Poslanec ČSSD Pavel Ploc podal u Městského soudu v Praze žalobu na Ústav pro studium totalitních režimů. Způsob, kterým ústav zveřejnil jeho spis vedený bývalou komunistickou vojenskou kontrarozvědkou, byl podle Ploce v rozporu se zákonem. Informoval o tom dnes server Aktuálně.cz.
Archiv bezpečnostních složek, který spadá pod Ústav pro studium totalitních režimů, zveřejnil dokumenty vojenské kontrarozvědky v červenci. V seznamech bývalé kontrarozvědky bylo několik poslanců včetně Ploce vedeno v kategorii důvěrník. Všichni spolupráci s komunistickou službou popřeli.
ČTĚTE TAKÉ: Poslanec Bartoš: Šokovalo mě jméno donašeče
Poslanci ODS Walter Bartoš a Tomáš Hasil pak své záznamy u vojenské kontrarozvědky zveřejnili na společné tiskové konferenci s ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů Pavlem Žáčkem. Ten přitom uvedl, že poslanci ODS byli jako důvěrníci evidováni pouze na základě tvrzení spolupracovníků vojenské kontrarozvědky, což neznamená, že s kontrarozvědkou skutečně spolupracovali. Ploc se tiskové konference nezúčastnil. ČSSD poté Ústav pro studium totalitních režimů kritizovala za to, že Ploce poškodil a choval se zaujatě.
ČTĚTE TAKÉ: Mezi agenty vojenské kontrarozvědky jsou i nacisté
Ploc dnes řekl, že postup Ústavu pro studium totalitních režimů byl nestandardní. V čem ale úřad chyboval, nevysvětlil. Otázkou se podle Ploce zabývají jeho právní zástupci.
Ploc již dříve popřel, že by s vojenskou kontrarozvědkou vědomě spolupracoval. Sledovala ho prý proto, že jako vrcholový sportovec Dukly Liberec cestoval do zahraničí. "Naprosto odmítám jakoukoli aktivní spolupráci s bývalou vojenskou kontrarozvědkou," uvedl tehdy. Z jeho spisu, který má server k dispozici, však prý vyplývá, že Ploc Státní bezpečnost detailně informoval o tom, co se děje na jeho výjezdech do zahraničí.
Vyhledávání v archivu, ve kterém stačí zadat příjmení, naleznete ZDE.
Foto: archiv