Trokavec odmítá radar, nese se do celého světa
17.03.2007 14:50 Aktualizováno 18.03. 11:45
Obyvatelé Trokavce na Rokycansku v obecním referendu téměř jednomyslně odmítli stavbu americké radarové základny nedaleko obce. Ze 72 účastníků referenda jich 71 hlasovalo pro to, aby obecní zastupitelstvo podnikalo veškerá zákonná opatření k zamezení výstavby základny. Novinářům to řekl starosta Jan Neoral (nezávislý). Výsledek referenda není pro českou vládu ani parlament závazný.
Vesnice, která má kolem stovky obyvatel, bývá jindy poklidná. V sobotu ji ale navštívily různé televizní štáby. Pobývali tam novináři z Číny, Švýcarska či Spojených států.
"Výsledek není překvapující. Ono je docela možné, že i ten jeden špatně pochopil otázku. Já jsem to sice očekával, ale i tak mám radost," reagoval na výsledek hlasování starosta. "Je to jasný signál pro vládu. A takto stejně to vypadá podle mého názoru i v okolních obcích, takže by si toho měla vláda laskavě všimnout," řekl Neoral.
"V případě nějakého konfliktu budeme první, kdo bude vymazaný. Jestli páni Topolánek a spol. si to vychvalují, tak ať si to postaví v Praze a chodí se k tomu opalovat. My jsme tu měli 20 let rakety a mířili na nás Američané. A teď na nás budou mířit Rusové a vypatlaní bin Ládinové?" říká rozhořčeně Miroslav Hrabačka z Trokavce.
Důvodů proč radar odmítnout, mají místní hodně. Hlavně jde o nebezpečí, že radar bude prvním cílem při případném konfliktu. Odpůrci argumentují i možným vlivem na zdraví, který podle nich může silný radar mít, narušením klidného okolí, kdyby tam Američané postavili svou základnu, i možným nárůstem kriminality.
Pokud by radarová základna skutečně stála ve vojenském újezdu Brdy, byl by Trokavec nejbližší obcí. I proto je první obcí v republice, která k tomuto tématu referendum vypsala.
Podle starosty Neorala se o uspořádání podobného lidového hlasování zajímaly už i další obce v okolí.
Původně se měli obyvatelé Trokavce vyjadřovat k tomu, jestli chtějí nebo nechtějí základnu. Protože však stavba základny není v kompetenci obce, a lidé tak o ní nemohou v místním referendu hlasovat, bylo znění referenda upraveno: "Souhlasím s tím, aby zastupitelstvo obce Trokavec podniklo veškerá zákonná opatření k tomu, aby zamezilo výstavbě radarové základny Spojených států amerických na území vojenského újezdu Brdy."
Mnohdy přijeli volit i občané z okolí. Referenda se však mohou účastnit pouze lidé s trvalým bydlištěm v Trokavci. "My jsme mysleli, že můžou volit všichni z okolí. Psali to včera v novinách," řekla serveru Aktuálně.cz Božena Krátká ze sedm kilometrů vzdáleného Mirošova. Ona i její manžel Karel jsou proti radaru.
Referendum v Trokavci podle odborníků stavbu radarové základny nijak zásadně neovlivní, ale může být demonstrací názoru obyvatel obce.
Koalice: Referendum v Trokavci bylo předčasné
Sobotní ne americkému radaru, které vyslovili v obecním referendu obyvatelé Trokavce, by podle opozice měl koaliční kabinet Mirka Topolánka (ODS) brát jako jasný signál obav veřejnosti. Zástupci koalice soudí, že obecní referendum v Trokavci bylo vypsáno unáhleně. Vyplývá to z jejich vyjádření.
"Vláda by k výsledku referenda měla přihlédnout," řekl poslanec KSČM Jiří Dolejš. Stejného názoru je i předseda ČSSD Jiří Paroubek. Zástupci vládní koalice soudí, že obecní referendum bylo předčasné. "Lidé v něm rozhodovali, aniž měli dost informací," řekla poslankyně zelených Kateřina Jacques.
Premiér, ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) i další vládní politici si myslí, že je povinností politiků vyhodnotit všechny informace a pak na sebe vzít odpovědnost rozhodnutí, s referendem v této věci proto nesouhlasí.
Podle Paroubka je "zcela nepochybně žádoucí, aby kabinet k názoru obyvatel Trokavce přihlédl". Bývalý premiér připomněl, že v uplynulém týdnu koaliční poslanci odmítli podpořit návrh levice na vypsání speciálního celorepublikového referenda. Podle Jacques by bylo dobré, aby o záměru lidé rozhodli všeobecným hlasováním, ale to až poté, co bude mít česká politická scéna dostatek informací. "Předběhli jsme události, nevíme, jestli na to mají Američané peníze, jestli bude patřit i pod NATO, neznáme postoj EU," vyjmenovala.
Zelení připravují pro sněmovnu vlastní návrh referenda, na rozdíl od odmítnuté levicové normy bude jeho součástí i prováděcí předpis. Za významný hlas považuje názor v Trokavci šéfka lidoveckých poslanců Michaela Šojdrová, ale také ona si myslí, že pořádání referenda nebylo rozumné "bez všech podkladů". Hlasování podle ní nicméně vypovídá o náladě občanů, což by měl být pro vládu signál.
O umístění radaru v části vojenského prostoru Brdy požádaly Spojené státy oficiálně koncem ledna. Podle výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění nesouhlasí s vybudováním radarové základy 61 procent Čechů. Téměř tři čtvrtiny respondentů, 73 procent, soudí, že o výstavbě radaru by měli rozhodovat občané v referendu. Diskusi by chtěli Američané ukončit do konce roku, s čímž je srozuměna i česká diplomacie.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.