Očima Martina Zemana
Věci veřejné povede Bárta
09.11.2010 13:04
Radek John nebo Vít Bárta? Věci veřejné nutně potřebují novou známou a zajímavou tvář. A na výběr jich mnoho nemají.
V české politice, a nejen v politice, je to opravdu nebývalý jev: ministr dopravy Vít Bárta jezdil svým luxusním vozem bez platné registrační značky, pouze s její nalepenou kopií, a nyní přišel nejméně na půl roku o řidičák. Bude navíc muset zaplatit pokutu pět tisíc korun. Co je důležité - proti verdiktu úřadů se neodvolal a trest přijal.
Pravda, jelikož má Bárta služební vůz i s řidičem, asi ten půlrok překlepe, aniž by si svůj trest náležitě užil. Jeho krok ale naznačuje něco jiného, zásadnějšího.
Tak zaprvé, pokud jde o pokuty a další tresty pro řidiče-politiky, popřípadě řidiče-vlivné úředníky (kteří se mnohdy provinili více než Bárta), je českým zvykem vymlouvat se na osobu blízkou (vzpomeňme na šéfa dopravky z Frýdku-Místku Michaela Čaše, který v opilosti boural a zranil dva lidi), operovat s francovkou (Jan Kavan), popřípadě se vyhýbat soudu ("nerozumím procedurálním věcem," vysvětlil v roce 2008 poslanec ODS Ondřej Plašil, proč se nedostavil k soudu, a ten se tudíž nemohl konat). Někteří se záhadně trestu nedočkají (někdejší náměstek policejního prezidenta Miroslav Antl sice po bouračce v opilosti odstoupil z funkce, jeho přestupek se ale "podařilo" promlčet, takže o řidičák nepřišel).
Věci veřejné před volbami avizovaly, že jim jde o změnu politického kurzu, mezi jiným, aby skončila praxe elitářství. Bártovi samozřejmě můžeme "přišít", že nyní hraje hlavně na efekt. Nic to ale nezmění na tom, že na rozdíl od řady svých předchůdců prostě trest bez cirátů přijal. Což platí i pro srovnání s šéfem VV Radkem Johnem, který před měsícem svoji ješitnost prostě nepřekousl, a když ho Petr Nečas kritizoval za to, že se proletěl policejním vrtulníkem, neodpustil si na adresu premiéra v přímém přenosu jízlivost. "Příště tedy budu navyšovat rozpočet a pojedu autem," reagoval uraženě.
Zadruhé: současný šéf Věcí veřejných Radek John není v dobré kondici. Mediálně rozhodně ne, což je nebezpečná forma rakoviny, která už v Johnově případě metastázovala i do stranických orgánů. O tom, že nebyl dobrý tah udělat šéfa strany ministrem, už otevřeně pohovořil i místopředseda strany Josef Dobeš, byť se brání nabízenému výkladu, že mluví o stávajícím šéfovi strany. (O kom je tedy řeč? Přesněji, jak na tu myšlenku Dobeš přišel?) John si prostě vykoledoval nálepku nekompetentního stranického i resortního lídra. Pod jeho taktovkou se strana v oblibě propadá. A zásadní či reformní kroky si veřejnost spojuje spíš s Bártovým ministerstvem dopravy než Johnovým vnitrem.
Věci veřejné svolávají na konec listopadu ideovou konferenci. Má se na ní rozhodnout o dalším směřování strany, která už u veřejnosti neboduje tak jako před květnovými volbami. Ve víceslibných slovech "ideová konference" zní silně především jeden tón - je třeba hledat pořádného ideového vůdce. Tvář, která je nejen viditelná, ale především politiku a vize strany nejlépe ztělesňuje, je reformní, aktivně hledá řešení problémů, vymetá kostlivce ze skříní a neváhá - když udělá chybu - ji přiznat a pykat.
Vsaďme se: až se bude nový šéf Věcí veřejných na jaře volit, jeho jméno bude znít Vít Bárta.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.