Premiérem zůstává dál, ale brzy podá demisi a bude čekat, jak se zachová prezident. Sílu na složení dalšího kabinetu nejspíš nemá, leda by menšinovou vládu podpořili socialisté. Mirek Topolánek v rozhovoru s novináři připouští, že se s nimi chystá jednat.
Čekal jste, že to takhle dopadne?
Bookmakeři odhadovali tu situaci velmi správně - padesát na padesát. V žádném případě jsem se nechtěl nechat vydírat. Je to standardní situace, takže standardně se bude chovat i vláda. Podám demisi do rukou prezidenta, jak mi určuje ústava. Naše podmínky pro další účinkovaní jsou jasné: prezident se má chovat podle zvyklostí a pověřit mě sestavením další vlády. Pokud se mi nepodaří tu vládu sestavit, bude celý klub ODS chtít předčasné volby.
Máte vůbec šanci sestavit další vládu?
Je otázka, jestli to bude vláda, která dovede zemi k volbám, nebo to bude vláda, u které se budu pokoušet o získání sto jedna hlasů. Ta situace je ale komplikovaná právě v tom, že 101 hlasů pro vládu bez komunistů mít nejde, a každý, kdo bude chtít řešit tu situaci, to musí mít na mysli.
Může ta situace nějak zkomplikovat české předsednictví?
Myslím, že to byl jeden z cílů toho již pátého hlasování. Zítra letím do Štrasburku a budu referovat o jednání evropské rady, kterou jsem vedl. V tomto smyslu žádnou komplikaci nevidím. Domnívám se ale, že to může zkomplikovat naši vyjednávací sílu, protože si naši partneři v EU už zvykli na to, že kompromisy vyjednáváme velmi tvrdě. V tomto smyslu se může stát, že to naše postavení oslabí, ale myslím si, že celá naše administrativa je natolik připravená, že to zvládneme.
ČTĚTE TAKÉ: Vláda Mirka Topolánka padla. Rebelové ji potopili
Tlustého vyloučili z klubu, čeká ho i vyhazov z ODS
Vše o pádu vlády: krize, vyjednávání, výroky
Co si myslíte o té čtveřici poslanců, která nedala vládě hlasy?
Vlastimila Tlustého komentovat nemíním, protože ten už je mimo. U Honzy Schwippela musím říct, že mě to jeho rozhodnutí nakonec poměrně překvapilo, protože jsem neviděl nějaký zásadní důvod. Domnívám se, že to souvisí celkově s jeho osobností, a nemíním to dále komentovat.
Vy jste ještě jednal s poslankyněmi Jakubkovou a Zubovou, na čem ta jednání ztroskotala?
Jejich podmínky byly nastavené nesmyslně. Spojit zákon s hlasováním o důvěře vládě v situaci, kdy jeden poslanec je těžce nemocný a druhý těžce zraněný, je nesmyslné. A navíc spojovat osud vlády se zákazem jízdy kamionů v pátek, to je nemožné technicky i fakticky. Na toto jsem prostě nebyl schopen přistoupit. Ta jednání se vedla politicky. Nabídl jsem oběma poslankyním stejnou spolupráci jako Miloši Melčákovi poté, co odešel Pohanka. To znamená na základě určité dohody, která byla podepsána u každé těžší matérie. Ony to odmítly, hrají si svou hru na rozbíjení Strany zelených a u toho já nemíním asistovat.
Myslíte, že pád vlády je vyvrcholením stavu, kdy jste měli většinu za pomoci přeběhlíků?
Tu otázku nepokládám za korektní, protože minulá vláda Jiřího Paroubka byla také postavená na hlasu přeběhlíka a nikomu to významně nevadilo. Málokdo už si vzpomene, že já jsem navrhl vyloučení poslance Kotta z klubu ODS, a tak měla ta minulá koalice dostatek hlasů. Mě nezajímají ty mediální spekulace. Miloš Melčák je velmi korektní člověk, není to člověk, který by se nechal uplácet, a v tomto smyslu všechny ty agresivní útoky socialistů, kteří vehnali Melčáka do této situace, jsou naprosto nesmyslné. Vláda byla zranitelná tím, jak se postupně destruoval klub zelených, tím, že se rozpadl, tím, že měla křehkou podporu. Nikdy jsem se tím netajil.
