Potvrzeno: Topolánek podá demisi až ve čtvrtek
25.03.2009 10:17 Původní zpráva Aktualizováno 25.03. 14:13
Premiér Mirek Topolánek má za sebou první státnický projev poté, co sněmovna vyslovila jeho vládě nedůvěru. Ve Štrasburku se ale moc dlouho nezdržel. Hned v úvodu se omluvil europoslancům, že musí doma řešit vládní krizi. Ve hře byla i varianta, že ještě dnes ponese prezidentu Václavu Klausovi na Hrad demisi. Kolem poledne vládní mluvčí on-line deníku TÝDEN.CZ potvrdila, že premiér podá demisi až ve čtvrtek po zasedání vlády.
Topolánek se na úvod své řeči ve Štrasburku věnoval vysvětlení své pozice poté, co včera přišla jeho vláda o důvěru české sněmovny. Jde podle něj o bezprecedentní obstrukce socialistů, kterým jeho kabinet čelí po celou dobu předsednictví. „To, že socialisté nevzali na vědomí, ze Česká republika předsedá radě, poškozuje nejvíc právě sociální demokracii," prohlásil český premiér.
Rychlý návrat do Prahy
"To, že je vláda v demisi, neohrozí předsednictví," pokoušel se Topolánek přesvědčit poslance Evropského parlamentu.
Hned na začátku se Topolánek plénu omluvil, že nezůstane po celou dobu jednání. Vrací se totiž do Česka, kde musí řešit následky úterního hlasování poslanců. Vypadalo to, že demisi vlády na Hrad odveze ještě dnes odpoledne. Tento scénář však podmiňoval tím, že by jej opozice vypárovala při jednání sněmovny.
Kolem poledne vládní mluvčí Jana Bartošová on-line deníku TÝDEN.CZ potvrdila, že premiér podá demisi až ve čtvrtek po zasedání vlády.
Prezident Václav Klaus před setkáním s předsedou Poslanecké sněmovny Miloslavem Vlčkem novinářům řekl, že s premiérem Topolánkem ještě nehovořil. Úterní pád vlády nemá za katastrofu, nedojde podle něj ke zvratu polistopadového vývoje. Očekává, že ho bude premiér Mirek Topolánek o demisi vlády neprodleně informovat.
ČTĚTE TAKÉ: Topolánek: Bémova vláda by u ODS neprošla
"Neskákejte mi do řeči"
Topolánek ve svém projevu mimo jiné tvrdě odsoudil postup Spojených států při boji s ekonomickou krizí. "Obrovské finanční injekce do hospodářství jsou cestou do pekel," řekl. Připomněl, že podobně se chybovalo i během krize ve 30. letech dvacátého století. V Evropské unii podle něj dokonce kvůli některým opatřením USA zavládlo zděšení.
Přestože se Topolánek na začátku svého projevu ve Štrasburku snažil vypadat uvolněně, po několika vteřinách pokáral poslance. "U nás je zvykem, že když mluví řečník, neskáká mu nikdo do řeči, tady jsou zvyklosti možná jiné," přerušil v jednu chvíli Topolánek svůj projev.
ČTĚTE TAKÉ: Pět důvodů, proč by volby mohly být už letos
Lídři si mění role: Topolánek ztrácí, Paroubek na koni
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.