Vláda nechce platit 9 miliard Diag Human. Odvolá se
20.08.2008 14:58 Aktualizováno 20.08. 19:20
Spletitý případ Diag Human čeká další kolo. Vláda dnes rozhodla, že se odvolá proti výsledku arbitráže. Ta státu uložila zaplatit téměř devět miliard korun obchodníkovi s krevní plazmou Josefu Šťávovi. Žádost o přezkum se rozhodla podat i společnost Diag Human, sdělil ve středu její právní zástupce Jan Kalvoda.
Nově zvolení arbitři znovu posoudí rozsáhlý spis, který vznikal patnáct let, a znovu rozhodnou, kolik má stát zaplatit Štávovi za údajné poškození jména a ušlý zisk.
ČTĚTE TAKÉ: Miliardy Diag Human přiklepl soudce viněný z korupce
Šťávova společnost Conneco (dnes Diag Human), která zastupovala firmu Novo Nordisk, se před sedmnácti lety přihlásila do soutěže na zpracování krevní plazmy. Prohrála. Když chtěli lidé z Novo Nordisku vědět, proč nebyli úspěšní, odepsal jim tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar, že nedůvěřuje Šťávovi. Novo Nordisk se Šťávou později ukončil spolupráci. Necelých devět miliard podle Šťávy nahradí jeho ušlý zisk i s úroky.
Arbitři stanovili náhradu zhruba 4,1 miliardy korun. Zbytek z celkových 8,33 miliardy činí penále z prodlení. Jde o náhradu škody a úroky ke konci července 2007, od tohoto dne suma vzrůstá o další úrok ve výši asi 1,3 milionu denně. Po přičtení těchto úroků tak částka nyní představuje zhruba devět miliard korun.
ČTĚTE TAKÉ: Arbitři v kauze Diag Human: stát nám vyhrožoval
Podle stanoviska společnosti, se firma Diag Human rozhodla pro odvolání kvůli výši náhrady škody. Arbitři totiž podle něj stanovili částku o více jak miliardu nižší, než na jakou má podle znalců i jich samých společnost nárok. Rozdíl v úrocích pak činí podle právníka zhruba dvě miliardy korun.
Kalvoda dříve oznámil, že se společnost po vynesení rozhodčího nálezu rozhodla podmíněně zastavit úročení dluhu na 30 dnů. Po návrhu na přezkum ze strany státu se však "jednostranné a podmíněné zastavení úročení dluhu České republiky stává bezpředmětným," uvedl právník. Firma rozhodnutí vlády v jistém smyslu vítá.
Českou republiku v arbitráži zastupoval Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.
Podle českého zákona o rozhodčím řízení mohou jeho účastníci podat po vydání rozhodčího nálezu jak návrh na jeho přezkum jinými rozhodci, tak návrh na zrušení nálezu soudem. Soud nález zruší například tehdy, pokud zjistí, že rozhodčí smlouva, na jejímž základě o sporu rozhodovali arbitři, není platná, nebo pokud se ukáže, že lze provést důkazy, které v předchozím řízení nemohly být provedeny.
ČTĚTE TAKÉ: Česko prohrálo arbitráž s Diag Human, zaplatí 9 miliard
Případ začal v roce 1991, kdy ministerstvo vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy. Předběžně se dohodlo se společnostmi Novo Nordisk a Conneco, z níž se později stala firma Diag Human. Firmy ve výběrovém řízení neobstály. V roce 1992 tehdejší ministr Bojar společnosti Novo Nordisk sdělil, že řízení nevyhrála, protože se spojila s podezřelou firmou Conneco. Ta od roku 1995 požaduje odškodné za ušlý zisk. Bývalý ministr Jan Stráský (ODS) podepsal v roce 1996 rozhodčí smlouvu, takže se kauza začala řešit arbitráží. V roce 2002 vláda premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD) uhradila firmě 326,6 milionu korun. Společnost si pak vypočítala novou škodu.
Ilustrační foto: Tomáš Novák
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.