USA: Z Česka by se mohl řídit nový protiraketový deštník
08.10.2009 13:01 Aktualizováno 08.10. 14:08
V České republice by podle náměstkyně americké ministryně zahraničí Ellen Tauscherové mohlo být umístěno velitelství pro řízení a kontrolu prvků nové verze protiraketové obrany. Tauscherová to podle serveru deníku The Washington Post řekla ve středu na konferenci uspořádané organizací Atlantická rada, kde zástupci americké administrativy představili nový plán na protiraketovou obranu v Evropě.
Spojené státy po zrušení původního plánu vybudovat prvky protiraketového systému v Česku a Polsku zahájily rozhovory s oběma zeměmi o jejich zapojení do nové verze protiraketové obrany. Mezi českou a americkou diplomacií se na toto téma v minulých dnech uskutečnilo několik jednání. Do Prahy také kvůli této záležitosti přijede v říjnu viceprezident USA Joe Biden.
ČTĚTE TAKÉ: Dohadování o radaru: vyjednávání 2006-2008
Dohadování o radaru: oťukávání 2002 až 2006
Dohadování o radaru: krach 2008-2009
Podle Tauscherové nebude nová verze protiraketového systému bilaterální záležitostí, nýbrž poslouží k zajištění bezpečnosti členských zemí Evropské unie a NATO, napsal The Washington Post.
Spojené státy chtějí vytvořit v Evropě nový obranný systém, který by bral víc v úvahu stupeň íránské nebo jiné hrozby. Původně USA počítaly s tím, že v Česku vznikne radarová základna a v Polsku protiraketová sila.
Systém měl být zaměřen na hrozbu raket dlouhého doletu, nová varianta by měla čelit střelám krátkého a středního doletu. Zatímco původní plán počítal se zneškodněním raket v nejvyšším bodě jejich dráhy ze základny v Polsku, podle nového plánu raketu z moře zneškodní torpédoborce protiraketové obrany Aegis.
Na konferenci Atlantické rady vystoupil také ředitel americké Agentury pro protiraketovou obranu (MDA) generál Patrick O'Reilly, který uvedl, že první prvky nového systému by mohly být v provozu do roku 2011. Tauscherová dodala, že možnost podílet se na systému budou mít také další spojenecké státy.
USA předpokládají, že nové zařízení bude méně nákladné a mobilnější, zprvu založené na protiraketových systémech rozmístěných na vojenských plavidlech. Později budou prvky této obrany umístěny také na pevnině.
Podle O'Reillyho umožňuje nový plán mnohem rychlejší uvedení zařízení do provozu, než se předpokládalo u původního systému ve střední Evropě. Za příklad dal budování protiraketového zařízení v Polsku, které by prý podle původních plánů trvalo nejméně pět let a vyžadovalo by si přítomnost 400 amerických vojáků. Na základě nových předpokladů by jeho výstavba neměla trvat déle než rok a fungovat může pod dohledem necelé stovky vojáků USA, uvedl The Washington Post.
Foto: Jan Schejbal, ČTK, profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.