Hrůzy války
Poslední přeživší z Ležáků se setkala s německým velvyslancem
04.07.2018 17:31
Poslední přeživší z Ležáků Jarmila Doležalová předala německému velvyslanci Christophu Israngovi dva svazky knihy Osud jménem Ležáky, která obsahuje dosud nepublikované dokumenty o vypálení osady nacisty za druhé světové války. Israng uvítal příležitost s pamětnicí mluvit a ocenil i darované knihy, které poskytne německým archivům. Podle něj je třeba, aby si Němci stále připomínali hrůzy druhé světové války, aby se podobné události nikdy nemohly opakovat.
Jarmila Doležalová dorazila na německou ambasádu v Praze s dcerou a vnučkou. Velvyslanci předala jeden výtisk knihy jako osobní dar, jeden pak pro ambasádu. Další výtisky po dohodě s ambasádou pošle prostřednictvím zastupitelského úřadu archivům v Německu, které se zabývají druhou světovou válkou.
"V knize je spousta ještě nepublikovaných dokumentů. Jsou tam představeni ležáčtí obyvatelé, kteří byli popraveni, nebo děti, které byly odvlečeny," řekla Jarmila Doležalová mladší. Publikace obsahuje například popravčí protokoly z Pardubic, kde byli obyvatelé Ležáků zastřeleni, nebo dokumenty, které se vztahují k lidickým a ležáckým dětem a k jejich osudu po vypálení obou obcí. Na vnitřní straně obálky jsou i podpisy většiny obyvatel Ležáků, kteří za války zahynuli.
"Pro nás je ctí, že nás sem velvyslanec pozval, že jsme mu mohli ty knihy symbolicky předat. Budeme rády, když například nějaký německý badatel přijde do archivu a odkryje se mu něco díky desítkám dokumentů, které tu jsou," uvedla Jarmila Doležalová mladší.
Její matka vnímá předání publikace jako určité gesto smíření. Přesto ale má pocit, že po válce nebyli potrestáni všichni, kdo se podíleli na vyvraždění Ležáků. "Je mi líto, že nebyli potrestáni ti, co měli být potrestáni. Měli být potrestáni všichni, kdo se podílel na takových zvěrstvech," řekla.
Podle Jarmily Doležalové mladší se ale Německo snaží s minulostí vyrovnat. "Uvědomují, co se stalo, staví se k tomu čelem a zpracovávají to," řekla.
Velvyslanec Israng řekl, že pro Německo je důležité zabývat se temnými stránkami vlastní minulosti, a proto uvítal příležitost mluvit s pamětnicí tehdejších událostí. "Ve jménu Německa se stalo mnoho špatného, i zde v České republice. Musíme to mít stále na paměti. Je důležité, že zejména mladí Němci navštěvují místa jako Lidice, Ležáky a Terezín a seznamují se tam s tím, co se stalo. Musíme totiž dělat vše proto, aby se tyto strašlivé události už neopakovaly," řekl.
Knihy o osudu Ležáků předá německým archivům. "Jsou tam dokumenty, které ještě nebyly zveřejněny a jsou důležitým zdrojem pro výzkum. Předáme knihy institucím v Německu, které se těmito složitými dějinami zabývají," řekl.
Israng už letos v březnu uctil oběti z Ležáků, když položil květiny na někdejším popravišti v Pardubicích a u památníku ležáckých dětí. V červnu se zúčastnil pietního aktu v Ležácích.
Nacisté vyhladili Ležáky kvůli zjištění, že se tam ukrývali parašutisté z výsadku Silver A vycvičení v Británii. Vyvraždění obce bylo odvetou za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který provedli parašutisté z výsadku Anthropoid. První zprávy o tom, že se členové výsadku Silver A ukrývali na Pardubicku, dostali nacisté od parašutisty Karla Čurdy.
Nacisté začali v Ležácích zatýkat 21. června 1942. O tři dny později v Pardubicích popravili 33 obyvatel Ležáků starších 15 let, dalšího zabili o den později. Na počátku července popravili 40 osob. Třináct dětí z Ležáků odvlekli, 11 z nich pravděpodobně zabili. Válku přežily jen sestry Marie a Jarmila Šťulíkovy, kterým bylo v době, kdy byly poslány na převýchovu, jeden a dva a půl roku.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.