Slovenština na školách? Není o ni zájem
20.12.2008 08:00 Původní zpráva
Na raňajky nám ponúkli vyprážaný karfiol. Neboli, k snídani nám nabídli smažený květák. Slovenská věta, která dělá českým dětem problém. Nerozumí jí. A zřejmě se to nezmění. České děti se slovensky učit nechtějí.
Třináctiletý Jakub Kelbich byl jedním z těch, kteří větě o květáku nerozuměli. "Vůbec nevím, co ta věta znamená. Když se ale dívám na slovenské filmy, tak jim rozumím," řekl Jakub. Slovenštinu by se ale učit nechtěl. "Víc mě zajímá němčina, nejsem ale moc na jazyky," dodává.
Také v učebních plánech ministerstva školství se vyskytla právě slovenština jako výuka cizího jazyka. Podle Heleny Noskové z Klubu Slovenské kultury se slovenský jazyk nabízí již od roku 1946. Žáci sedmých tříd by si ji mohli zvolit jako volitelný předmět. Je tu ale jeden háček. Není o ni zájem.
"Vypracovali jsme projekt nepovinné výuky pro oblasti, kde se vyskytje více Slováků. Jednalo se především o Šumperk, Liberec, Králíky nebo Tachov. Zájem ale nebyl," doplnila Nosková.
O učitele by nouze nebyla
"Já bych ji zvlášť jako cizí jazyk nezaváděl, došlo by k ústupům jiných cizích jazyků," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ ředitel gymnázia Kutná Hora Vladislav Slavíček. Dodal, že právě o slovenštinu nebude a není velký zájem. Dokáže si však představit, že by si slovenští učitelé přišli na své.
Svou nabídku školy tvoří na základě zájmu ze strany žáků a jejich rodičů a možnosti dalšího studia jazyka na středních školách. "Slovenština se běžně nenabízí, vyučuje se však coby menšinový jazyk," uvedla mluvčí Liškova úřadu Helena Müllerová.
Slovensky se nikde neučí
Jenže to není pravda. Předsedkyně Slovensko-českého klubu v Praze Naďa Vokušová říká, že se slovenština učila na jedné karvinské škole. "Ta bohužel ale zanikla před několika lety a nyní se tedy slovenština nikde neučí," vysvětluje Vokušová. Rodiče podle ní ani často nevědí, že by škola slovenštinu měla nabízet. V Praze by ale v nejbližší době měla vzniknout slovenská mateřská škola. "Jednání je na dobré cestě a my věříme, že po školce bude následovat základní škola. Ani rodiče nechtějí, aby jejich děti zapomněly slovenštinu," dodává Vokušová.
"Slovenština je určitě základ," říká ředitel základní školy v Libici nad Cidlinou Zdeněk Souček. Podle něj by české děti měly rozumět těm slovenským a naopak. Zda by byl zájem o slovenskou výuku, pochybuje. "Asi by to nemělo být formou dalšího cizího jazyka, ale v rámci nějakého jiného předmětu. Alespoň, aby žáci měli o slovenštině povědomí," dodává Souček.
Měli bychom se se Slováky domluvit
Ani kantoři češtiny, kteří dříve učili také slovenštinu, tomuto jazyku příliš šancí nedávají. "Nejsem si jistá, že by o to byl zájem. Je to ale řeč hezká a české děti by se měly umět se Slováky domluvit," tvrdí učitelka češtiny na pražské základní škole Tupolevova.
Opačně by to mohlo fungovat stejně. Slovenské ministerstvo školství sice školám nedoporučuje, jaké jazyky mají učit, ale i čeština by se u nich mohla objevit. "Pokud by děti měly o český jazyk zájem, může ho škola žákům nabídnout," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí slovenského ministra školství Dana Španková.
Ilustrační foto: Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.