Stoletý kurýr
Sníh v polovině září a nestydatí prodejci hub v Praze
13.09.2015 12:30
Zima před sto lety přišla už v polovině září, alespoň v Nízkých Tatrách, kde měl pod Kráľovou hoľou zmrznout ovčák i se svým stádem.
Generální štáby jako vždy na počátku měsíce opět bilancovaly. A tohle je účet rakouského generálního štábu ze středy 1. ZÁŘÍ 1915: "Celkem bylo v měsíci srpnu pod rakouským vrchním velením zajato 190 důstojníků a 53.299 mužů." Generalita dodala, že od počátku května již bylo zajato 642 tisíc nepřátelských vojáků, což byla i pořádná ekonomická přítěž monarchie. Jen těch brambor, kterých prý zajatci spořádali, byť dostávali jen ubohé příděly.
Houby potvrzovaly válku
Houbařské žně, jaké Češi dlouho nezažili, byly u konce. Venkované se ale s vyhasínajícím zdrojem obživy odmítali smířit: "Ceny, které nyní žádají venkovští prodavači na Uhelném trhu v Praze za staré a deštěm nasáklé houby, jsou přímo nestydaté," kritizoval denní tisk ve čtvrtek 2. ZÁŘÍ Lidová pranostika říká, že když rostou houby, klid zbraní nenastane. A bylo k němu opravdu daleko, více než tři roky - do listopadu 1918. Zatím pod rakouským generálním štábem museli válčit i obyvatelé Čech, Moravy a Slezska, a protože ne všichni si z nich si přáli bojovat za císaře, mnozí dezertovali na ruskou stranu. A v pátek 3. ZÁŘÍ odešel do exilu i Edvard Beneš, pozdější druhý československý prezident. Ten nejprve emigroval do Švýcarska a posléze do Francie.
A zatímco Beneš s Masarykem kuli v emigraci pikle, jak rozložit monarchii, rakouský císař si našel nového spojence v Bulharsku a v pondělí 6. ZÁŘÍ byl ratifikován takzvaný Čtyřspolek (Rakousko-Uhersko, Německo, Turecko a Bulharsko).
Havíři, vzducholodě a sníh
Ve válce šlo o život, někdy byla ale stejně nebezpečná i hornická knajpa. "V Nýřanech u Plzně dostal se o půlnoci do hádky horník Plas s horníkem Vočadlem. Vočadlo vrazil soupeři nůž do lopatky a Plas byl povážlivě zraněn," informovala Národní politika ve středu 8. ZÁŘÍ.
Vzducholodě německé armády opět bombardovaly Londýn, a to ve čtvrtek 9. ZÁŘÍ a v sobotu 11. ZÁŘÍ. "Londýn byl bombardován s dobrým úspěchem a vzducholodi vrátily se vesměs neporušeny," oznámila armáda.
V uherských (dnes slovenských) Tatrách začala předčasně zima a pod Kráľovou hoľou zmrzl ovčák i se svým stádem. Alespoň to tvrdila pražská Národní politika ve čtvrtek 16. ZÁŘÍ v rubrice nazvané Směs, což bylo něco jako "tržiště senzací", směsice podivuhodných zpráv z celého světa.
SMS přes noviny
"Největší dosud zápas podzimní saisony splnil očekávání," pochvalovali si sportovní novináři po napínavém derby pražské Slavie s žižkovskou Viktorií, které se odehrálo v neděli 19. ZÁŘÍ a Slavia ho vyhrála 2:1. "Viktorie se nám zdála poněkud lepší než Slavia, tato zvítězil však lepší hrou u branky a uměním střeleckým."
Hlas srdce neumí zastavit žádná válka, vyznání lásky se před sto lety často dělo i přes novinové inzeráty. A tohle je jedna taková "novinová sms" ze soboty 25. ZÁŘÍ. otištěná v rubrice Malý oznamovatel: "Důvěřuji ve stálost a věrnost lásky Tvé. Miluji tě neskonale."
PODROBNÝ STOLETÝ KURÝR PRO ZÁŘÍ 1915 NYNÍ NAJDETE V ČASOPISE INTERVIEW, KTERÝ KOUPÍTE VE SVÉ OBLÍBENÉ TRAFICE.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.