Stoletý kurýr
Letoun se srazil s balonem a výbuch zabil 9 vzduchoplavců
21.06.2014 14:40
21. červen 1914: Do sarajevského atentátu zbýval týden a do začátku války týdnů pět. Přesto se v rakouské armádě umíralo, a to dokonce i ve vzduchu.
Ve vzdušném prostoru nad prvním vojenským letištěm v Rakousko-Uhersku došlo k dosud největší letecké havárii v historii armádního letectva, která se začala psát v roce 1909. Ze základny u Fischamendu vzlétlo několik strojů k pravidelnému cvičení, nicméně pilot jednoho dvojplošníku nezvládl let a střetl se velkým řízeným balonem (System Körting), jenž vizuálně připomínal spíše vzducholoď.
Smrtonosná armáda a dezertér František
Národní politika z 21. června 1914 přinesla zprávu o neštěstí jakožto velikou senzaci: "Strašlivé neštěstí, kterým včera bylo postiženo vzduchoplavecké oddělení rakouské armády a při kterém zničeno bylo devět lidských životů, řadí se k největším katastrofám vzduchoplaveckým, příčina pak, jež neštěstí toto způsobila, jest v dějinách vzduchoplavby ojedinělá."
Co se vlastně stalo? Vojenský dvojplošník srazil se při cvičení u Fischamendu s řiditelným balonem Körting ve výši asi 400 metrů nad zemí. "Plyn balonu se vzňal a obě letadla zřítila se jako bleskem sražena k zemi, kdež pod troskami balonu a aeroplánu nalezeno devět zuhelnatělých a k nepoznání zohavených lidských těl," uvedla Národní politika.
A to zatím nikdo netušil, že už v půli léta vypukne válečný konflikt tak velkého rozsahu, v němž devět obětí bude jen kapičkou v moři mrtvol. Zda se smrti na bojištích vyhnul alespoň jistý František Toporský, se TÝDNU.cz sice nepodařilo zjistit, jisté je, že odpírač vojenské služby z Karlovarska pro to udělal docela dosti.
"22letý František Toporský, vojín 6. setniny pěš. pl. č. 73 ve Vršovicích, nemohl zvyknouti vojenskému životu, a proto od svého pluku utekl. Nějaký čas potuloval se po světě, načež byl zatčen v bytě svých rodičů v Karlových Varech. Byl dopraven do prozatímní vazby vojenské věznice v Chomutově, odkud podařilo se mu uprchnouti. Zjistilo se, že odjel vlakem směrem k Teplicům. Na nádraží v Trnovanech odložil vojenský stejnokroj, převlékl se do civilních šatů a zmizel beze stopy. Toporský stíhán jest zatykačem," uvedla Národní politika 21. června 1914.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.