Lovci mafiánů
Protiúder? "Šlachtovce" šetří inspekce kvůli aféře Nagyová
10.07.2013 18:15 Původní zpráva
Ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta a jeho podřízení čelí trestnímu oznámení, které se vztahuje k aféře kolem zatčení a obvinění Jany Nagyové, bývalé vrchní ředitelky kabinetu, kvůli úplatkářské aféře padlého premiéra Petra Nečase a dalších osob z horních pater politické scény. Podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ se věcí zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
Podnět se údajně týká jednak zákroku z poloviny minulého měsíce, kdy kromě Nagyové v policejních celách a záhy i ve vazbě skončili tři bývalí poslanci ODS - rebelové, na jejichž hlasech závisela podpora daňového balíčku, - a někdejší vysoce postavení vojenští zpravodajci, nikoli však obávaní podnikatelé, lobbisté a kmotři. Dále je v něm zpochybňována relevantnost odposlechů, na jejichž základě byli policií dlouhodobě monitorovány špičky české politiky, a to nejen tehdejší premiér Nečas, ale i ministři jeho vlády.
Mluvčí GIBS Radka Sandorová věc komentovat odmítla. "Nemohu vám tyto informace ani potvrdit, ani vyvrátit," konstatovala. "Oficiálně se k tomu nebudeme nijak vyjadřovat," dodala.
Sdílnější nebyl ani Pavel Hanták, tiskový mluvčí Šlachtou vedeného týmu. "Tuto informaci jsme již dříve zaregistrovali z veřejných zdrojů. Zda se zakládá na pravdě, či nikoli se ale musíte ptát na GIBS, my se nemáme k čemu vyjadřovat," uvedl na dotaz, zda může potvrdit, že jsou jeho nadřízený a kolegové vyšetřování inspekcí.
V kauze kolem Jany Nagyové je obviněno prozatím sedm osob. Nejde rozhodně o počet konečný. Do sněmovny již byla doručena žádost o zbavení imunity poslance Nečase, čímž by policie mohla začít stíhat i jeho.
Prozatím kromě Nagyové čelí obvinění mimo jiné z úplatkářství trojice již zmíněných exposlanců ODS: Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa. Dalšími stíhanými jsou vojáci z rozvědky, kteří pro Nagyovou zajistili odposlechy Nečasovy manželky Radky, a Roman Boček z představenstva Českých drah. Jeho státní zástupce stíhá za to, že Nagyové s trestnou činností pomáhal.
Z osmi zmíněných obviněných neskončil za mřížemi pouze šéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda. Ten se k nezákonnému zneužití služby doznal. Kovanda však - stejně jako jeho někdejší podřízený a v kauze též obviněný zpravodajský důstojník Jan Pohůnek - rozhodnutím ministra obrany přišel o svůj post. Bývalého ředitele Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka připravila aféra spojená s vazebním stíháním o funkci předsedy Správy státních hmotných rezerv.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.