Proces s extremisty
Teroristé, nebo diletanti? White justice míří před soud
17.03.2012 16:00 Původní zpráva
Česká justice se na sklonku dubna bude znovu zabývat případem "teroristů" z organizace White justice. Členové podle policie jedné z nejnebezpečnějších extremistických skupin dostali v první instanci směšné tresty. Potvrdí se blamáž policie? Zřejmě ano.
V lesích se měli cvičit na boj muže proti muži a záškodnické akce v guerillovém stylu partyzánů z druhé světové války nebo i současných teroristických organizací. Nakonec se však ukázalo, že šlo o bandu mladých diletantů, kteří si tak maximálně psali neonacistické bludy na uzavřeném webu. Soud těmto "teroristům" nakonec proto udělil ve většině případů jenom podmínky a veřejně prospěšné práce. Jen jeden z nich dostal tři roky "natvrdo", ale to jen kvůli souhrnnému trestu.
Nyní se případem začíná zabývat táborská pobočka odvolacího jihočeského soudu. "Hlavní líčení je nařízené na 25. dubna," sdělil on-line deníku TÝDEN.CZ soudce Petr Černý, který bude kauzu rozhodovat.
Ani u odvolacího soudu, kam případ poslala nejenom žalobkyně, ale i jeden ze souzených, se zásadní změna kvalifikace a tím i výše trestů čekat nedá. Proč? Radikálové totiž budou nadále souzeni za propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů, nikoli pro terorismus, za což by jim hrozily až patnáctileté tresty. Jak je to možné? Police totiž žádné jiné důkazy nedodala.
Policejní popletové
Zatýkání dvanácti členů extremistické ultrapravičácké skupiny White justice v roce 2009 doprovodil šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta šokujícími prohlášeními. Podle něj šlo o výběrovou organizaci, která se rozhodla použít násilí, protože šíření pravicové ideologie dosavadní formou je neúčinné. Měli se proto cvičit i na teroristické protistátní akce. "Jejich cílem byly průmyslové podniky, elektrárny či trafostanice," tvrdila tehdy policie.
Šlachta tehdy ještě dodal, že radikálové se v lesích připravovali také na "únosy policistů a vysoce postavených Židů". Komanda měl navíc cvičit profesionální voják Lukáš Sedláček, který byl následně z armády vyhozen.
Cvičil je voják
Jak je však z pozdějšího soudního líčení zřejmé, žádné z těchto tvrzení se detektivům nepodařilo prokázat. Navíc Sedláček mezi obžalovanými nefiguroval a vystupoval v procesu pouze jako svědek. "Ano, nebyl z ničeho podobného obžalován. Oni to prezentovali tak, že si šli jenom do lesa cvičit pro zábavu. Žádné další záměry údajně neměli a policie ani nic jiného neprokázala," řekla před časem on-line deníku TÝDEN.CZ táborská okresní státní zástupkyně Alena Pešková, která měla případ na starosti.
Odškodné
Zatím není zřejmé, jak se bude případ Lukáše Sedláčka vyvíjet, protože kvůli původnímu obviňování z velmi závažných trestných činů mu totiž armáda nevyplatila žádné odstupné nebo výsluhu. Bude se očištěný bývalý voják domáhat návratu do ozbrojených sil? Nebo bude žádat třeba vyplacení peněz? To zatím není jasné. "Zatím se nám neozval," uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.