Vznikající koalice
Šest pastí, které mohou potopit novou vládu
28.12.2013 12:00 Analýza
V roce 2010 svitla České republice naděje, že vznikne vláda opírající se o pohodlnou většinu 118 poslanců. Nečasova vláda nakonec na sklonku svého působení horko těžko skládala podpisy 100 poslanců. U vznikajícího kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD) panují pochybnosti o pevnosti svazku ČSSD - ANO - KDU-ČSL už předem. Úskalí se koneckonců začala objevovat ihned po vyhlášení výsledků předčasných voleb. Už nyní je evidentních šest důvodů, které mohou jednotu koalice narušit.
1. Babišův slepenec
Jedním z rizik je nesourodý slepenec lidí, kteří se sešli v hnutí ANO. Velice často se tak stává, že jednotliví členové mají na konkrétní problematiku diametrálně odlišné názory. Například někteří byli v minulosti spojeni s ČSSD - šéf poslanců Jaroslav Faltýnek nebo Věra Jourová, která byla náměstkyní Jiřího Paroubka na MMR. Na druhé straně je ve stejném hnutí současná místopředsedkyně Jaroslava Jermanová, bývalá členka ODS, nebo Jiří Zlatuška, který byl v minulosti zvolen do Senátu za liberály. I sociologové po volbách upozorňovali na to, že podle průzkumů ANO volili jak pravicoví, tak levicoví voliči. Přestože se ANO profiluje jako středová strana, skládat koalici bude s levicovou ČSSD. Jak problematická může být spolupráce při hlasování o zákonech, se ukázalo už při vyjednávání o koaliční smlouvě. Zatímco sociální demokraté si uvědomují, že sliby v koaliční smlouvě se budou muset také zaplatit, babišovci odmítají jakékoliv zvedání daní. Jednota nepanuje ani ohledně Andreje Babiše a jeho možného působení v komunistické StB. "Pokud by se objevily důkazy, že pan Babiš spolupracoval s StB, nemohl bych v hnutí zůstat, musel bych odejít. Ukázalo by se totiž, že nám lhal. Ale opravdu si nemyslím, že se to stane," vyjádřil své obavy poslanec ANO Ivan Pilný.
2. Haškův odboj
Bývalý první místopředseda ČSSD Michal Hašek sám sebe odstavil z boje o premiérské křeslo. Kvůli ukvapenému ataku na předsedu a odvěkého rivala Bohuslava Sobotku skončil nejen bez funkce ve vládě, ale vysloužil si i pověst zrádce, který dokáže soupeřovi bez skrupulí vrazit pověstnou kudlu do zad. Jen stěží teď někdo uvěří tomu, že Hašek a jeho spojenci Jeroným Tejc a Zdeněk Škromach skutečně stáhli krovky a nebudou Sobotkovi okopávat kotníky. Ostatně to už naznačili, když se zřekli svých funkcí. "Ve sněmovně budeme podporovat všechny kroky, které budou v souladu s programem a volebními závazky ČSSD," stálo v prohlášení Michala Haška a Jeronýma Tejce. Jenže už teď je jasné, že sociální demokraté budou muset ustupovat programovým prioritám hnutí ANO.
3. Prezidentovy nástrahy
Vládnutí rozhodně nebude Bohuslavu Sobotkovi ulehčovat ani prezident Miloš Zeman. Atak přes Michala Haška sice nevyšel, ale Zeman je v otázce naplnění vendety vůči Sobotkovi poměrně vytrvalý. Seznam "zrádců", kteří v roce 2003 při prezidentské volbě hlasovali proti Zemanovi a na Hrad tím pomohli jeho rivalovi Václavu Klausovi, se z Pražského hradu nevytratil. "Miloš si je všechny pamatuje. Je jako slon. Bude se jim všem chtít pomstít za prezidentskou volbu v roce 2003," řekl TÝDNU člověk, který v letech 1998-2002 působil na Úřadu vlády. Zeman už navíc dopředu deklaroval, že nemusí jmenovat ministry, kteří se mu nebudou zdát jako dostateční odborníci. A spekuluje se již o konkrétních jménech. "Prezident spoluvytváří zahraniční politiku a je pro něj nepředstavitelné, že by měl spolupracovat právě se Zaorálkem. Nikdy ho nejmenuje," řekl Právu zdroj blízký Zemanovi.
