Noc rozhodnutí. Kdy šéf ČSSD změnil názor na volby?
15.09.2009 19:30 Původní zpráva
Otočka, která rozhodla volby. První termín podzimních voleb zrušil Ústavní soud, druhý pak ČSSD. Socialisté to měli o něco jednodušší, jen prostě v úterý nezvedli ruce pro schválení schůze, na které se měla sněmovna rozpustit. Zákon, podle kterého je to stále ještě možné, ale ČSSD paradoxně v pátek schválila a stále podporuje.
Jak to bylo? Začalo to už včera. A to byl Paroubek v Praze, Zaorálek v Bruselu a Škromach na Moravě.
Jiřímu Paroubkovi to vlastně vrtalo hlavou od pátku. Jak mohl ten „politický popleta" Miloš Melčák uspět a co když mu soud vyhoví i podruhé? A pak během pondělí navíc předsedovi sociálních demokratů začaly postupně přistávat na stole analýzy. Paroubek je známý tím, jaký klade důraz na analýzy a průzkumy. Najednou se tu sešlo obojí - nejnovější průzkumy, které prý říkaly, že ČSSD jasně vyhraje volby. A pak ty zapeklité právnické prognózy s verdiktem: soud rozhodne i při druhé stížnosti zřejmě úplně stejně jako ve čtvrtek.
Navíc - pokud se sněmovna rozpustí (a soud pak takto rozhodne), pravděpodobně se nebude možné do ní znovu vrátit. A volby v listopadu nebudou.
Že padne stížnost, je víc než jisté. Chystají se na ni už dva poslanci. Tak co s tím? V 7.30, kdy začalo jednat grémium ČSSD, měl Jiří Paroubek jasno: chce volby až v červnu 2010. Záleželo ještě na tom, jak se k tomu postaví ostatní straníci.
„Rozhodl jsem se už v noci. Prostudoval jsem si analýzy a s tímto názorem jsem už šel na grémium," přiznal Paroubek. „Měl jsem už napsaný projev do sněmovny, ale analýzy ten celý problém posunuly někam jinam. Dostával jsem je celé odpoledne průběžně," popisuje své dilema šéf ČSSD.
Předseda měl tedy jasno dřív než v půl osmé, ostatní ne. Ještě dnes ráno v osm hodin místopředseda Zdeněk Škromach píše nic netuše na své facebookové stránce: „Prodral jsem se zacpanou Prahou. Kapr si jede vypustit rybník." O dvě hodiny později už ale otáčí. „Jsem na tiskové konferenci a vypadá to, že stavidla rybníka zůstanou zavřena. Kapříci se nenechají zaříznout zpolitizovaným ÚS. Rozpočet bude Česko." A navečer napsal: „Pomalu se probírám z rozčarování. Těšil jsem se na vytažení zátky z poslaneckého rybníka a zatím stanoviska ústavních autorit vše změnily. Volby se odsouvají a jdeme na státní rozpočet. Tak uvidíme."
Tak rychlý zvrat nečekal ani další místopředseda Lubomír Zaorálek. „Sice jsem v pátek říkal, že jsme zadali analýzy, ale názor se tvořil postupně, jak jsem je četl a pak ostatní," popisuje brain-storming na politickém grémiu ČSSD další místopředseda.
„Udělali jsme kolečko," vypráví také hejtman Michal Hašek. „Každý postupně řekl na věc svůj názor a bylo to nakonec naprosto jednomyslné," přikyvuje bývalý šéf poslanců.
„Nejdříve jsme popisovali stav, který právě je. Asi po čtvrt hodině jsme si pak cvičně řekli, jaká je jiná alternativa k rozpuštění sněmovny a začali si ji popisovat. Najednou to vypadalo, že pokud budeme trvat na hlasování, vědomě půjdeme a narazíme do zdi. I když jsme ještě minulý týden poslancům vysvětlovali, že jiná cesta není," popsal obrat na jednání Zaorálek.
K TÉMATU: Vystřídá Topolánka scenáristka, nebo advokátka?
Fischer: Chci rychlou dohodu, kdo bude vládnout
U stolu seděl i volební manažer Jaroslav Tvrdík. Desítky miliónů korun jsou utopeny v kampani, kterou nové rozhodnutí háže do koše. „No, myslím, že i on to vnímal jako riziko a možnost dalších ztrát. Také byl na vážkách," říká s nacvičenou opatrností politika Zaorálek, který byl jedním z těch, kteří pak novinku nesli poslancům.
„Poslanci byli v absolutním šoku. Ale nikdo nevystoupil, že by měl jinou radikálnější představu. A ODS? Těm jsme ani nestihli nic říct, šli jsme rovnou za médii," dodal.
Poslanec Karel Šplíchal se u dotazů na jednání v klubu jen záhadně usmívá. Na kandidátce pro říjnové či listopadové volby byl na nevolitelném místě. „Jak jsme to přijali na klubu? Kdepak nikdo neprotestoval," říká.
Socialisté jsou teď u všech ostatních parlamentních stran za černé ovce, které porušily dohody. Sami připouští, že zaváhali. „Že o tom stejném mluvili už v pátek zelení? Přiznám se, že jsem tomu moc nevěnoval pozornost, nebral jsem je jako věrohodné. Myslel jsem si, že nechtějí teď volby kvůli svým nízkým preferencím, a proto tak mluví," připouští například Zaorálek. Hašek ale briskně odvětí: „My a černé ovce? To tedy ne, ty sedí v Brně na soudu a je jich třináct."
Foto: Lucie Pařízková, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.