Jako při interpelacích v parlamentu to dnes vypadalo u Ústavního soudu. Premiér Mirek Topolánek a ministr zdravotnictví Tomáš Julínek tu vypovídali k tématu poplatků a dalších změn ve zdravotnictví. Soudci ale ani po jejich výpovědích nerozhodli, jestli změny ve zdravotnictví zruší, a jednání odročili na neurčito.
Pokud lékaři zbytečně předepisují léky, proč na to má doplácet pacient? Jaký je regulační účinek poplatků u pacientů, kteří leží v bezvědomí v nemocnici? Neměl by poplatkový strop vycházet z příjmů pacienta? Na tyto otázky musel odpovídat ministr zdravotnictví Tomáš Julínek u Ústavního soudu v Brně.
K TÉMATU: Platíme poplatky za nic? grilovali soudci Julínka
Topolánka poslouchal plný sál
Premiér se zpovídal u soudu. Kvůli reformě
„Myslím si, že se jednání změnilo spíš v politické kolbiště, a věci, které se týkaly jednání soudu, byly spíš v menšině," komentoval svůj výslech Julínek. Nejvíce otázek položili členům vlády předseda soudu Pavel Rychetský, bývalý ministr za ČSSD, a jeho místopředsedkyně Eliška Wagnerová, která má také blíž k opozici než k vládnoucím stranám.
S průběhem jednání byl spokojen i šéf poslanců ČSSD Michal Hašek, který zastupoval odpůrce reforem. „Pan ministr na mnohé otázky vůbec neuměl odpovědět," komentoval průběh jednání.
Tím, že soudci jednání odložili, zůstávají reformy i poplatky nadále v platnosti. Hašek je ale spokojen. „Úspěch je podle nás už to, že premiér a ministr museli přijet k soudu a vysvětlovat, jak zákony vznikly," pochvaloval si Hašek.
Už příští týden se ústavní soudci kvůli reformě veřejných financí sejdou znovu. Budou projednávat změny, které přinesla sociální oblasti. Soud totiž v lednu rozdělil projednávání návrhu ČSSD na zrušení reformního zákona na tři tematické části: daňovou, zdravotnickou a sociální. Udělal to poprvé ve své historii. O první části rozhodoval koncem ledna a ponechal ji v platnosti.
Foto: Petra Mášová