Studie o radaru jsou nepřesné, přiznal Bursík
07.07.2008 09:30 Exkluzivně
Všechny studie, které posuzují působení amerického radaru na obyvatele a přírodu v Brdech, jsou nejspíš zkreslené. Ukazuje to dopis od vicepremiéra Martina Bursíka, který těsně před podpisem smlouvy přiznal, že nezná technické parametry stanice.
Ministr životního prostředí Martin Bursík jako první vládní představitel přiznal, že kabinet (zřejmě s výjimkou několika zasvěcených) dosud neví, jak silný radar Američané v Brdech postaví. A že například analýza, kterou si loni nechalo vypracovat ministerstvo obrany, pracovala pouze s hypotetickými daty.
Tuto odpověď z něj dostal poslanec za KSČM a předseda sněmovního kontrolního výboru Vladimír Koníček. Už několik měsíců se pokouší zjistit parametry radarové stanice. Třikrát napsal ministryni obrany Vlastě Parkanové, vždy jej ale odbyla formulkou, že požadované údaje jsou tajné.
DÁLE ČTĚTE: Armádě došla trpělivost. Kóta 718 je prázdná
Naposledy žádal Koníček informace u ministra životního prostředí Martina Bursíka. V polovině června, tedy jen devatenáct dní před očekávanou návštěvou ministryně zahraničí USA Condoleezzy Riceové a podpisem smlouvy o radaru, od něj obdržel překvapivou odpověď.
"Vzhledem k tomu, že nejsou dosud známé konkrétní technické informace, je uvedená studie zpracována velmi obecně a její použitelnost je pouze orientační," píše Bursík v dokumentu, který má on-line deník TÝDEN.CZ. "V současné době stále nejsou blíže známé technické parametry amerického radaru a není ani uzavřena otázka počtu osob trvale přítomných ve vymezeném prostoru. Z tohoto důvodu není možné určit technické limity ani případné dopady na živou přírodu."
Koníček je proto přesvědčen, že kabinet hraje celou dobu s veřejností levou. "Vláda nemá ani jasno, zda nějaké údaje má. A přitom občanům už víc než rok tvrdí, že je radar bezpečný a bez zdravotních rizik," rozhořčuje se poslanec.
DÁLE ČTĚTE: Co čeká Riceovou v úterý v Praze?
Bursíkovo vyjádření se sice týká dopadu na přírodu, lze ho ale vztáhnout i na vládní analýzu zdravotních rizik. Žádný z jejích autorů totiž nefiguruje na seznamu osob, které měly povolení nahlédnout do utajovaných technických údajů. Přesnější data by české úřady měly dostat až po tomto úterý, kdy Condoleezza Riceová v Praze podepíše smlouvu o stavbě radaru.
Foto: ČTK, Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.