Řešení do týdne? Poslanci ho mají na stole od jara
02.09.2009 05:00 Původní zpráva
Politici mohou vyřešit krizi kolem předčasných voleb šmahem, pokud by se dohodli. Cesta k volbám a navíc ústavně čistým řešením je schválit další zákon. Navrhli ho senátoři a ve sněmovně už prošel druhým čtením. Nyní měl díky poslední schůzi a volbám po třech letech spadnout pod stůl.
Možná se ale ještě bude hodit. Stačí totiž, aby ho sněmovna příští úterý, kdy se má sejít, schválila ve třetím čtení a pak je vše otázka dnů. Senát by se kvůli jeho potvrzení mohl sejít do tří dnů, prezident by normu mohl také podepsat bez prodlení.
Jediným zádrhelem pak je, že pokud by prezident na základě tohoto soudně prakticky už nenapadnutelného řešení rozpustil sněmovnu a vyhlásil předčasné volby, muselo by se na ně počkat dalších 60 dní. Tedy zhruba do poloviny listopadu.
Shodly by se? ČSSD, ODS i KDU-ČSL
"Vyzývám k okamžitému jednání. Chceme hledat ústavní řešení situace na bázi zákona, který leží ve sněmovně a mohl by být schválen," naznačil předseda ČSSD Jiří Paroubek. Právě jeho strana zákon v květnu odmítala.
Podle předsedy ODS Mirka Topolánka by bylo možné, aby příští týden ve středu změnu schválila sněmovna a ve čtvrtek Senát. Paroubek se v České televizi vyjadřoval k podobnému scénáři stejně optimisticky.
ČTĚTE TAKÉ: Klaus svolal na středu schůzku politických špiček
Ústavní krize: co bude s předčasnými volbami dál
"Je to nyní možná varianta," řekl předseda ústavněprávního výboru sněmovny Marek Benda (ODS). Návrh je ale z dílny senátorů ODS Jaroslava Kubery a Tomáše Julínka, proto by mohl mít u strany nyní šanci. "Pan Paroubek mě potěšil, když se o něm zmínil. Je to řešení, ale uvidíme, co na to právníci," řekl senátor Kubera.
Na zákon by kývli i lidovci, kteří se na jaře kvůli tomu, že ostatní strany odmítly řešit pád vlády ústavně čistějším způsobem, neúčastnili výběru úřednických ministrů do Fischerovy vlády.
"Bylo by to správné řešení, a to bychom podpořili," potvrdila on-line deníku TÝDEN.CZ místopředsedkyně Michaela Šojdrová. Přestože v úterý ale vedení KDU-ČSL pouze zveřejnilo, že žádá demisi úřednické vlády.
ČTĚTE TAKÉ: Volby v ohrožení: Ústavní soud jde proti Klausovi
Zákon upravuje článek 35 Ústavy tak, že do něj přidává další možnost vyvolání předčasných voleb. Ty by se mohly konat i v případě, že by vláda podala demisi a s návrhem prezidenta republiky na rozpuštění sněmovny by vyslovila souhlas nadpoloviční většina všech poslanců.
Foto: Lucie Pařízková, Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.