Šéfka Asociace sester: Kolik nás chybí? <span>Pět tisíc</span>

Domácí
15. 11. 2008 10:35
Dana Jurásková
Dana Jurásková

Dana JuráskováČesko se potýká s nedostatkem sester. Trápí je nízký plat, nedocenění pacientů i to, že dělají práci za jiné. Mají naději na zlepšení? On-line deníku TÝDEN.CZ odpovídala prezidentka České asociace sester Dana Jurásková.

Jak to vypadá aktuálně s nedostatkem sester?

Podle odhadů České asociace sester však chybí přibližně pět tisíc zdravotních sester a zdravotnických asistentů. Bohužel nemáme žádnou databázi všeobecných sester. Z průzkumu Ústavu zdravotnických informací a statistiky ale vyplynulo, že v pololetí tohoto roku jich chybělo zhruba tisíc, na začátku roku to bylo kolem pěti set.

V jakých oblastech je situace nejhorší?

Určitě v Praze a také v severních a západních Čechách.

Co je podle vás hlavní příčinou tohoto stavu?

Je to dlouhodobé podfinancování zdravotnictví. Platy sester jsou na stejné úrovni, jako byly před rokem 2005. Vláda navíc nereaguje na fakt, že na trhu práce sestry nejsou. Nebo reaguje příliš pozdě.

Je to také důsledek toho, že sestry mají za moc práce málo peněz?

Ano, ohodnocení sester neodpovídá tomu, co se po nich žádá. Český nešvar je, že po nich chceme - když to přeženu - všechno od mytí podlahy až po velmi složité diagnostické a terapeutické výkony. Sestry nejsou dál ochotné takovou situaci akceptovat. O pacienta se nemůže starat jen lékař a sestra. Musí tu fungovat zdravotničtí asistenti, sanitáři, nutriční terapeuti, fyzioterapeuti, sociální pracovníci, administrativní pracovníci a další. Sestry dělají práci za ně a to do budoucna prostě není možné.

K TÉMATU: OČIMA ZDRAVOTNÍKŮ: Sestry doplňují i papír na WC

Znamená to, že nefunguje systém kolem péče o pacienta?

Dana Jurásková ve své kanceláři ve Fakultní Thomayerově nemocnici.Přesně tak. Pokud by sestry byly ohodnoceny skutečně za svoji práci, tak by měly slušný plat a v tu chvíli by byly už velmi drahé na to, aby uklízely, dělaly administrativu a pomocné práce.

Vy se se sestrami často stýkáte. Na co si ony samy nejvíc stěžují?

Na to, že opravdu jsou přetěžované. Nejvíc je ale trápí nedocenění ze strany lékařů. To je vidět i na některých aktivitách České lékařské komory, která se stará o zvýšení platů jen pro lékaře. Možná to má logiku, ale rozhodně to není správné. Očekávala bych vyšší princip od stavu, který by měl být nositelem jedné z nejvyšších lidských hodnot. Za sestry musím říct, že doktor se bez nich neobejde, zatímco ony bez lékaře musejí zastat ledacos. Další věcí je nedocenění ze strany pacientů. Výsledkem je, že je sestra pod tlakem lékařů, pacientů i zaměstnavatele.

Jak dnes vypadá systém vzdělávání sester?

Místo všeobecné sestry studují na středních školách zdravotničtí asistenti. Všeobecná sestra se nyní vzdělává na vyšších a vysokých školách. Oproti "zdrávkám" je to velká změna, protože byly v některých věcech nedokonalé. Chyběly všeobecné předměty jako matematika, fyzika, chemie, dějepis i cizí jazyk. Rozhodně jsem přesvědčená o tom, že posunout studium sester na formu vyššího a vysokoškolského vzdělání bylo správné.

Nemají ale nyní zdravotničtí asistenti méně kompetencí, než všeobecné sestry?

