel (ODS), kterého Dohnal po konzultaci s ODS navrhl do širšího vedení svého úřadu.
Je to už čtvrtý poslanec, který se dostane do kolegia NKÚ. Loni se členy kolegia stali Rudolf Kufa (ČSSD), Karel Sehoř a Pavel Hrnčíř (oba ODS), předloni na post viceprezidenta NKÚ sněmovna dosadila sociálního demokrata Miloslava Kalu.
Foto: Robert Sedmík, webové stránky poslance Reisiegela
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.