V loňském září nastoupila dvanáctiletá žákyně do páté třídy Základní školy Letců R.A.F. v Nymburce. O měsíc později ji ředitel přeřadil o dvě třídy níž. Důvod? Nezvládala učivo. Jenže podle České školní inspekce vedení školy pochybilo.
Podle informací ministerstva školství jde o případ handicapované dívky, která po absolvování čtyř ročníků na speciální škole byla k novému školnímu roku přijata na nymburskou Základní školu Letců R.A.F. "To je naprosto běžné, jenže ředitel zařadil žákyni do pátého ročníku, aniž by zjistil, jaké znalosti dívka má," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí Liškova úřadu Helena Müllerová.
Ředitel pochybil
K prvnímu únoru byla ale dívka přeřazena o dvě třídy níž. "Shledali jsme v tomto bodě jednoznačné pochybení ředitele školy. Nepostupoval tak, jak by měl. Vysvětlil nám, že upřednostnil zájmy dítěte," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí inspekce Libor Vacek. Dodal, že vedení školy mělo postupovat pečlivěji a vyhodnotit znalosti žákyně.
ČTĚTE TAKÉ: Vozíčkáře Radka zklamali: Tvůj pes do školy nesmí
Radek psa mít ve škole nesmí. Dalších 15 dětí ano
Šéf školy Jiří Cabrnoch, který se "proslavil" v reality show Výměna manželek, se k případu nechtěl vyjadřovat. "Nebudu to vůbec komentovat. Stížnost na školu podala naše bývalá zaměstnankyně," řekl Cabrnoch.
Jak mělo tedy vedení školy postupovat? "Standardně by měl ředitel zařadit dítě do ročníku, který odpovídá jeho znalostem. Posouzení úrovně znalostí dítěte by mělo být provedeno před přijetím dítěte do školy," vysvětlila Müllerová.
Matka dívky si nestěžuje
Podle Vacka je také ale nutno podotknout, že matka žákyně s přesunem z páté do třetí třídy souhlasila. "Matka i dcera jsou spokojené s tím, jak vzdělávací instituce postupovala," dodal Vacek.
Dvanáctiletá dívka měla v páté třídě nedostatky v některých předmětech. Přestože chodila do třetí třídy, na vysvědčení ji kantoři oznámkovali předměty, které se učí v třídě páté. "Dostala jedno vysvědčení, ale v kombinaci s předměty z obou ročníků," vysvětlil Vacek.
Pro inspekci je záležitost uzavřená. Kontrolní zprávu podala zřizovateli školy, kterým je město Nymburk. Tam však o případu nic neví.
Navíc přechod z jedné školy na druhou, zvláště ze speciální do běžné vzdělávací instituce, by se měl odehrávat ve spolupráci se školským poradenským zařízením a rovněž ve spolupráci se školou, kterou dítěte doposud navštěvovalo.
Foto: Jan Schejbal