Šéf strážníků v Plzni opsal práci, potvrdil jeho právník
26.10.2009 14:51 Aktualizováno 26.10. 17:45
Dlouholetý šéf plzeňské městské policie a absolvent právnické fakulty v Plzni Luděk Hosman otrocky opsal bakalářskou práci svého bývalého nadřízeného. V pondělí to potvrdil Hosmanův právník Radek Ondruš. Spolu s klientem počká na verdikt univerzity, která rozhodne, co dál.
Případ je podle Ondruše selháním systému na fakultě, opsané bakalářské práce si prý měli všimnout její vedoucí i oponent. Pověřený šéf fakulty Jiří Pospíšil trvá na tom, že jde o selhání jednotlivce.
PSALI JSME: Velitel strážníků v Plzni přišel o funkci. Kvůli plagiátu
Šéf strážníků v Plzni měl opsat práci nadřízeného
Ondruš potvrdil, že za základ práce si Hosman vybral práci svého bývalého nadřízeného Radovana Sládka. "On (Hosman) to opsal a doplnil, včetně gramatických chyb. Je zřejmé, že měl počítačový základ. Do práce dodával samozřejmě také něco svého," řekl Ondruš. Podle něj ale není pravdou, že Hosmanovi základ práce Sládek nedal.
Ondruš: Selhala univerzita
Podle Ondruše ale nejde o selhání jednotlivce, nýbrž systému. Práce prý neměla v žádném případě projít obhajobou. "Měl to chytit už vedoucí práce. Měl ho s tím vyhodit," dodal Ondruš. Podle něj jde o to, že Hosman dělal školu na začátku dálkově a nikdo jemu ani ostatním nevysvětlil, jak mají čerpat z pramenů, co mohou a nemohou opsat, co mohou citovat.
Podle Ondruše nebyly na fakultě vytvořeny vůbec mechanismy pro to, aby práce byly řádně kontrolovány. "Měl být vedoucí práce, oponent, komise. Je zjevné, že to vůbec nečetli, dodal Ondruš.
"Kdo udělá vědomě plagiát, selhal"
Pospíšil řekl, že ve chvíli, kdy někdo udělá vědomě plagiát, selhal. "Primárně vidím chybu toho, kdo vědomě opsal něčí práci. To je zcela evidentní protiprávní jednání. Asi to nebude trestný čin, protože už je to pravděpodobně promlčené," uvedl.
Částečné selhání připustil na straně oponenta a konzultanta. Podle Pospíšila ale není jejich automatickou povinností znát, že taková práce byla někdy napsána. Další postup vůči Hosmanovi dohodne s rektorem Západočeské univerzity.
K TÉMATU: Doktorát snadno a rychle? Podezřelá i Karlova univerzita
Ministryně prověří "univerzitu ODS" kvůli délce studia
Že je Hosmanova sedm let stará práce ve většině textu zcela shodná s o rok starší bakalářskou prací jeho bývalého nadřízeného Sládka, vyšlo najevo už minulý týden. Práci obhajoval na právech v Plzni, jimiž nyní zmítají skandály. Hosman městskou policii řídil od roku 1998. V pátek řízení městské policie dočasně převzal po rozhodnutí radnice jiný strážník.
Právníci: Vylučte pedagogy, ale neodebírejte fakultě akreditaci |
Podle průzkumu společnosti Aspectio přikládá 81 procent dotázaných právníků vinu za skandál na plzeňských právech jednotlivcům působícím na fakultě. V tom, jaké tresty by měly za aféru na plzeňských právech padnout, mají oslovení právníci jasno. Z 207 dotázaných ji 86 procent uvedlo, že by mělo dojít k vyloučení všech pedagogů zapletených do plagiátorské kauzy na fakultě. Na druhou stranu je 80 procent dotázaných proti tomu, aby se právnické fakultě odebrala akreditace. Dvě třetiny oslovených právníků se navíc domnívá, že absolventi práv v Plzni budou mít v budoucnosti problém s uplatněním v praxi. Téměř čtvrtina respondentů přiznala, že by se zdráhala absolventa této fakulty přijmout. |
Foto: ČTK a Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.