Porážka nás nezastaví, řekl u soudu šéf Dělnické strany
11.01.2010 16:20
U Nejvyššího správního soudu v pondělí začalo řízení o druhém vládním návrhu na rozpuštění krajně pravicové Dělnické strany, která je podle některých odborníků úzce provázána s českými neonacisty.
Soudní síň zaplnili především novináři. Před budovou soudu se ráno shromáždilo asi deset příznivců strany. Dělnickou stranu při jednání zastupuje její předseda Tomáš Vandas, vládu advokát Tomáš Sokol a zástupce ředitele odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra Karel Bačkovský.
Předseda soudního senátu Vojtěch Šimíček naznačil, že návrh projedná v tematických blocích. V pondělí se zabývá programem Dělnické strany a stanovami, v úterý spojitostí strany s Národním odporem a dalšími extremistickými organizacemi, ve středu veřejnými akcemi a ve čtvrtek výslechem svědků. Mezi svědky je například představitel Dělnické strany Patrik Vondrák, který je od říjnové razie mezi extremisty ve vazbě. Vondráka přivede eskorta ve středu v 15.00.
ČTĚTE TAKÉ: Řidič pražské tramvaje podpořil Dělnickou stranu
První návrh na rozpuštění Dělnické strany soudci stejného zvláštního senátu vloni odmítli kvůli nedostatku důkazů a celkové formální nedokonalosti. Tentokrát vláda předkládá Nejvyššímu správnímu soudu návrh na 70 stránkách, který doplňuje 85 příloh v podobě policejních zpráv, článků z internetu, tiskovin Dělnické strany a mnoha dalších dokumentů.
Cosi jako pogrom
Sokol v úvodním slovu uvedl, že Dělnická strana zpočátku zůstávala u agresivních verbálních výpadů. Později ale pořádala nebo se podílela na pouličních pochodech, které jsou podle Sokola "pokusem o cosi jako pogrom". Při veřejných akcích se členové strany fyzicky střetli s policií. Cílem Dělnické strany je podle Sokola "polototalitní nebo totalitní stát".
Po zahájení dokazování Sokol například zpochybnil oficiální politickou orientaci Dělnické strany, která jako svůj vzor uvádí prvorepublikové národní socialisty a třeba také Miladu Horákovou, političku popravenou komunisty. Podle Sokola jde jen o zástěrku a strana ve skutečnosti vzhlíží k hitlerovskému nacionálnímu socialismu. Vandas to popřel. "Nikdy jsme se nepřihlásili k myšlenkám Hitlerova Německa, nikdy jsme se nepřihlásili k myšlenkám třetí říše," uvedl. Tvrzení o uctívání Adolfa Hitlera označil za nestoudnou lež.
PSALI JSME: Dělnickou stranu bude u soudu zastupovat Vandas
Sokol proti Dělnické straně: Návrh má u soudu šanci
Vláda předložila také znalecký posudek, který podle Sokola dokazuje ideovou spojitost Dělnické strany s neonacismem. Projevuje se to například vůdcovským principem v řízení strany, xenofobií a nacionalismem. Podle Vandase však posudek není nezávislý, protože jej vypracoval bývalý pracovník ministerstva vnitra Michal Mazel. Soud Mazla vyslechne ve čtvrtek.
Vandas zpochybnil také průkaznost otevřeně neonacistického článku z webu Odpor.org, který spravuje Národní odpor. "Jakou souvislost mají tyto stránky s Dělnickou stranou? Ať vláda doloží spojitost," vyzval Vandas. "Později prokážeme spojitost Dělnické strany s Národním odporem," reagoval Sokol.
Podle prvního rozhodnutí Nejvyššího správního soudu je předpokladem k rozpuštění politické strany splnění několika podmínek. Zjištěné chování politické strany musí být protiprávní. Zároveň je třeba, aby bylo straně přičitatelné. Chování subjektu musí být dostatečně bezprostřední hrozbou pro demokratický právní stát. Zásah také musí být přiměřený sledovanému cíli. Podle vlády jsou všechny podmínky tentokrát splněny.
Pod jiným názvem
Dělnická strana tvrdí, že návrh na rozpuštění je účelový a nepravdivý. Vládě se prý nepodařilo prokázat svá tvrzení o spojitosti strany s neonacisty a její nebezpečnosti pro demokracii. Podle Dělnické strany by měl soud návrh znovu zamítnout.
Vandas ale tvrdí, že ani porážka by straně neublížila. Může prý pokračovat v činnosti pod jiným názvem. Úřednickou vládu Jana Fischera Vandas kritizoval kvůli členství některých členů v KSČ. "Bývalí členové KSČ chtějí stejnými mocenskými praktikami, které se nejspíš naučili na moskevských stážích, zlikvidovat opozici," uvedl Vandas.
Neúspěch by nebyl tragédie
Ministr vnitra Martin Pecina v pondělí Rádiu Česko řekl, že by případný neúspěch návrhu nepokládal za "žádnou tragédii". Neonacistická hnutí podle něj oslabilo několik policejních zásahů v posledních měsících. "Nezrušení Dělnické strany by neznamenalo něco dramatického. Ale měli bychom dát jasný signál, že taková hnutí a strany v našem systému nemají místo. Ale pokud se to nepodaří, nebude to žádná tragédie," uvedl Pecina.
ČTĚTE TAKÉ: Voják se symboly SS má práci v Afghánistánu
Neonacisté na Facebooku hrozí Natálce z Vítkova
V soudní síni pondělní jednání sleduje směs novinářů, aktivistů a příznivců strany, kteří tentokrát nemají viditelné vlajky či transparenty. Přišel například známý antikomunista Vladimír Hučín.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.