Rouček: Češi selhali. Podcenili vyjednávání s Kanadou
16.07.2009 16:00 Rozhovor
Do křesla místopředsedy europarlamentu usedl Libor Rouček přesně v době, kdy Česku uštědřili kanadští diplomaté políček v podobě znovuzavedení víz. Nejvýše postavený Čech v unijních strukturách tlačí na vznik oboustranně výhodného řešení. A nešetří přitom kritikou na ministerské úředníky z vlastní partaje.
"Stát selhal. Ten problém nespadl z čistého nebe, jen se mu nevěnovala dostatečná pozornost," hubuje Rouček kolegy z úřednické vlády, v níž resort ministerstva zahraničí ovládají "jeho" sociální demokraté.
ČTĚTE TAKÉ: Hotovo. Kanada opět zavádí víza pro Čechy
Co konkrétně tedy vláda podcenila?
Já kdybych byl v roli ministra zahraničí a věděl, že něco takového jako zavedení víz hrozí, tak se chovám úplně jinak. Rozjedu se do Kanady, dva týdny bych tam vyjednával se všemi ministry, kteří se ve věci angažují, a snažil bych se nalézt společné řešení.
Opravdu nějaké takové, které by vyhovovalo oběma stranám, existuje?
Určitě, není přece v zájmu nikoho zavádět víza. Dám příklad: když podobné riziko bylo v minulosti od Velké Británie, podařilo se společnými silami najít východisko. Na letištích se zavedly předběžné kontroly, což nebylo sice příjemné, ale zásadní je, že hrozba víz pominula.
Vy sám nemůžete jako čerstvý místopředseda evropského parlamentu nějakým způsobem zatlačit?
Mám sice nyní větší vliv, ale je to spíše o jednodušším přístupu k vlivným lidem. Že bych však na základě toho dokázal zařídit zrušení víz, to bohužel nemohu.
ČTĚTE TAKÉ: Rouček míří do vedení Evropského parlamentu
Kdo je tedy za vzniklou situaci odpovědný?
Stát selhal. A stejně tak i úředníci ministerstva zahraničí. Ten problém je tady léta, nespadl z čistého nebe. Obávám se, že se zkrátka nic nedělalo a teď se svaluje vina z jednoho na druhého.
Hodně se spekuluje o protikrocích. Švédsko jako předsedající země EU se ve středu vyslovilo pro zavedení víz pro Kanaďany při cestě do Evropy. Je to vůbec reálná představa?
Osobně jsem k tomu velmi skeptický. Švédům a jejich kroku rozumím, ale nikdy natvrdo neřekli, že Evropa zavede celoplošná víza pro Kanadu.
Takže je to jen takové divadélko?
No, podívejme se na to z pohledu jiných zemí. Oni si přece mohou říci, proč zrovna my bychom měli zavádět víza a připravit se tak o turisty? A je to nevyvratitelné. Spíše se proto musíme zaměřit na hledání řešení. Vymyslet taktiku, jak zabránit, aby se něco podobného v budoucnu opakovalo.
ČTĚTE TAKÉ: Do Kanady s obavou. Cestujícím v Ruzyni chybějí informace
Pět otázek a odpovědí: jak získat kanadské vízum
A jak by měla podle vás vypadat?
Je nutné to dělat společně. Na domácí půdě, ale zároveň vyjednávat s komisí i s Kanaďany. Chápu naše rozčilení, ale proč dělat haura a zavádět víza pro Kanadu? Cílem všech je přece bezvízový styk.
ČTĚTE TAKÉ: Kanadský velvyslanec: Praha o vízech věděla již v červnu
Vlažná odveta Kanadě: Česko zavedlo víza pro diplomaty
Nejste tedy příznivcem toho, aby Češi či dokonce celá Evropa přešli do ofenzivy?
Zůstal bych maximálně u víz pro diplomaty, to je taková symbolická reakce. Jinak je ale třeba hledat jiná východiska. Vím, že to nebude jednoduché. Je to mnohovrstevnatý problém, který nelze vyřešit za den. Navíc to nezávisí na jednom člověku či jediné instituci. Přesto se s tím musí pohnout. A to dokáže jen evropská solidarita a účelné vyjednávání.
Foto: Robert Zlatohlávek, Tomáš Nosil, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.