Unikátní výslech Grebeníčka: Vězně bili jiní, já ne
29.07.2009 16:30 Exkluzivně
Vyšetřovatel StB Alois Grebeníček zemřel dřív, než mohl na lavici obžalovaných veřejně obhájit své počínání v uherskohradišťské věznici, kde podle obžaloby mučil politické vězně. TÝDEN.CZ získal dosud nezveřejněný vyšetřovací spis, který obsahuje i unikátní zpověď Grebeníčka staršího. Potvrzuje, že komunističtí vyšetřovatelé mučili vězně elektrickým proudem, mlátili je obušky. On prý ale ne.
Přesně před šesti lety se zavřela voda nad kauzou vyšetřovatele StB Aloise Grebeníčka, otce někdejšího šéfa KSČM. Definitivně tím padla naděje, že se někdy ze svých činů veřejně zodpoví. A i vyšetřovací spis se stovkami stránek důkazů, který celá devadesátá léta sbírali vyšetřovatelé Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, upadl v zapomnění. Až nyní se on-line deníku TÝDEN.CZ podařilo získat dosud nepublikovaný záznam Grebeníčkovy výpovědi. Je to jediný písemný dokument, který odráží verzi obávaného vyšetřovatele.
ČTĚTE TAKÉ: Grebeníček starší chtěl zpátky k StB, odhalují dokumenty
Můj otec je nevinný, mlžil Miroslav Grebeníček
Psal se rok 1994. Dva dny po vánočních svátcích se na policejní stanici v Uherském Hradišti dostavil někdejší vyšetřovatel komunistické Státní bezpečnosti Alois Grebeníček. Tentokráte to však nebyl on, kdo kladl otázky. Ve svých dvaasedmdesáti letech usedl do křesla vyslýchaného, aby před vyšetřovateli Ústavu dokumentace a vyšetřování promluvil o poměrech v hradišťské věznici.
K výslechu Grebeníček nepřišel hned po první výzvě. Také vyšetřovatelům poslal lékařskou zprávu jako omluvenku z výslechu, stejně jako později se na zdraví vymlouval i před soudem. Až 28. prosince se policisté dočkali. Dvacet minut před jedenáctou dopolední začal Grebeníček vypovídat.
Policistům se představil jako prostý muž z lidu. Na úvod zdůraznil svou ilegální činnost za války. "Byl jsem zatčen gestapem a uvězněn v Uherském hradišti a pak v Osvětimi," vypověděl Grebeníček.
Pak přišly na řadu dotazy vyšetřovatelů na konkrétní jména či události ve věznici. Vyslýchaný se však povětšinou vymlouval na špatnou paměť. „Co se týče jména Pavel Hubačka, tak na toto jméno si vzpomínám matně. Řadím ho do skupiny obviněných, ale na konkrétní věci si nevzpomínám," odpovídal na otázky policistů.
Za vše může Hlavačka
Grebeníček přiznal, že při výsleších politických vězňů vyšetřovatelé používali elektrický proud a vyslýchané bili pendreky. Sám se ale od podobných aktivit distancoval a vinu svedl na své kolegy. "Během svého působení u StB jako vyšetřovatel jsem nikdy nikoho nebil a nedopustil jsem se žádné násilnosti proti nikomu," vypověděl Grebeníček. "Co se týče násilností při výsleších, tak tyto zavedl Hlavačka. K násilnostem používal pouze svoje lidi." Na vysvětlenou: Ludvík Hlavačka působil jako velitel vyšetřovny tajné policie v Uherském Hradišti.
ČTĚTE TAKÉ: Tajemství Grebeníčkova obušku vyšetří znalci
Politický vězeň: Film o bachařích se blíží pravdě
"V době, kdy jsem jako StB vodil vyšetřovance od výslechů, tak jsem se styděl za to, v jakém zdravotním stavu jsou. Velmi špatně chodili a celkově byli skleslí," postěžoval si Grebeníček ve výpovědi.
Kvůli mírným vyšetřovacím postupům upadl Grebeníček podle svých slov v nemilost nadřízených. "Hlavačka mi měl za zlé, že jsem měkký, a řekl mi, že napříště budu potrestaný a že skončím," zavzpomínal Grebeníček na pracovní konflikt s Hlavačkou. Týkal se jistého řezníka z Vizovic, jehož Grebeníček po výslechu propustil na svobodu. Hlavačka mu pak měl za zlé, že jej neposlal do vazby. Do party tajných prý Grebeníček nezapadl. "Ani s ostatními kolegy jsem nevycházel nijak dobře, protože já jsem měl snahu jít po práci domů a ne s nimi do hospody."
Nikdy nevyřešenou kauzu znovu otevřeli filmaři, kteří se Grebeníčkovým případem inspirovali a brutalitu vyšetřovacích metod StB zhmotnili ve filmu Klíček.
Další autentické dokumenty z vyšetřovacího spisu si přečtěte ve čtvrtek, pouze na http://www.tyden.cz/
Grafika: Týden.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.