V benefitech zaměstnanců <span>tápe i daňová správa</span>

Domácí
10. 3. 2010 09:30
Cenu obvyklou určí v konečné fázi daňový úřad.
Cenu obvyklou určí v konečné fázi daňový úřad.

Cenu obvyklou určí v konečné fázi daňový úřad.Zákon o dani z přidané hodnoty, kvůli kterému chtěly minulý týden odbory v dopravě stávkovat, je nejasný. A to dokonce tak, že v jeho výkladu tápe i vrchní ředitel České daňové správy Jan Knížek.

Srozumitelně není definován například výčet benefitů, na něž se vztahuje výpočet DPH z takzvané ceny obvyklé. Daň za zaměstnanecké výhody se totiž až do konce loňského roku počítala z ceny, za kterou je svým pracovníkům firmy poskytovaly. Tedy ze zvýhodněné ceny. Od ledna se ale danění zpřísnilo a DPH se má vypočítávat z částky, za níž se služba nebo zboží běžně prodává na trhu, i když ji zaměstnanec získá levněji.

"Cena obvyklá se občas zjišťuje docela komplikovaně, na způsob jejího určení neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží na každém jednotlivém případu," připouští Knížek. "Cena obvyklá nemusí být všude stejná, protože se většinou řídí místem, časem a situací, kde se poskytuje," vysvětluje. Jako příklad udává cenu jízdenky, která je jiná v Ostravě a jiná v Praze. "Je to cena, se kterou se nejobvykleji obchoduje v daném místě, v daném čase, s danými komoditami nebo službami," přibližuje princip Knížek.

ČTĚTE TAKÉ: Poslanci udělali odborářům radost. Méně zdaní benefity

                        Senát novelu o DPH zamítl. Na řadě je sněmovna
                        Odbory v dopravě podpoří další svazy, ne však stávkou

V konečné fázi rozhoduje o výši ceny obvyklé, ze které se vypočte daň z přidané hodnoty (DPH), správce daně, tedy příslušný daňový úřad.

Levnější nápoje na pracovišti vyššímu zdanění nepodléhají.Rozdílná cena není rozdílná

Je tu ale ještě další komplikace. Ne u všech zaměstnaneckých benefitů je totiž nutné cenu obvyklou počítat. Například nasmlouvá-li zaměstnavatel s provozovatelem automatů na nápoje ceny nižší než na veřejných místech, vypočítává se DPH i podle nově platné úpravy z ceny, kterou platí zaměstnanci. Zaměstnavatel ale bude muset berní úřad přesvědčit o tom, že rozdíl cen vlastně žádným rozdílem není. Že prostě daná cena je v podstatě cena obvyklá, i když je nižší.

Zní to paradoxně? "Jakákoli cena, u které poskytovatel dokáže zdůvodnit, že to je správná cena, je totiž cena obvyklá. Možná se na trhu sice objevuje cena vyšší, ale provozovatel například kalkuluje s tím, že nápojů prodá výrazně více než na trhu, a tak si může dovolit jít s cenou dolů, pořád se mu to vyplatí," upozorňuje ředitel České daňové správy.

Cena obvyklá se nevypočítává ani u poukázek, které zaměstnanec dostává v rámci programu benefitů. "Poukázka je cenina, což je i případ stravenek. Zaměstnavatelé poskytují jenom příspěvek na oběd, sami ale nic neprodávají, tím pádem tam neexistuje žádná cena obvyklá. K daňovému plnění dochází až v dané restauraci nebo fitness centru, kde zaměstnanec poukázku uplatní a kde platí plnou cenu," vysvětluje daňový poradce Miroslav Čermák. Nicméně Knížek připouští, že v jistých případech "mohou být i poukázky předmětem hledání ceny obvyklé".

Stavíte dům dceři? DPH zaplatíte z tržní ceny

Odvod DPH z ceny obvyklé se také nevztahuje na benefity, které zaměstnavatel poskytuje rodinným příslušníkům svých zaměstnanců, kteří však sami nejsou zaměstnanci daného zaměstnavatele. Vyšší zdanění se proto netýká například režijních jízdenek, které České dráhy poskytují rodinným příslušníkům svých zaměstnanců a svým bývalým zaměstnancům v důchodu. Přitom to byli právě odboráři Českých drah, kdo chtěl minulý týden kvůli novému zákonu nejvíce stávkovat. Z obavy, že jim výhody pro rodinné příslušníky zdraží.

PSALI JSME: Překvapení, odboráři zrušili stávku v dopravě

DPH z ceny obvyklé musí za služby a výrobky platit i osoby blízké.Výpočet DPH z ceny dorovnané na cenu obvyklou, tedy tržní, se ale nevztahuje jen na služby a výrobky poskytované zaměstnancům, ale i poskytované osobami blízkými, tedy například příbuznými. Pokud majitel stavební firmy postaví dceři domek, tak daňový úřad vypočte DPH z ceny tržní, i když dcera za domek zaplatí méně, než je na trhu obvyklé. Stejně funguje výpočet DPH i u tzv. kapitálově spojených osob, kterými jsou mateřské a dceřiné společnosti. "Takto propojené společnosti si například poskytnou poradenské služby za 100 tisíc. Ale protože nechtějí odvádět vysoké DPH, tak si je vyfakturují za 10 tisíc. Díky téhle novele budou ale muset stejně platit DPH z ceny obvyklé," uvádí příklad Miroslav Čermák.

Tápe i Česká daňová správa

Jak tedy obecně definovat zaměstnanecké benefity, u kterých se musí cena dopočítat na cenu tržní a z ní až vypočítat DPH, však neví ani Knížek. "Já na to neumím přesně odpovědět, je tam celá řada neznámých, ten zákon je velmi obecný," odpověděl na dotaz ředitel České daňové správy.

Senát minulý týden novelu zákona o dani z přidané hodnoty, která má zrušit vyšší zdanění zaměstnaneckých benefitů, zamítl. Předloha se tak vrátila do sněmovny, kde včera poslanci ČSSD spolu s komunisty a lidovci přehlasovali senátní veto. Novelu, která ruší lednovou změnu a vrací situaci před Nový rok, teď dostane k podpisu prezident, který ji ale podepsat odmítá. I jeho ale poslanci zřejmě přehlasují - opět jim stačí 101 hlasů.

Foto: Fotoarchiv, Robert Zlatohlávek

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