Rozpočet na stavbu dálnic vzniká na zakázku, říká studie
23.07.2008 17:01 Původní zpráva
Jak se v Česku shánějí peníze na výstavbu dálnic? "Drobečkovou" metodou. Tedy že původní náklady se podhodnotí, ale přibývají k nim stále další položky, až je konečná cena třeba i dvojnásobná. V aktuální analýze to tvrdí zástupci neziskových organizací. A zároveň upozorňují, že z rozpočtu na stavbu nových vozovek si Ředitelství silnic a dálnic ukrajuje podle momentálních potřeb.
Rozhoduje se zde o tom, jak budou vypadat tuzemské silnice. Ročně tak Státním fondem dopravní infrastruktury (SFDI) protečou desítky miliard korun. Kontrola, jestli je jejich využití účelné a efektivní, je však téměř nulová.
"Schválení rozpočtu poslaneckou sněmovnou je pouhá formalita. Výsledek na zakázku předem určují politické obchody," říká Martin Kameník ze sdružení Oživení.
Neprostupnost zákulisí při tvorbě rozpočtu SFDI potvrzuje i "zelená" poslankyně Věra Jakubková, která sedí v dozorčí radě fondu. "Materiály dostáváme pravidelně pozdě a rozklíčovat, na co jdou jednotlivé výdaje, je často nad naše síly," říká.
Odhad a skutečnost? Miliardová propast
Pro ilustraci se lze podívat na nedávné financování dvou tuzemských autostrád. Šestadvacetikilometrový úsek dálnice D11 z Libice nad Cidlinou do Chýště měl původně přijít státní kasu zhruba na čtyři miliardy korun. Konečný účet byl však o dvě a půl miliardy vyšší.
Ještě nepříznivější scénář nabízí pohled na výstavbu autostrády D8 z Prahy na sever Čech. Tady celkové náklady přesáhly dvojnásobek zamýšlené částky.
VÍCE ČTĚTE: Ministerstvo: Ekologové prodražili dálnici o šest miliard
Podle zástupců neziskových organizací ze sdružení Oživení a společnosti Ekologický právní servis dochází k výraznému podhodnocení výdajů úmyslně.
"Ředitelství silnic a dálnic prokazatelně schválně uvádí ceny nižší řádově o desítky procent. Zřejmě proto, aby si zajistila snažší schválení svých záměrů," nastiňuje Kameníkův kolega Tomáš Kramár.
Jakmile se začne stavět, projekt už nic nezastaví. A to ani v případech, když se cena navyšuje o desítky procent.
Podle analýzy si ŘSD navíc pojišťuje finanční prostředky z rozpočtu i opačnou cestou. Tedy vytvářením nesmyslných rezerv.
Zřejmé je to z porovnání čerpání z rozpočtu SFDI (viz grafika). Částka, kterou poslanci na nové vozovky schválí, se po další žádosti pravidelně ještě navýší. Pohled na skutečně vyčerpané prostředky však dosvědčuje, že na výstavbu silnic nakonec nepadne ani původně schválená suma.
"Je tak evidentní, že Ředitelství silnic a dálnic z těchto peněz financuje nákladnou přípravu projektů, které ještě nebyly schváleny. A to proto, aby si v budoucnu zajistili jejich realizaci díky argumentu již vynaložených nákladů," objasňuje Kramár.
Například rozpočet na letošní rok tak počítá se sedmi miliardami korun na takzvané globální položky. "To jsou zcela neadresné náklady, které se skrývají za položky jako Vypořádání staveb po dokončení," vysvětluje Kameník.
TAKÉ ČTĚTE: České dálnice jsou předražené, říká další studie
Vedení ŘSD se k závěrům analýzy zatím nechtělo vyjadřovat. "Dostal jsem ji teprve před chvílí. Potřebujeme čas, abychom ji prostudovali. Ve většině případů se však nakonec ukáže, že tvrzení neziskových organizací stojí na otočeném, chybném pohledu," poznamenal pouze mluvčí Jan Hoření.
Foto: Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.