Stoletý kurýr
Přibývá prostituce i hladu a Kubelík kupuje zámek
20.03.2016 12:00 Původní zpráva
Jaká byla hodnota koruny v březnu před 100 lety? Houslový virtuos Jan Kubelík potřeboval na zakoupení zámku na Slovensku 1,2 milionu korun. Na pronájem pokojíčku na Vinohradech stačilo 15 korun měsíčně. Kilogram uzeného masa přitom stál 6 a kilo tlačenky 8 korun, služka dostávala 5 korun týdně plus stravu.
Erotika v zázemí
Těžko říct, zda šlo jen o lehkou erotiku nebo o počátky pornografického průmyslu, v pražské Národní politice se v každém případě V pátek 31. BŘEZNA 1916 objevil tento inzerát: "Krása ženského těla. 31 nádherných fotografických aktů nejkrásnějších žen za 8 korun."
V březnu před sto lety se ale především dařilo pouliční erotice, tedy prostituci. I leckteré dnešní salony placené lásky se přitom hlásí ke starodávnému synonymu pro prostitutky, kterým se v roce 1916 říkalo docela poeticky "bludičky". Zatímco veřejné domy zákon povoloval, pouliční prostituce byla zakázána a policie pořádala na tento druh bludiček razie, přičemž jedna taková se odehrála v noci na středu 1. BŘEZNA 1916. "V noci bylo zatčeno 30 nočních bludiček. V měsíci únoru zatčeno celkem 299 bludiček. Čísla to dojista příšerná," pohoršoval se deník Národní politika.
Peklo na bojišti
U Verdunu pokračovala krvavá německo-francouzská řež odstartovaná na konci února. "Hrozné krveprolití a bezpříkladné vraždění," pronikaly emotivní povzdechy nad bitvou i do líčení v českém tisku, tento byl z pátku 3. BŘEZNA. Podle pařížských agenturních zpráv už u Verdunu zahynulo na 30 tisíc francouzských vojáků, celkem si ale boje vyžádají 700 tisíc obětí. Nad dobovými svědectvími se podnes tají dech, zde je jedno z nich: "Každá známka života byla u Verdunu smetena. Stromy a cesty zmizely, jako když se smaže křída na tabuli. Z vesnic nezůstalo nic. Jen šedé skvrny. Neustále se zvedají sloupy hliněného dýmu z vybuchujících granátů. Během soustavné palby prší střepiny jako déšť. Bezpočet doutnajících sloupů dýmu připomíná obraz ohnivých hrobek z Danteho Pekla."
Vzrůstající náklady na válku způsobovaly v celé Evropě zdražování potravin a základní produkty stále častěji podléhaly lístkovému systému. Německo třeba zavedlo od pondělí 5. BŘEZNA lístky na máslo, každému dospělému Němci muselo stačit 125 gramů másla na týden.
Kubelíkův slovenský zámek
Světoznámý houslový virtuos Jan Kubelík prodal svůj český statek v obci Býchory a koupil si velkostatek se zámkem ve slovenské Orlové, což je dnes část Považské Bystrice. "Za 1.200.000 korun koupil orlovský zámek knížete Hohenlohe s rozsáhlými lesy. Orlovský zámek jest v okolí znám tím, že má tolik oken, co je dní do roka. Rytířská dvorana ozdobena jest starožitnostmi," informoval pražský tisk v sobotu 11. BŘEZNA. A všimli si toho i slovenští novináři: "Kúpil si najkrajšie obydlie trenčianskeho Považia," zdůraznily Národnie noviny.
Pro srovnání s Kubelíkovým bohatstvím uvádíme několik cen z rubriky Denní oznamovatel v Národní politice ze čtvrtku 16. BŘEZNA. Kilogram uzeného masa stál 6 a tlačenky 8 korun, služka dostávala 5 korun týdně plus stravu a 10 kilogramů zelí se dalo na venkově koupit za 4 koruny. Činžovní dům u Purkyňova náměstí v Praze na Vinohradech stál 150 tisíc korun a měsíční pronájem pokoje v Klicperově ulici v téže čtvrti přišel na 15 korun.
Aby ruští spojenci odlehčili bojům u Verdunu, otevřeli v sobotu 18. BŘEZNA novou frontu u jezera Naroč východně od Vilniusu. O den později v neděli 19. BŘEZNA pak Rusové obsadili Isfahán v Persii. "Ruský parní válec jde tedy jižním směrem," komentovala ruské akce v Persii Národní politika ze čtvrtku 23. BŘEZNA.
Německé ponorka potopila v pátek 24. BŘEZNA v Lamanšském průlivu francouzský poštovní parník Sussex, jenž byl torpédován bez jakéhokoliv varování. Na palubě zahynulo na 80 civilistů a smrt jednoho občana USA vystupňovala další napětí mezi zatím neutrálními Spojenými státy a Německem. USA znovu pohrozily, že pokud se Němci nebudou řídit takzvaným kořistním právem, přeruší s Německem diplomatické styky.
RUBRIKU STOLETÝ KURÝR MŮŽETE TAKÉ ČÍST V ČASOPISE INTERVIEW. NEJNOVĚJŠÍ ČÍSLO KOUPÍTE U SVÝCH OBLÍBENÝCH PRODEJCŮ.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.