Chcete být eurokomisařem v Bruselu?
Nikdy jsem o tom neuvažoval, je to spekulace lidí jako Tlustý a Bém. Já to odmítám.
ČTĚTE TAKÉ: Co po pádu vlády? Topolánek může vládnout do června
Vizitka vlády Mirka Topolánka: reforma, radar i EU
Kdy se sejdete s prezidentem?
Ve středu jsem ve Štrasburku, takže těžko můžu podat demisi, takže odpoledne, když mě někdo vypáruje, nebo ve čtvrtek.
Jakou variantu další vlády byste rád?
Ta varianta je pověření Mirka Topolánka, protože ODS žádné jiné pověření nepřipustí. Pokud pan prezident pověří někoho jiného, otevírá cestu komunistům. Ať už k přímé, nebo nepřímé účasti na vládě. Takže v tomto smyslu je náš požadavek jasný.
Mezi občanskými demokraty se mluví o tom, že by prezident rád pověřil sestavením vlády primátora Pavla Béma.
Bémova vláda ani vláda sestavená někým jiným než předsedou ODS by nezískala podporu našeho poslaneckého klubu. Tím jsem si jist.
Kde vezme důvěru další vláda? Budete jednat se sociální demokracií, aby případně podpořila menšinový kabinet?
Už v projevu jsem jasně řekl, že míním jednat se všemi demokratickými stranami. Když ta vláda nedostane důvěru, tak jediným řešením jsou pak předčasné volby.
Poslední záminku dala Paroubkovi kauza vašeho přítele Marka Dalíka. Zlobíte se na Dalíka?
Musíte vědět, že Marek Dalík nic neudělal, že ta kauza je zcela umělá a vykonstruovaná. A v tomto smyslu se můžu zlobit na jeho neprofesionalitu, že se nechá natočit od nějakého šmejda, a to je tak všechno.
Budete dál - i v demisi - přijímat zákony? Jako například o snížení sociálního pojištění?
Chtěl jsem zákon o sociálním pojištění předložit sněmovně v souběhu s hlasováním o důvěře vládě. To se mi v tomto smyslu už nepodaří. Určitě ale tyto zákony předložíme. Na zrychlených odpisech pro podnikatele a insolvenčním zákonu existuje daleko větší shoda než koaliční. A myslím, že u sociálního pojištění už nebude postoj sociální demokracie tak ostrý v situaci, kde je vláda v demisi. Pokládám ten návrh za potřebný pro nízkopříjmové skupiny, které jsou nejvíc ohroženy ztrátou zaměstnání. Já vůbec nevím, proč útočí opozice na zákon, který pomáhá právě jejím klientům.
Budete tedy dál předkládat vládní návrhy?
Vláda v demisi má tu výhodu, že budeme možná méně potřebovat sněmovnu. Protože nebudeme překládat zákony, o kterých víme, že neprojdou. Budeme překládat jen ty, o kterých víme, že projdou.
Co znamená pád vlády pro přijetí lisabonské smlouvy?
Myslím, že záleží hodně na tom, jaký proces bude probíhat v ODS. Když se mě na to ptali zahraniční novináři v minulých týdnech, tak jsem odpovídal, že pokud přestanu mít já situaci v ODS pod kontrolou, tak lisabonská smlouva neprojde.
A co to tedy udělá s ODS?
Já myslím, že ODS se sjednotí a posílí. Domnívám se, že lidé, kteří jednoznačně šli proti vlastní straně a vlastní vládě, odejdou z ODS. Vše se urychlí a já to pokládám za pozitivní.
Poslanec Jan Schwippel říkal, že odcházet nehodlá. Budete se je snažit vyloučit?
Budeme se velmi usilovně snažit je vyloučit.
Foto: ČTK, Karel Šanda, Jan Schejbal