Vypilujte detaily a maturita bude dobrá, vzkazují studenti

Domácí
13. 10. 2010 11:00
Státní maturita v očích studentů nepropadla (ilustrační foto).
Státní maturita v očích studentů nepropadla (ilustrační foto).

Budoucí maturanti mají po druhém dni maturitní generálky jasno. Nejvíc jim vadí nejednoznačné zadání testů a svazující pokyny, podle kterých nemohou ani odejít, když zkoušku splní před vypršením časového limitu. Naopak s bezpečnostními pravidly souhlasí a vzkazují: "Už nejsme děti, chvíli nepít a nechodit na toaletu zvládneme."

Studenti mají za sebou dva dny generální zkoušky, při které se testuje, zda se nová státní maturita osvědčí v praxi. U budoucích maturantů vzbudila zájem a mnohem víc důvěry, než dosavadní propagační akce ministerstva školství. "Bylo dobré, že jsme si to mohli zkusit, tak mám alespoň představu, co mě zhruba čeká. A není to tak hrozné, jak jsem si představovala," řekla maturantka Barbora Belzová z pražského Gymnázia Na Pražačce.

Podobný pocit si z "maturity nanečisto" přinesli i studenti z Gymnázia Jaroslava Seiferta v Praze, podle kterých se všem ulevilo, když padlo ohledně státních maturit jasné rozhodnutí a konkrétní datum. "Hlavně, že už víme, na čem jsme," potvrdila Karolína Tvrzníková ze čtvrtého ročníku, která až na drobnosti hodnotí státní maturitu kladně.

Kde je Němcová?

Generálka vnesla do řad studentů větší důvěru ve státní maturitu.Důvodem rozladěnosti u některých studentů je zpracování jednotlivých předmětů. Kamenem úrazu se stal didaktický test z českého jazyka, který v očích maturantů dopadl nejhůře. "Zadání bylo chaotické. Některé otázky byly položeny velmi otevřeně a záleželo na osobním názoru studenta, dalo se na ně odpovědět různě," vysvětlila maturantka Michaela Žaloudková, která si zkusila vyšší úroveň zkoušky. Se svými spolužáky se shodla na tom, že by uvítali, kdyby v květnu byly otázky jasnější, konkrétní a nedávaly prostor ke spekulacím.

Další zklamání přinesla čeština těm, kteří se pečlivě připravovali na klasickou českou literaturu. V testu se neobjevila ani Božena Němcová, ani Alois Jirásek. Podle studentů převažovala teorie nad literárními znalostmi. "Chtěli raději vědět, co je to apostrofa, a na klasické autory se vůbec nezeptali," potvrdila Karolína Tvrzníková. To, že se studentům bude stýskat po lumírovcích a ruchovcích, bylo překvapením i pro pedagogy. "Mohu potvrdit, že zkouška z češtiny nemá s tou dosavadní mnoho společného, je to spíše test všeobecných předpokladů," řekla Ivana Němcová ze studijního oddělení Střední školy podnikání z Českých Budějovic.

Bez pravidel to nejde

Při testu z angličtiny studenti naopak bojovali s nedostatečným prostorem na psaní esejí. "Když má člověk trochu větší písmo, těch 140 slov se mu tam jednoduše nevejde," podotkla studentka Lucie Rychliková z pražského Gymnázia Opatov. Za pravdu jí dávají i jiní studenti, kteří si stěžovali na to, že při poslechu neměli prostor na poznámky.

Naopak bezpečnostní opatření, která omezují studenty při skládání zkoušky, vadí spíše učitelům než samotným žákům. "Všichni to hrozně řeší, ale my nejsme děti. Chvíli to vydržíme," komentovala Michaela Žaloudková debatu ohledně zákazu odcházení na toaletu či pití při testu. Většina studentů chápe, že bez určitých pravidel se férová zkouška skládat nedá. "Jen kdybychom tam nemuseli sedět až do konce určeného času. Když to doděláme dřív, musíme tam stejně zůstat sedět a jen koukat," stěžovala si Lucie Rychliková.

Záleží na vysokých školách

Přesto se na těchto pravidel nejspíš mnoho nezmění. Podle mluvčího společnosti CERMAT Petra Habáně je tato praxe běžná v celé Evropě a toto pravidlo vzešlo z debaty s řediteli vybraných škol. "Pravidla jsou pevně daná, je to stanoveno zákonem a stejné pro všechny maturanty," vysvětlil Habáň.

Přestože "maturitní generálka" většinu studentů naklonila na svou stranu, zbývá zde ještě palčivá otázka, která se vznáší nad vysokými školami. "Proč skládáme vyšší a nižší úroveň, když nám to k ničemu nebude, vysoké školy k tomu nepřihlédnou," obává se Barbora Belzová. Za pravdu ji dává i ředitel poděbradského Gymnázia Jiřího z Poděbrad Kamil Bříza, podle kterého celkový úspěch maturity záleží i na tom, zda je budou zohledňovat univerzity. Zatím však nevypadá, že by při příštích přijímacích zkouškách hrál stupeň maturity roli. Tento nedořešený problém tak stále vrhá mezi studenty stín pochybnosti na užitečnost nových maturit.

Autor: - han -Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