Volně prodejné léky proti nachlazení a chřipce, které obsahují pseudoefedrin, by mohly být v brzké době už jen na recept. Tento návrh zákona o návykových látkách schválila sněmovna. Aby norma začala platit, musel by ji přijmout Senát a podepsat prezident. Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS) věří, že senátoři rozhodnutí poslanců zvrátí.
Pseudoefedrin se používá na nachlazení, astma, k uvolnění ucpaného nosu či při alergiích. Často však bývá zneužíván k výrobě drog. V Česku se z něj "vaří" pervitin. Pseudoefedrin obsahuje například Modafen, Nurofen stop grip, Panadol plus grip či Paralen plus.
Podle ministryně by prodej těchto přípravků na recept jen zkomplikoval situaci pacientům.
ČTĚTE TAKÉ: Vařičům drog končí zlaté časy. Nedostanou se k lékům
Prodávali příliš mnoho léků. Komora je vyhodila
Léky s pseudoefedrinem pouze na průkaz pojišťovny
Zneužívání chce ministerstvo zabránit jinak. "Když vám bude špatně, tak budete muset nejdřív do čekárny k lékaři, tam nakazíte další, pak vyfasujete recept, půjdete do lékárny, kde opět nakazíte další, a po půl dni si možná konečně půjdete lehnout do postele," řekla Filipiová.
Již brzy by se léky s pseudoefedrinem v Česku měly vydávat jen s omezením. Při jejich koupi pacienti budou muset předkládat průkaz zdravotní pojišťovny. Ministryně upřesnila, že k poslednímu březnu by totiž měl v Česku začít fungovat systém elektronických předpisů. Lékárník by v něm tak hned viděl, zda si pacient už nějaké léky s pseudoefedrinem v poslední době koupil a v jakém množství.
Kdyby se zavedení tohoto postupu opozdilo, může ministerstvo zdravotnictví spolu se Státním ústavem pro kontrolu léčiv jakýkoliv lék zařadit do seznamu přípravků na recept, dodala ministryně. Například v roce 2007 se prodalo asi milion balení léků s obsahem pseudoefedrinu. Podle odhadů České lékárnické komory se asi 80 procent z tohoto množství může zneužívat k výrobě pervitinu.
Foto: Karel Šanda, ČTK