Ne, zdravotnický asistent může o pacienta pečovat naprosto plnohodnotně. Pravda je, že nemůže například aplikovat nitrožilní injekci a další škálu věcí nesmí dělat proto, že nemá dostatečně hluboké teoretické znalosti z ošetřovatelství. To jsou výkony, které může dělat všeobecná sestra samostatně. Pokud ale půjde do ordinace praktického lékaře, zvládne všechno sám na základě ordinace lékaře a za tyto činnosti je také plně odpovědný. To, že nemá dostatečné kompetence, je jen chiméra. Špatný odhad byl jen ten, že zdravotnický asistent půjde hned pracovat. Mladí lidé ale naopak studují dál. Tohle povolání navíc nemá příliš dobrou pověst a bohužel zatím ani plat. Lidé si také myslí, že je to něco jako lepší sanitář. Měli jsme tomu oboru udělat větší propagaci jak mezi veřejností, tak mezi zdravotníky. Nemocnice, které potřebují sestry i asistenty, jim nyní nabízejí zajímavé podmínky a do budoucna i podporu studia oboru všeobecná sestra při zaměstnání.

Zdravotní sestry dělají práci za ostatní, říká Dana Jurásková.Měly bychom se z hlediska zacházení se sestrami inspirovat někde v zahraničí?

Já neznám na světě zemi, která by se o sestry starala ideálně. Záleží hodně na sestrách samotných, jakou pozici si vybudují. Je ale pravda, že státy a jejich vlády po celém světě si uvědomují, že nedostatek sester je fatální z dlouhodobé perspektivy vývoje jejich populace. Finsko například v loňském roce dramaticky zvýšilo platy sestrám, aby je udrželo v profesi. Hlavně si ale myslím, že v Česku se nechovají k sestrám správně zaměstnavatelé. V Anglii, Německu, nebo Americe očekávají odpovídající práci za odpovídající plat. U nás s profesí sestry některá zdravotnická zařízení experimentují. To znamená, že zkoušejí, co sestry vydrží, kolik ještě jich udrží provoz a za kolik ještě peněz jsou ochotné pracovat. Sestry jsou nejpočetnější skupina zdravotníků a když jim vezmete nějakou tu korunu, tak poměrně významně ušetříte.

Jak vypadá vztah mezi sestrou a pacientem dnes? Stěžují si pacienti na sestry oprávněně?

To je těžké posoudit. Jsme lidi a děláme chyby, ale myslím si, že principem jejich vztahu by měl být rovnovážný vztah, což znamená, že by sestra měla připustit názor pacienta a pacient by měl připustit doporučení sestry. Sestry jsou přímo vzdělávány k tomu, aby byly pacientům oporou v těžkých situacích, ale také pomocníkem a navigátorem ve složitém systému zdravotní i sociální péče. Velkou výhodou a současně i zátěží pro sestry je fakt, že sestra jako první zdravotník komunikuje s pacienty a stráví s nimi také největší objem času. V tom je její role naprosto klíčová. Jen si vybavte který zdravotník byl první s nímž jste komunikovali o regulačních poplatcích?

ČTĚTE TAKÉ: Zlí zdravotníci vs. nevděční pacienti. Jak to tedy je?
                       
OČIMA PACIENTŮ: Umyjte se sama, nemáme čas...

A jak je na tom vztah sestry a lékaře? Váží si jich teď lékaři víc, nebo se to naopak zhoršuje?

Rozhodně si myslím, že vyšší vzdělání sestrám automaticky u lékařů kredit nezvedlo. Obecně jsem se nesetkala s tím, že by lékaři rádi viděli sestry vedle sebe v ordinaci. Lékař a sestra jsou nejbližšími spolupracovníky v péči o pacienta a i vztahy mezi těmito profesemi se v čase mění.

Opravdu? Sestry ale lékařům významně pomáhají, nebo ne?

Ano, dokonce dělají i některé výkony lékařů. Nedávno jsme se dívali do sazebníku výkonů a byli jsme překvapeni, u kolika z nich je uveden jako nositel výkonu lékař a které vždycky dělala sestra.

Mgr. Dana Jurásková, Ph.D., MBA 

Vystudovala Střední zdravotnickou školu v Uherském Hradišti, v roce 1991 úspěšně zakončila studium oboru pedagogika - ošetřovatelství na FF UK. Studovala také na Vysoké škole ekonomické a sociální lékařství v Olomouci. Od roku 1987 prošla celou řadou zdravotnických povolání, od sestry na kardiologii  v Ikemu přes staniční a vrchní sestru ve Fakultní Thomayerově nemocnici až po vedoucí Ústavu teorie a praxe ošetřovatelství. V současné době je prezidentkou České asociace sester.

 

 

 

 

Foto: Marie Bezděková

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