Sazka tají služební cesty za Hušákem na Menorku
17.01.2010 10:00 Původní zpráva Aktualizováno 17.01. 16:54
Loterijní společnost Sazka nechce odtajnit, kolikrát letěli její manažeři služebně na Menorku. Podle neoficiálních informací by mělo jít o více než deset pracovních cest. Právě na jednom z Baleárských ostrovů si přitom v roce 2003 koupil sídlo za šedesát milionů šéf Sazky Aleš Hušák.
Kolikrát letěli manažeři služebně na Menorku? Jednoduchá otázka, na kterou vedení Sazky odmítá odpovědět. On-line deník TÝDEN.CZ nyní získal informace, že od roku 2003, kdy na ostrově vlastní sídlo šéf loterijní společnosti Aleš Hušák, by mohlo jít o deset až patnáct letů. Proč tam manažeři letěli? Opět žádná odpověď.
"Počty služebních cest a další podrobnosti jako soukromá společnost nezveřejňujeme, mohu pouze sdělit, že podíl výdajů na leteckou přepravu do všech destinací včetně letenek na běžných linkách je v rámci rozpočtu minimální, představuje přibližně 0,1 procenta nákladů," řekl pouze mluvčí loterijní společnosti Zdeněk Zikmund, který nechtěl informace potvrdit.
K TÉMATU: Sazka platila manažerům lety za Hušákem na Menorku
Šéf zadlužené Sazky má sídlo na Menorce za 60 milionů
Ujistil však, že výdaje na tyto služební cesty nijak neovlivňují finance pro sportovní svazy a sdružení. "Ze zákona máme přesně dáno, kolik jim máme dát. Toto jsou peníze z jiné kapitoly," uvedl Zikmund. Navíc ještě doplnil, že povolování, vyúčtování a zdokladování každé takové služební cesty upravuje směrnice, což je prý u nich ve firmě velmi přísná procedura. Jakýkoli výjezd, přelet nebo přesun totiž musí mimo jiné schválit vedoucí oddělení, ředitel odboru, ředitel divize a pak i generální ředitel.
Jenže podobně přísná procedura se vyhne lidem z nejužšího vedení loterijního giganta.
Členům představenstva nebo finančnímu řediteli stačí totiž pouze posvěcení generálního ředitele Aleše Hušáka. "Ano, v jejich případě stačí podpis generálního ředitele," přiznal Zikmund. O dalších podrobnostech služebních cest - třeba o jejich programu - však odmítl dále mluvit.
Na dům vydělával dvacet let
V neděli byl Hušák v diskuzním pořadu České televize sdílnější. Prohlásil, že všechna zasedání vedení loterijní společnosti proběhla v České republice. Odmítl také spekulace o financování jeho menorského domu. Na sídlo si prý vydělal dvacetiletým podnikáním. "Jediné, co mi kdo může vyčítat, je fakt, že jsem poctivě vydělané peníze neinvestoval v České republice," řekl Hušák.
On-line deník TÝDEN.CZ už informoval, že jen v loňském roce byli za Hušákem dva vysocí manažeři - místopředseda představenstva Sazky Roman Ječmínek a finanční ředitel Jan Prádler. "Šlo o dva lety a samozřejmě vždy o služební cestu. Dělali doprovod obchodnímu partnerovi," zdůvodňoval Zikmund jejich cestu na Menorku soukromým letadlem. Jedna jeho cesta na ostrov a zpět v ten samý den přitom přijde na 300 až 500 tisíc korun. Sazka přitom jen za loňský rok dluží sportovním svazům a sdružením Sazka stovky milionů korun.
Ilustrační foto: Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.