4. Díry v rozpočtu
Zrušení téměř všech zdravotnických poplatků nebo snížení DPH na knihy a léky nebude zadarmo, o valorizaci penzí nemluvě. Na tom, jak se sliby v koaliční straně zaplatí, nepanuje shoda. Šéf ČSSD sní o tom, že se mu podaří prosadit takzvanou sektorovou daň, která by zatížila banky a velké podniky. To se však těžko bude zdát majiteli potravinářského holdingu Agrofert Andreji Babišovi. Babiš má naopak zase představu, že ušetří na jednotlivých ministerstvech, až "zarazí rozhazování peněz". "My chceme zamezit rozkrádání, chceme ušetřit na státní správě. Je naplánováno, že se několik miliard ušetří jen schválením tohoto rozpočtu," řekl například kandidát na ministra zdravotnictví z hnutí ANO Rostislav Vyzula. Takový názor označují lidovci a ČSSD, kteří mají vládní zkušenost, za naivní. Proti rušení poplatků se už postavili sami lékaři v otevřeném dopise.
5. Betonové lidovecké možná
KDU-ČSL coby nejmenší koaliční strana bude také pomyslnou nášlapnou minou koalice. "Chybí tam dost podstatných věcí. Je to jen návrh, ještě musíme projednat sporné body. Ale v tom textu, který je teď připraven, je drtivá většina zásadních věcí, které jsme chtěli prosadit," řekl o koaliční smlouvě předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Jak je vidět, duch Josefa Luxe z paláce Charitas nezmizel. I on proslul vyjednáváním ve stylu chytré horákyně. Ostatně vyjednávací ekvilibristiku lidovci předvedli už při vyjednávání o ministerstvech, kdy si vydupali ministerstvo zemědělství, ale stejně nejsou s výsledkem spokojeni. Proč tedy nakonec s obsazením resortů souhlasili? "Já osobně i nadále výsledek, který jsme vyjednali, považuji za velmi slabý. Jenže už jsme se s partnery o vládě dohadovali dlouho, jednání se protahovala, už jsme to nechtěli dál i kvůli voličům prodlužovat. Navíc jsme v adventu, před námi vánoční svátky, jinak bychom asi byli pro další jednání," řekl místopředseda křesťanských demokratů Jan Bartošek MF Dnes. Lidovce navíc nemusí akceptovat předseda ANO Andrej Babiš, který už podotkl, že by je klidně vyměnil za Úsvit Tomia Okamury.
6. Paralelní koalice
Na rozdíl od minulých voleb, které jasně deklarovaly většinu ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, není letošní výsledek voleb tak jednoznačný. Už teď je jasné, že opozice určitě nebude tak jednotná jako KSČM a ČSSD v minulém volebním období. Lidovci mají stejný počet poslanců jako Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury (14 poslanců). Spekuluje se i o možnosti menšinové vlády ČSSD a ANO, kterou by mohli tiše podporovat kromě okamurovců i komunisti. "Vadí mi tradice, že ten nejmenší vždycky určuje pravidla hry. Můžeme se bavit i o menšinové vládě," připustil už několikrát Babiš. Nahlas také vyslovil, že mu vadí sponzor lidovců, developer Luděk Sekyra, který partaji před volbami věnoval tři miliony korun. Babiš se netají ani svými sympatiemi k okamurovcům, kteří jsou podobně jako ANO takzvanou protestní stranou.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.