Řečí čísel
Uprchlická krize zvedla počty cizinců předávaných z Česka
10.08.2016 16:15
Česko loni předalo do sousedních států 1396 cizinců, což je meziroční nárůst o 870 procent. Výrazný nárůst proti roku 2014 byl způsoben větším počtem zadržených uprchlíků, kteří do země vstoupili přes Rakousko a Slovensko. Do těchto států české úřady také nejčastěji uprchlíky vracely. Vyplývá to ze zprávy o situaci v oblasti migrace a integrace, kterou dostane na stůl vláda.
Česko v roce 2014 na základě readmisních dohod předalo do okolních států 144 cizinců, loni to bylo o 1252 víc. Readmisní dohody má Česko uzavřené s 15 státy, s dalšími státy má dohody uzavřené Evropská unie. Jde o přesná pravidla a podmínky, za jakých jsou vraceni do zemí svého původu nebo odkud přišli, než je policie zadržela.
Nejvíc lidí z tuzemska putovalo loni do Rakouska, a to 1078. O rok dříve jich bylo jen 73. Na Slovensko pak země předala 258 osob, do Německa 52 a do Polska osm cizinců. Nejčastěji české úřady do okolních zemí předávaly občany Sýrie, kterých bylo 830. Následovali občané Iráku a Afghánistánu, kterých bylo přes sto.
Česko naopak loni od sousedních států převzalo 260 cizinců, což bylo meziročně o 224 méně. Tři čtvrtiny loňských případů byly předání cizince z Německa. Nejčastější národností předávanou do tuzemska byli občané Ukrajiny, kteří byli zadrženi zejména v Polsku při vycestování do domovského státu. Druhou nejčastější předávanou skupinou pak byli čeští občané, kteří byli vyhoštěni nebo měli zakázaný pobyt v Německu.
Dalších 32 lidí Česko v rámci readmisních dohod předalo do vzdálenějších států, jako jsou Vietnam, Rusko, Arménie, Kosovo a Bulharsko. Šlo o cizince, kteří byli tuzemskými úřady ze země vyhoštěni.
Kromě readmisních dohod v loňském roce české úřady víc zaměstnaly i tzv. dublinské případy, při kterých jsou cizinci z tuzemska vraceni do zemí, kde poprvé na území EU požádají o azyl. Česko loni poslalo jiným státům 1706 žádostí, od jiných členských států EU jich naopak přijala 654. Podle výroční zprávy se v rámci těchto řízení loni udělalo 178 transferů, což byl nárůst o polovinu. Nejvíc cizinců bylo předáno do Maďarska (115), následovalo Rakousko (22). Zpět do Česka naopak putovalo 78 migrantů - nejčastěji ze Švédska, Německa a Rakouska.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.